Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radúz Mácha

Radúz Mácha,*15.6.1987 - herec

V letech 2003–07 studoval hudebně-dramatický obor Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde odmaturoval rolí Tita-Naneho v Goldoniho Poprasku na laguně. V době svých středoškolských studií hostoval v Těšínském divadle (Tři v tom, Noc na Karlštejně), v ostravském Divadle Petra Bezruče (Strašidlo cantervillské) a v Národním divadle moravskoslezském (Nepohodlný Indián, La Traviata).

Po úspěšném absolvování ostravské konzervatoře byl přijat ke studiu činoherního herectví na JAMU v Brně. Tam vytvořil řadu rolí v představeních studentského divadelního studia Marta (Umberto v Café Umberto, Veršinin ve Třech sestrách a absolvoval jako Leander ve hře Rómeo a Héró). Hostoval i v divadelním spolku Eventualité (Partie, Aucassin a Nicola), objevoval se i na i na dalších brněnských scénách – v divadle Husa na provázku (Večer umělců, Obrazy ze stříbrného století), či v HaDivadle (scénické čtení Havlovy Asanace).

Už v průběhu posledního ročníku studia JAMU hostoval ve Stavovském divadle v Andersenově Sněhové královně (v rolích Havrana a dospělého Káje), na Nové scéně účinkoval ve scénickém čtení hry Jednoduše a na cokoliv, hrál Rafaela v Topolově Konci masopustu a Martina ve hře Deváté srdce. Rovněž hostuje v muzikálu Quasimodo v roli Pierra Gringoira uváděného v pražském divadle Hybernia. Od srpna 2011 je členem Činohry Národního divadla.

V současné době jej na jevištích ND můžeme vidět jako Trania  v Shakespearově Zkrocení zlé ženyKarla Kudrličku ve Stroupežnického Našich furiantechErasta v Moliérově Pánovi z Prasečkova, několik postav v Enronu, Jeana v Ionescově Nosorožci, zřízence Rolanda v Massiniho Ohlušujícím pachu bíléAlamira v Tylově Strakonickém dudákovi.

FILM A TELEVIZE

Má rovněž zkušenosti z práce před kamerou (např. seriál Cesty domů) a v rozhlase.

zdroj ND Praha,cz

Vyšetřovatel z Cest domů Radúz Mácha se chce letos ženit

Radúz Mácha se přiznal, že se těší na svatbu, rodinu a děti.

Radúz Mácha se přiznal, že se těší na svatbu, rodinu a děti.
Foto: prima

 
 
 
 

 

7. ledna 2015 | 06:00
 
 

Herce Radúze Máchu znáte pravděpodobně nejlépe ze seriálu Cesty domů, kde hraje mladého vyšetřovatele Jaryna. Tato profese se neobejde bez adrenalinových situací a zážitků. Jak jsme zjistili, Radúz se takovým zážitkům nevyhýbá ani ve skutečném životě. Ovšem, dámy, možná zapláčete, je šťastně zadaný s baletkou Martou Drastíkovou a dokonce začíná mluvit o svatbě. 

 
 
 
 
 
V seriálu Cesty domů hrajete mladého policistu Jaryna, který si umí lidi kolem sebe získat. Zároveň si umí  užívat života. Jste ve skutečnosti také takový?

Myslím, že si Jaryn získává lidi kolem sebe, ale zároveň je někdy trochu i terčem posměchu, hlavně díky své mladické touze po spravedlnosti. Vlastně mu vždycky při čtení scénáře hrozně fandím a chvíli naivně, zároveň s ním, věřím ve šťastné konce. Jestli já osobně si umím lidi kolem sebe získat, to by asi měli posuzovat druzí. Ale necítím se jako typ, který hned při prvním setkání baví společnost. Potřebuju chvíli času, než se otrkám. Užívání si života mám osobně spojeno se zvýšeným adrenalinem, což Jaryn jako policista určitě často zažívá. Já jako herec můžu při své profesi příležitostně žít osudy nejrůznějších postav, takže adrenalinu zažívám a snad ještě zažiju dosytosti.

Radúz Mácha
 

 

Kdy si vy nejvíc užíváte života?
Při sportu, v poslední době hlavně na horolezecké stěně. Teď o Vánocích jsem si taky vlastně dost užíval života, když jsem byl na pár dní s celou svou rodinou, to je pro mě docela vzácnost. Vídáme se totiž jen párkrát za rok a občas mi v Praze chybí náš velký stůl v Rožnově a u něj v neděli všechny generace.
V létě miluju dovolenou u moře s přítelkyní, kamarády, šnorchlováním a spoustou slunce. Mým snem je udělat si kapitánské zkoušky a plavit se s plnou lodí přátel po moři.

 

 

 

Jak jste slavil příchod nového roku? 
Většinou já nebo přítelkyně na Silvestra hrajeme v divadle, takže chata na horách a lyžovačka se bohužel nekonají, i když po tom každý rok tajně toužíme. Ale letos jsme měli v jedné pražské kavárničce takový, dalo by se říci, školní sraz z JAMU. Mnozí pracují v Praze, jiní dojeli z nejrůznějších koutů a sešlo se nás kolem čtyřiceti. Každý přinesl něco dobrého, takže se koštovaly pokrmy, do toho trochu tančilo, pilo a hlavně povídalo. S některými jsem se od školy neviděl, takže do ranních hodin bylo o zábavu postaráno.

Dáváte si novoroční předsevzetí?
Osobně si žádná konkrétní předsevzetí nedávám. Když se pro něco rozhodnu, tak vím, že je nejlepší začít hned. Na začátku nového roku mám spíš jen taková osobní přání, tužby a sny, které se ale nevyslovují nahlas. Jinak se prý nesplní! 


Vy i vaše přítelkyně jste oba velice pracovně vytíženi, nebojíte se, že vám práce naruší vztah?
To je pravda. Já měl na podzim opravdu docela frmol. Zkoušel jsem prakticky denně v divadle, do toho natáčení a představení, navíc série zájezdů s divadlem do Bělehradu, Lince, Budapešti, Bratislavy. Leden mám konečně volnější, a snad po roce mám tři týdny v kuse, kdy nezkouším ani netočím, jen zhruba třikrát týdně hraju. Marta však zrovna začíná zkoušet novou premiéru, v divadle je skoro denně do šesti, večer hraje. Někdy mi samozřejmě chybí, ale zároveň je fajn, že jsme si i po tolika letech spolu vlastně pořád vzácní a každou společnou chvilku si užíváme.

Radúz Mácha
 


Ona je půvabná baletka, vaše hvězda prudce stoupá a obdivovatelek máte mraky. Nežárlíte na sebe?
Zas tak prudce bych to u sebe neviděl, je třeba zůstat při zemi. Občas přijde nějaký dopis, což potěší, ale na rande mě zatím nikdo nezval, takže ani není na co žárlit. Ale shodou okolností zrovna předevčírem Marta donesla domů kytku po představení, prý od tajného ctitele, který se nepodepsal, tak to jsem trošku žárlil já. Ale Marta je nádherná i uvnitř, takže jí stoprocentně věřím a nebojím se.

 

Co na ženách všeobecně nejvíce obdivujete?
Úsměv, pohled z očí do očí, ladné pohyby, přirozenost, vlastní názor.

Jakou vlastnost by podle vás neměl postrádat pravý muž?
Pravý muž je pro mne otec rodiny, ochranář, gentleman, dodržuje slovo.

Věříte v instituci manželství a vůbec všeobecně – ctíte tradice, nebo jste spíš moderní a radikálnější typ?
Dřív jsem tohle moc neřešil, přišlo mi jedno, jestli jsou, či nejsou dva "úředně" spolu. Ale věřím, že manželství je obrovský závazek, a může tak vztah prohloubit, posunout na "vyšší level", kde postupně přibudou děti a všechno to hezké okolo nich. Vlastně se na to poslední dobou začínám čím dál tím víc těšit.

 

V divadle jste si už pravděpodobně splnil nejeden sen, co se rolí týče. Je nějaká role, o které sníte už od školy?

První rok v Národním divadle byl pro mne spíš takový splněný, hodně tajný sen. Co se týče rolí, tak ještě kdysi na konzervatoři jsem sníval o Romeovi a Hamletovi. Ani jeden zatím nepřišel, tak uvidíme. Každá nová role je pro mě výzva, tak kéž by jich bylo dost a stály by za to.

Radúz Mácha s přítelkyní Martou Drastíkovou
 


Máte nějaký idol či hrdinu, kterého byste rád ztvárnil na filmovém plátně?
Chtěl bych si zahrát v nějakém sci-fi, ale to v našich končinách bude asi trošku problém. Třeba Malého prince.

Co vás v novém roce čeká nového, ať už pracovně nebo v soukromí? Na co se nejvíce těšíte?
Od února začínám zkoušet s novým šéfem činohry, Danem Špinarem, hru Zemětřesení v Londýně. Jinak budu dál pokračovat v natáčení Cest domů. Další zkoušení v divadle je zatím ve hvězdách, rýsuje se snad něco zajímavého, ale nerad bych to zakřikl, pač nevím, zda půjde vše časově skloubit. V osobním životě se těším, že se nám třeba podaří poskočit na ten "vyšší level".

zdroj Blesk pro ženy,cz

 

 

Nový adept na pohádkového prince: Takhle to krasavci z Cest domů sluší na koni

20. března 2015 21:52

Musel si sice dát skleničku sektu na kuráž, ale na to, že se projede na koni, se krasavec ze seriálu Cesty domů Radúz Mácha těšil. Televize Prima uspořádala pro zájemce z řad svých seriálových hvězd jezdecké odpoledne a on se přihlásil jako první.

I když by se docela hodil na pohádkového prince, který cválá za princeznou na statném koni, žádné takové zkušenosti z natáčení zatím neměl. "Jen dva roky zpátky jsem jedno léto absolvoval třídenní kurz jízdy na koni. Od té doby jsem na žádném neseděl," přiznal.

V rámci studia herectví ovšem studenti lekce jízdy na koni mívají. Jemu se to ale vyhnulo. "Měli jsme na koni jezdit v rámci hodin šermu, ale nějak to nikdy nevyšlo. To jsme si vždycky dali spíš ten sekt, jako já teď tady," vysvětlil. Říkali jsme si, že by mohl být při jízdě na koni problém, že je herec dost vysoký. On ale ten dojem nemá. "Tak aspoň se mi na něj lépe poleze, ne?" smál se.

Sport má ale mladý herec rád. "Teď jsem objevil horolezeckou stěnu, takže chodím lézt. Sem tam si zajdu i do fitka, v létě běhám. Jako malý jsem hrál závodně hokej a tenis, takže je jasné, že sport je moje oblíbená činnost v rámci volného času. Krásně si při tom vyčistím hlavu," uzavřel. 

Saša Šeflová, Super.cz

 
Novomanželé Máchovi

Novomanželé Máchovi Foto: Kateřina Měšťánková

Takhle jim to slušelo u oltáře: Máme oficiální fotky z veselky pohledného herce a jeho baletky

28. července 2015 10:50

Letní svatební boom pokračuje. V červenci se v Česku a na Slovensku uskutečnilo hned několik prominentních svateb a tento trend dál pokračuje. Už včera jsme informovali, že od víkendu je v chomoutu také Radúz Mácha. Ten pojal za manželku svou kolegyni z Národního divadla, baletku Martu Drastíkovou.

Divadelní a seriálový herec a držitelka ceny Thálie nám poskytli oficiální fotky ze svatby. „Sobotní svatbu jsme si oba moc užili. Naše rodina i kamarádi pro nás přichystali skvělý program, takže se tancovalo a pilo až do rána, jak je na Valašsku zvykem," říká Radúz.

Manželé Máchovi se drží tradice, a tak krátce po svatbě vyrážejí na líbánky - dnes odlétají do Thajska. „Přípravy byly náročné, takže se těšíme na odpočinek u moře, kam právě míříme," potvrzuje herec známý ze seriálu Cesty domů.

Svatba byla docela nečekaná a začalo se spekulovat, že dvojice čeká miminko. Na toto téma se herec odmítl vyjádřit, ale na svatebních fotkách můžete sami zapátrat, jestli na tomto šprochu není pravdy trochu... 

Jiří Čeladník, Super.cz

 

 
 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář