Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Bucháček

Petr Bucháček,*19.3.1955 - herec

 

 

 

Pražský rodák z Vinohrad, Petr Pecháček, se narodil na Josefa /19.3./ roku 1955. Po absolvování vysočanského gymnázia byl přijat na pražskou DAMU, odkud po prvním ročníku odešel a začal pracovat v pražském dopravním podniku. Divadlu se pak věnoval pouze jako svému osobnímu koníčku.

S Ondřejem Havelkou a Pavlem Klikarem byl u toho, když se zakládal Originální pražský synkopický orchestru. Součinnost skončila profesionalizací členů orchestu. Od srpna roku 1983 se upsal Divadlu pracujících v Mostě /dnes Městské divadlo Most/ a přišel do svého prvního profesionálního angažmá v době, kdy se ještě hrálo na provizorní scéně kulturního střediska Máj.

Zde si zahrál krátce po příchodu do města Mostu, kde v té době byla výstavba nového divadla v plném proudu a hned převzal roli v Lorcově Yermě a Tylově Lesní panně. Byl u toho, když se slavnostně otvírala nová budova mosteckého divadla v roce 1985 a postupně se za 18 sezón s moderní divadelní budovou sžil, stejně jako ostatní herci.

První premiérou Petra Bucháčka byla hra Voskovce a Wericha - Nebe na zemi a následovaly další a další. Rád vzpomíná na práci spojenou s procesem vytvářen na postavy Jakuba v Kunderově hře Jakub a jeho pán /rež. Pavel Pecháček/. V tomto svém prvním angažmá vytvořil různé role v takřka stovce inscenací a podle. Statistiky uvádějí, že v tomto odehrál více jak 2200 představení. Radost měl z udělení mostecké divácké ceny za roli Leonarda v komedii Simona Williamse – Polib tetičku.

V roce 2001 nastoupil jako činoherní herec své angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde si roli Leonarda zopakoval. V posledním angažmá ztvárnil řadu postav - profesora Johna ve Vančurově Josefině, podkoního Vasky v Tolstého Příběhu koně, Vosmibratova v Ostrovského hře Les, Orgona v Moliérově Tartuffu, doktora Palmare v Goldoniho Benátských dvojčatech aj.

Mimo svou domovskou scénu si zahrál v roce 2006 roli ředitele Housky v úspěšném seriálu ČT Ordinace v růžové zahradě, ve smutné komedii Zemský ráj to napohled /2009, rež. Irena Pavlásková/, si zahrál příslušníka VB /Veřejné bezpečnosti/ a byl obsazen do role otce Horáka ve filmu režiséra Petera Nikolaieva Lidice /2011/.

Erkul

Autor: Erkul

zdroj FDb,cz
 
 
petr-buchacek.jpegNěco málo o mně...
Pražák z Vinohrad absolvoval vysočanské gymnázium a poté studoval na pražské DAMU. Tu po 1. ročníku opustil a začal pracovat v pražském dopravním podniku. Divadlu se několik let věnoval pouze jako svému koníčku.

Společně s Ondřejem Havelkou a Pavlem Klikarem stál u zrodu "Originálního pražského synkopického orchestru" až do doby jejich profesionalizace.

V srpnu 1983 nastoupil do svého prvního profesionálního angažmá v Městském divadle v Mostě, kde hned převzal role v Lorcově "Yermě" a v Tylově "Lesní panně". Jeho první skutečnou premiérou v tomto angažmá byla hra Voskovce a Wericha "Nebe na zemi" v režii Karla Lhoty. Mezi role, na které nezapomíná patří Jakub v Kunderově hře "Jakub a jeho pán", v režii Pavla Pecháčka. Za 18 sezón, které v mosteckém divadle strávil vytvořil role v 96 inscenacích a podle svých statistik odehrál přibližně 2220 představení. V mosteckém angažmá také převzal diváckou cenu za roli Leonarda v komedii Simona Williamse "Polib tetičku" (tu měli možnost vidět také mladoboleslavští diváci).

V televizi vytvořil epizodní roli pana sponzora Housky v seriálu „Ordinace v růžové zahradě”. Filmový diváci ho mohli vidět ve filmech Lidice či Hořící keř.

V červnu 2001 přichází do Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde pod vedením Josefa Kettnera vytváří hlavní roli Oty, muže středního věku, v současné "hořké" komedii Vlastimila Venclíka "Druhá míza".

DOTAZNÍK:
Kdybych mohl být kýmkoliv na světě, byl bych . . .
Muzikantem.

S kým bych si nejraději popovídal?
S někým moudrým.

Co dělám, když se nikdo nedivá?
Kdybych chtěl, aby se to vědělo, dělal bych to jindy.

Čím bych byl, kdybych nehrál divadlo?
Chtěl bych být muzikantem, ale asi bych byl šoférem.

Já ve třech slovech . . .
Petr Ivan Bucháček.

Co bych si pořídil, kdybych vyhrál v loterii?
Silniční kolo.

Kdybych měl stroj času, vypravil bych se . . .
Do první republiky.

Moje oblíbená písnička?
Mám rád jazz a swing. Jedinou skladbu? To bych křivdil spoustě ostatních. Ale vždycky si rád poslechnu Rosettu jak ji hraje Teddy Wilson nebo Kuba Šafr.

Knížka?
Zápisník majora Thompsona, Saturnin, Tři muži ve člunu . . .

Divadelní hra?
Jakub a jeho pán Milana Kundery.

Který herec by mě měl hrát ve filmu?
Jedině já sám, tak obtížným úkolem bych nerad někoho zatěžoval. A pak taky každá koruna dobrá.

Nejslavnější osoba v mém telefonním seznamu?
Nikoho takového tam nemám. Telefonní seznam mám k praktickým účelům, ne na chlubení.

Co mi nahání strach?
Dokonce hrůzu, děsí mě to! Spolčení neschopných.

Moje oblíbené jídlo?
Svíčková od maminky nebo od manželky. A zapít Regentem z Třeboně.

Které město mám nejraději?
Prahu, Písek, Jindřichův Hradec, Telč, Třeboň, (a klidně se mi, boleslaváci, smějte) Mladou Boleslav.

Věřím v lásku na první pohled?
I na druhý, na třetí, na čtvrtý . . .

Proč se věnuju herectví?
Já sám nevím. Nějak se to tak stalo a zatím to, díky Bohu, trvá.
 
 

zdroj Divadlo MB,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář