Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Bláha

Petr Bláha,*                    herec

souboru Činohry NDB

Soupis rolí:

 • TAJEMSTVÍ PRALESA: Fragoso, mladý holič
 • IDEÁLNÍ MANŽEL: Vikomt Goring
 • ZLATÍ CHLAPCI (...VSTUPTE!): Ben
 • KRÁL RICHARD III.: Jindřich Tudor
 • OLDŘICH A BOŽENA: Guntr
 • ZASLÍBENÍ: Tatínek Hany Maškové; číšník v Americe; fotograf
 • CYRANO Z BERGERAKU: Hrabě de Guiche
 • POPELKA: Princ
 • SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ: Leandr
 • ROMEO A JULIE: Tybalt
 • APARTMÁ V HOTELU PLAZA: Josse Kiplinger
 • DESET MALÝCH ČERNOUŠKŮ: Rogers

Petr Bláha se narodil v Praze a zde prožil svá školní a studentská léta. Podle jeho vlastních slov v dětství ani v raném mládí žádné zvláštní touhy účinkovat v divadle neměl. Až někdy v posledním roce gymnaziálních studií najednou věděl, že má „vnuknutí“ hrát divadlo. Zkusil to na DAMU, a když to nevyšlo, stal se posluchačem Divadelní fakulty JAMU, kde nejprve studoval pod pedagogickým vedením Václava Martince, a posléze ve studiích pokračoval a dokončil je v hereckém ateliéru prof. Miroslava Plešáka. V roce 1999 absolvoval v inscenaci Vraždičky.

Rok působil v brněnském Divadle v 7 a půl, kde zaujal zejména svou titulní rolí v inscenaci Utrpení mladého Werthera v režii Ondřeje Pavelky. Jednu sezónu také strávil v pražském Národním divadle, kde hrál například Laerta v inscenaci Shakespearova Hamleta nebo postavu Ippolita v Dostojevského Idiotovi.

Poté si Petr Bláha na rok odskočil na Nový Zéland, kde se věnoval především sběru jablek, a v roce 2002 se k divadlu vrací. Stává se členem činohry Národního divadla Brno a na prkna Mahenova divadla vstupuje v titulní roli obnovené Kaločovy inscenace Hamleta. Se Shakespearem se setkal rovněž v roli Tybalta v Romeovi a Julii, a to rovnou dvakrát. Poprvé jej hrál při Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě a v současnosti je jeho představitelem na prknech Mahenova divadla v Černínově adaptaci.

Na nedostatek hereckých příležitostí si v novém angažmá nemůže stěžovat. Ještě v téže sezóně hraje titulní roli v Srbově inscenaci Schillerova Dona Carlose a Beppa v Čičvákově inscenaci Goldoniho Treperend. S velmi inspirativním a náročným úkolem, který výborně zvládne, se setkává ve Vajdičkově inscenaci hry Martina McDonagha Osiřelý západ. Hraje také prince Hettore Gonzagu v Lessingově Emilii Galotti a Syna ve hře rakouského autora Felixe Mitterera Účtování v domě božím.

V Andersenově Sněhové královně ztvárnil Havrana, v Drábkově inscenaci Švédský stůl v Redutě Rytíře z Vekova, Olivan a Petrželce.

Úspěšně se Bláha prezentuje v pražském Činoherním klubu, kde ho režisér Martin Čičvák obsadil do své inscenace Rodinné slavnosti autorů Gustava Vinterberga a Magnuse Ruhova, v níž hraje postavu Michaela, a nabídl mu i titulní roli Molièrova Amfitryona. V Mahenově divadle ho diváci mohli vidět v postavách Jaromíra v Hofmannsthalově hře Škola manželů aneb Neúplatný, holiče Fragosa v Goldflamově adaptaci Verneova románu Tajemství pralesa. V Groszmannově a Šotkovského adpataci Goldoniho Náměstíčka byl rozkošný v roli žárlivého Anzoletta. V Redutě jsme se s ním mohli setkat v postavě Edmunda Heidenreicha v Kohoutově hře Éros. Stežejní mužskou roli vytváří v postavě lorda Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Výrazně se uplatnil jako Princ v Popelce, Leandr v Scapinových šibalstvích a zejména jako hrabě de Guiche v Cyranovi z Bergeraku, hollywoodský producent Josse Kiplinger v Simonově Apartmá v hotelu Plaza či jako Rogers v Mankoveckého adaptaci detektivního románu Agathy Christie Deset malých černoušků.

Výrazně se Petr Bláha uplatnil v inscenaci Hrad smrti v Divadle U stolu.

V kinech se s Petrem Bláhou můžeme setkat v menších rolích ve filmech Hostel 2, Hlídač č. 47 nebo M.A.H.A.R.A.L.

petrblaha2@seznam.cz

 

zdroj ND Brno,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář