Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Vondruška

Pavel Vondruška,*15.11.1925 - 5.2.2011 herec, dirigent

 

Narodil se v Českých Budějovicích. Studoval konzervatoř, dirigování, operní režii na HAMU v Praze. V letech 1951-1977 byl dirigentem symfonického orchestru AUS, poté Moravské filharmonie Olomouc, nebo také Hudebního divadla v Karlíně.

Od roku 1969 je členem žižkovského divadla Járy Cimrmana. V Národním divadle je od roku 1977 diregentem orchestru činohry. V divadle Járy Cimrmana účinkoval v řadě her např. Záskok, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Posel z Liptákova, Němý Bobeš, Hospoda Na mýtince, Dobytí severního pólu, Dlouhý, široký a krátkozraký, Lijavec, Blaník, Vražda v salónním kupé, Afrika, Cimrman v říši hudby.

Zahrál si v řadě filmů:
Když má svátek Dominika, Tajemství zlatého Buddhy, Jáchyme hoď ho do stroje!, Marečku podejte mi pero!, Vrchní, prchni, Rozpuštěný a vypuštěný. Nejznámější filmovou rolí je postava starosty vesnice Hoštice ve třech filmech režiséra Zdeňka Trošky: Slunce seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. Nejznámější televizní rolí je postava harmonikáře Josky z televizního seriálu Hospoda.

Autor: ttttttttttttt

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář