Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Marek

Pavel Marek,*5.7.1957 - herec, režisér

 

Krátce po absolutoriu AMU spoluzakládá avantgardní divadlo „Pod stanem", jež bylo po několika letech existence z politických důvodů násilně umlčeno komunistickým režimem. Nesvoboda verbálního projevu jako by se stala motivem pro hledání skryté jevištní řeči, řeči výtvarných symbolů, jinotajů a metafor.

V roce 1983 zakládá černodivadelní soubor „Pan Optikum". Píše scénáře, režíruje, hraje a vymýšlí trikové jevištní mechanizmy - např. stroje k létání herců. Se svými vizuálními projekty cestuje po Evropě, Asii i dalších kontinentech. V roce 1988 získává prestižní ocenění Comune di Verona za své představení Baron Prášil.

V následujícím roce spoluzakládá divadlo Ta Fantastika, které nejen spoluvlastní, ale v němž poté třináct let působí jako producent, umělecký ředitel, scénárista a režisér. Realizuje řadu multivizuálních projektů a spoluprodukuje muzikály (Krysař, Johanka z Arku, Olympic - aneb jak se lítá vzhůru).

Jeho multivizuální představení „Made by Homo Sapiens", „Aspect of Alice", „Kouzelná flétna" nebo „Gulliver" se objevují na nejprestižnějších jevištích v Paříži, Madridu, Římě, Athénách, Barceloně, Bruselu, Lucemburku, ale také v Tokiu, Ósace, Teipei,New Delhi či Calcatě.

Muzikálová produkce „Johanka z Arku" získává ocenění na prestižním „The International Festival of Musical Theatre" v Cardiffu. V srpnu roku 2002 se jeho multivizuální show „Gulliver" zařazuje podle hodnocení komise renomovaných kritiků sestavené deníkem The Scotsman, mezi nejlepší představení 52. ročníku Edinburghského divadelního festivalu a získává ocenění „Best Fantasy performance".

V roce 2003 zakládá National - Black Light Teatre Prague, navazuje spolupráci s Columbia Artists Management Inc. a spolu s touto renomovanou producentskou společností připravuje nové projekty - „Fantasy Travellers", „Odyssea Musica" atd. V roce 2004 vytváří ve spolupráci se španělskou uměleckou agenturou SONA Espectaculos z Valencie, divadlem v Toledu a divadlem v Aviles mezinárodně koprodukční projekt „Impresión de DON QUIJOTE" ke čtyřstému výročí prvního vydání Cervantesova románu „Důmyslný rytíř DON QUIJOTE de la Mancha". Inscenace byla posléze oceněna cenou kritiky na dvou prestižních španělských divadelních festivalech v Olite a Almagru. V roce 2006 až 2007 navazuje Pavel Marek spolupráci s nově se formujícím pražským divadlem Hybernia. Spolu s americkým výtvarníkem a režisérem Michaelem Currym připravuje trikové pasáže a jevištní efekty k muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Zelenky a Filipa Renče „GOLEM". V létě roku 2007 pak spoluvytváří nonverbální taneční verzi tohoto muzikálu pod názvem „THE LEGEND OF GOLEM".

Autor: matejhruska

zdroj osobnosti,cz

Pavel Marek alias Prťka ze Sněženek a machrů

Pavel Marek alias Prťka ze Sněženek a machrů Foto: Super.cz/archiv TV Barrandov

Vydrž, Prťka, vydrž: Podívejte se, jak teď vypadá lyžařský instruktor ze Sněženek a machrů, kterého proslavila legendární hláška

19. května 2015 15:06

Z oblíbené komedie osmdesátých let Sněženky a machři si snad každý divák pamatuje legendární hlášku „vydrž, Prťka, vydrž“. Nepopulárního lyžařského instruktora Vláďu Brťku, kterému kluci na lyžáku neřekli jinak než Prťka, si tehdy zahrál herec Pavel Marek, jenž tehdy coby instruktor balil dceru tělocvikáře Mariku (Eva Jeníčková).

 

Prťka ze Sněženek a machrů nebyl, na rozdíl od svého představitele, zrovna sympaťák. Pavel Marek se po této úspěšné komedii už před filmovou kameru nikdy nevrátil. Začal režírovat, založil dvě divadla, kde i hraje, a nově se věnuje i řezbářství.

V současné době prožívá velmi smutné období. „Zemřel mi bratr dost mladý, to mě nějak zastavilo ve všech aktivitách. Protože jsem si říkal, že je potřeba život si užívat, a ne se trápit. Už nechci dělat práci, která mi nosí starost, ale jen to, co mě bude těšit a bavit. Takže jsem začal chodit do řezbářské školy a věnuju se řezbářství. Jako prvního jsem se snažil vyřezat Bolka Polívku, snad mi to odpustí, jsou to začátky,“ prozradí dnes sympatický herec v pořadu Barrandovská Sedmička.

Reportéři pořadu vzali Pavla Marka na hodinu simulovaného lyžování. Marek, ač v legendárním filmu dostal roli instruktora, rozhodně nepatří mezi nejlepší lyžaře. „Vždycky, když to běží v televizi, mají ze mě moje děti srandu. Nechápou, jak mě mohli filmaři vybrat jako instruktora lyžování, když lyžuju, jak lyžuju,“ uzavřel s úsměvem Prťka ze Sněženek. 

Anna Veškrnová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář