Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Kříž

Pavel Kříž,*18.4.1961 - herec, dabér

 

Pavel Kříž je český herec a psychoterapeut.

Herectví se věnuje již od dětství, kdy působil v dětském souboru Divadla na provázku. Během studia na pražské herecké konzervatoři začal být obsazován do filmových rolí, z nichž k nejznámějším patří Štěpán Šafránek z pentalogie o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději).

Po absolutoriu získal angažmá v Divadle E. F. Buriana, později v Činoherním klubu.

Přestože patřil k nejpopulárnějším a nejobsazovanějším filmovým hercům, v roce 1988 emigroval do Kanady, kde začal prohlubovat svůj zájem o medicínu. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii, kterou pak vykonával v domovech pro seniory.

V první polovině devadesátých let se znovu vrátil k herecké kariéře. Stal se členem činohry Národního divadla a natočil třetí pokračování básníků. Záhy přibyly i další filmové či televizní role, například ve filmech Andělské oči, Stůj, nebo se netrefím, Děti Duny, I ve smrti sami, Doktor Živago či v seriálech Zdivočelá země II, Ulice, Náves.

Vedle hraní se věnuje také dabingu (Úžasňákovi, Tygrův příběh aj.) nebo osvětě pro cukrovkáře. Mimo jiné se spolupodílel na přípravě televizního magazínu na ČT Manažerem vlastního zdraví, pravidelně přispívá do časopisu Dia Styl apod.

Relaxuje zejména při sportu (box, kung-fu a plavání) nebo při delší chůzi.

V roce 2010 účinkoval ve 4. ročníku taneční televizní soutěže StarDance ...když hvězdy tančí vysílané živě v České televizi, tuto soutěž vyhrál společně s tanečnicí Alicí Stodůlkovou.

Od roku 2014 hraje v seriálu První republika postavu Benoniho.

Autor: ellucy

zdroj Osobnosti,cz

Píšťalka se Štěpánem z Básníků spolu po 20 letech: Co je dnes spojuje?

 
Setkání Píšťalky Evy Vejmělkové a Štěpána Šafránka Pavla Kříže po dvaceti letech. Co je dnes spojuje?
14. listopadu 2014 ● 11:15
 
Dříve nedala mužům spát, dnes je uspává ona. Sexsymbol 80. let Eva Vejmělková (45), která se proslavila ve svých 16 letech ve filmu Fontána pro Zuzanu nebo jako Píšťalka z Básníků, sekla s herectvím už před 15 lety. Po letech se setkala na veřejnosti s Pavlem Křížem (53) a prozradila, co je dnes znovu spojuje.

Chtěl bych ti někdy do džbánku pro pivo skočit k Beránku, Píšťalko ufoukaná!“ Tato slůvka Pavel Kříž coby Štěpán ve filmu Jak svět přichází o básníky šeptal své Píšťalce Evě Vejmělkové do ucha pokaždé, když se tito dva milenci setkali. Prožili spolu velkou lásku. Ovšem jen na filmovém plátně.

Znovu se setkali na čtvrtečním křtu její knihy Růžové moře. A to po dlouhých dvaceti letech. „Pavel mě napadl, protože je básník, a kdo jiný by měl křtít knihu. Když už se ve filmu nemohl stát mým manželem, stal se aspoň mým kmotrem. Jsme kamarádi a neviděli jsme se spoustu let, ale to přátelství trvá. Je to jako s někým hovořit, dát si dvacet let pauzu a potom hovořit dál. Vážím si ho za práci, kterou dělá. Nejenom herecky, věnuje se totiž podobné práci jako já. Dělá psychoterapii v Kanadě,“ svěřila se Vejmělková s tím, že jsou teď s Pavlem vlastně kolegové.

Idol krásy osmdesátých let, který zdobil stěny pokojů jistě mnoha studentů, se ale rozloučil s hereckou kariérou po posledním díle Fontány pro Zuzanu 3 a stal se matkou na plný úvazek. V té době se Zuzana začala věnovat psychologii a nyní je z ní psychoterapeutka. Pomáhá drogově závislým a také léčí hypnózou. Právě její kniha je inspirována skutečnými příběhy z psychologické praxe. V lednu si dokonce plánuje otevřít svou první vlastní ordinaci.

 

 
Setkání Píšťalky Evy Vejmělkové a Štěpána Šafránka Pavla Kříže po dvaceti letech. Co je dnes spojuje?
Autor: ČSFD, Pavel Machan, Pátek, Hykl, Kundrát
 

Autor: tesk

zdroj Blesk,cz

 
Alice Stodůlková a Pavel Kříž si opět společně zatančili.

Alice Stodůlková a Pavel Kříž si opět společně zatančili. Foto: Super.cz/Hermína

Svůdná záda i sexy stehýnka: Vnadná tanečnice a vítězka StarDance se zase vlnila kolem Štěpánka z Básníků

11. dubna 2015 9:53

Herec Pavel Kříž alias Štěpán Šafránek z legendární série o Básnících vyhrál před pěti lety společně s charizmatickou blondýnkou Alicí Stodůlkovou taneční show StarDance. A na své vítězné tance dal tento sympatický pár vzpomenout v rámci charitativního pořadu ČT Pomozte dětem...aneb když hvězdy nejen tančí.

Alice Stodůlková od vítězství v soutěži trošku zhubla, ale o sex-appeal rozhodně nepřišla. Stejně jako před lety v soutěži divoce rozvlnila své boky a nechala vyniknout ohebná sexy stehýnka i odhalená záda. Pavel Kříž se prý ale ve vítězné formě moc necítil.

„Ale jděte, jsem hrozně unavený. Teď jsme dva dny točili ve studiu a pak hned šli sem tancovat. Ne, kdepak, ve formě nejsem. Že se vystoupení zamlouvalo, bylo tentokrát především zásluhou partnerky, ne mojí,“ přiznal s pousmáním Pavel a dodal, že od vítězství před pěti lety na parket nevstoupil a ani do budoucna s tím už nepočítá.

„Přiznejme si, léta přibývají a nikdo nemládneme. Bylo to kdysi parádní, hezká vzpomínka, ale s tancem jsem opravdu skončil. Natrvalo,“ kategoricky uzavřel Pavel Kříž.

Oblíbený pár byl pod drobnohledem hvězdné poroty v čele se Zdeňkem Chlopčíkem. Oproti klasickému StarDance, kde porotci za vystoupení tanečníků dávají body, ale tahle partička přidělovala peníze. Ty spolu s příspěvky sponzorů a z peněz z dárkových esemesek šly na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem. 

Anna Veškrnová, Super.cz

Pod maskou byl herec k nepoznání.

Pod maskou byl herec k nepoznání. Michaela Feuereislová

Pavel Kříž v roli nenáviděného Hitlera: Mezi záběry raději nevychází z karavanu

14. dubna 2015 11:23

Včera proběhla na pražských Olšanských hřbitovech oficiální první klapka filmu mapující život Lídy Baarové. Lidé, kteří míjeli štáb, se nestačili divit. Historické automobily a kolem posedávající esesáci sympatie příliš nebudili. Kostýmy se prý horko těžko vysvětlují, i když si jde komparz třeba nakoupit do samoobsluhy. Co teprve, když se mezi karavany u cateringu objeví sám Adolf Hitler s typickou mastnou pěšinkou a štětinatým knírkem pod nosem.

Představitel jednoho z největších tyranů moderní historie Pavel Kříž to neměl v této roli vůbec jednoduché. „Je pravda, že z karavanu vlastně moc nevycházím, abych neděsil lidi kolem,“ pokyvuje herec hlavou. Za roli diktátora je ale rád a bere ji jako výzvu.

Herci se většinou snaží najít na své roli kladné a záporné vlastnosti. Kříž připustil, že on hledal jen určité zajímavé charakterové rysy. „Třeba jsem se dočetl, že on se zřídkakdy smál, prakticky se nesmál vůbec, je málo takových fotografií. To ve filmu určitě zužitkuji. Pochopitelně jsem také načetl spoustu knížek a viděl mnoho dokumentů z té doby,“ nechal se slyšet Kříž, známý hlavně díky roli Štěpánka z legendárních „Básníků". „Musím se přiznat, že mě ta role neopouští ani po dotočení záběru, šrotuje mi v hlavě prakticky neustále. Určitě ne v tom smyslu, že bych měl chuť na lidi křičet nebo být zlý. Ale přemýšlím o něm pořád.“ 

Jiří Čeladník, Super.cz

17. dubna 2015 • 05:00

Pavel Kříž nedojímá a čeká ho padák? Neúspěch v televizi má jen dvě řešení...

Nad Pavlem Křížem a jeho pořadem Kousek nebe visí pověstný Damoklův měč. Sledovanost je totiž tragická...
Nad Pavlem Křížem a jeho pořadem Kousek nebe visí pověstný Damoklův měč. Sledovanost je totiž tragická... (Foto: ČT)
 
 

Je to smutné, ale je to tak. Pořad Kousek z nebe diváky nezaujal a jasně o tom hovoří neuvěřitelně nízká sledovanost. I když se moderátor snaží, seč může, Česká televize nyní vážně uvažuje o budoucnosti pořadu a dokonce se mluví o jeho úplném zrušení.

Pořad o splněných snech v České republice nabral úplně jiný spád, než na Slovensku. Zatímco televize Markíza s obdobným formátem Modré z neba, zabodovala tak, že se po šesti letech vysílání stal jedním z vůbec nejúspěšnějších pořadů v historii televizního vysílání východních sousedů. Krach slibného projektu má podle zdrojů zevnitř veřejnoprávní televize dva hlavní důvody.


A hned na začátek to slíznul Štěpánek a Hitler v jedné osobě, samotný Pavel Kříž (53). "Výběr Pavla Kříže byla obrovská chyba. Je nemastný, neslaný, nedokáže udělat show. Kdysi byla v podobné situaci Pošta pro tebe. Na začátku ji moderovala herečka Bára Kodetová, ale protože jí to nešlo, vyměnili ji za Ester Janečkovou a Pošta pokračovala celých devět let," prozradil informátor z ČT časopisu Sedmička.
Druhým faktorem má být nepodařené okopírování formátů od slovenské verze, kdy i maličkosti rozhodují. Například moderátor Vilo Rozboril se na rozdíl od Kříže dočkal obrovské popularity. A šokující je především to, co ukazuje oblíbený "peoplemetr" někdejšího ředitele TV Nova. Kousek nebe má podle těchto čísel zapnuto něco více než 300 tisíc diváků, zatímco na komerční Nově v tu chvíli jede lidová zábava v podobě Výměny manželek. Tu sleduje téměř půl druhého milionu diváků! Skončí pořad nebo Pavel Kříž?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář