Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Doucek

Pavel Doucek,*27.8.1970 - herec

 

Pavel Doucek je český herec. V roce 1985 debutoval na jevišti dnešního Klicperova divadla rolí Rogera ve hře Edwarda Albeeho Všechno na zahradě. Zde působil stále jako elév až do roku 1993.

V roce 1993 přijal nabídku olomouckého divadla do profesionálního angažmá od pana Baladi. Působil zde až do roku 2000. Z jeho nespočtu rolí v MDO nutno zmínit Jimiho v Obchodníkovi s deštěm, Besano (Ten který dostává políčky), Pedro (Muž z kraje La Macha), Osip (Revizor). Pracoval pod takovými režiséry jako je M. Tarant, Z. Zasadny, L. Engelová.

V Olomouci se stal i dvorním hercem ve studiu Hořící žirafy. Pánové Drábek a Král mu umožnili účinkovat skoro ve všech jejich projektech odpremiérovaných v Olomouci. Stal se tak jednou z ikon tohoto studia. V letech 2000-2005 působil v hereckém ansáblu VČD Pardubice. Zde patřil k předním umělcům pardubického jeviště.

Jako umělec na volné noze se od roku 2005 do 2009 pohyboval v Praze. Vyzkoušel dva roky v divadle Metro co by Klaun v černém divadle F. Kratochvíla, jednoho z předních mimů naší republiky. Zahrál si na Shakespearských slavnostech ve hře Othello v režii P. Kracíka. Zvláštní nabídku přijal od Národního divadla, kde se setkal a umělecky vypomáhal bratrům Formanovým a jejich slavnému otci Miloši Formanovi při zkouškách hry Dobře placená procházka autoské dvojice Suchý-Šlitr.

V roce 2009 se vrátil na olomoucké jeviště díky realizačnímu týmu šéfa činohry Romana Grossmanna. V roce 2010 hostuje v brněnském Mahenově divadle ve hře Nemrtvý aneb upír z Transylvánie v režii R. Grossmanna. Od 1. října 2010 je členem Národního divadla Brno.

Z filmové či televizní tvorby nutno zmínit seriál Četnické humoresky v režii Antonína Moskalyka, ve kterém ztvárnil roli psovoda Antonína Šebestíka („Toníčka“). Na jaře roku 2009 založil s Petrou Trojanovou a Martinem Zahálkou „studio DrUpIn“.

V červenci 2011 byl policií obviněn z toho, že na setkání studentů brněnské konzervatoře a JAMU přimíchal studentům do jídla marihuanu. Dvanáct z nich pak následně muselo být hospitalizováno.

 

 

herec souboru Činohry NDB

Soupis rolí:

  • VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ: Šalba, smírčí soudce
  • ZASLÍBENÍ: Baron, herec, průvodce osudem
  • KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ: Vévoda florentský a jiné role
  • CYRANO Z BERGERAKU: Kadet
  • POPELKA: Adlina
  • ČERNÁ MADONA BRNĚNSKÁ: Zikmund Ferdinand Sack z Bohuňovic
  • MĚŠŤÁK ŠLECHTICEM: Učitel tance
  • MANDRAGORA: Doktor Nicia
  • SEDMÁ PEČEŤ: Rytíř

Narodil se v Hradci Králové, městě tradičně divadlu zaslíbeném. Ve svém rodném městě vystudoval Střední textilní školu. V šestnácti letech si poprvé vyzkoušel, jaké je to vystupovat na divadelních prknech. Účinkoval v několika inscenacích v divadle, které tehdy ještě neslo název Divadlo Vítězného února. Hrál například Rogera v inscenaci hry Edwarda Albeeho Všechno je v zahradě.

Po vojně to počátkem devadesátých let zkoušel znovu, tehdy už se hradecké divadlo vrátilo k názvu Klicperovo divadlo. Nevyšlo to, a tak jej v roce 1992 tehdejší umělecký šéf činohry Moravského divadla Olomouc Ivana Balaďa angažoval do svého souboru, v němž strávil osm let. Vytvořil zde řadu rolí nejrůznějšího typu a charakteru. Sám rád vzpomíná například na postavu Jima v Nachově Obchodníku s deštěm, Besana ve hře Leonida Andrejeva Ten, který dostává políčky anebo na Pedra v Leighově a Wassermannově muzikálu Muž z kraje La Mancha.

Devadesátá léta byla v olomouckém divadle dobou, kdy olomoucké divadelní vody důkladně rozvířil autor a režisér v jedné osobě, divadelník tělem i duší a především mimořádně charismatický tvůrce David Drábek. V rámci divadla vzniklo studio Hořící žirafy, pojmenované podle prvního titulu Drábkova souboru. Pavel Doucek patřil mezi jeho pravidelné spolupracovníky. Připomeňme alespoň jeho role v inscenacích Jana z parku, Vařila myšička myšičku anebo Kostlivec v silonkách.

V roce 2000 opouští Olomouc a stává se členem Východočeského divadla Pardubice, ve kterém působí do roku 2005. Zde ho opět čeká spousta krásných rolí.  Jsou to například Petr v Ibsenových Nápadnících trůnu, role Sammyho v muzikálu Willyho Russella Pokrevní bratři, Blaise v inscenaci hry francouzského autora Claude Magniéra Věno slečny Laury, Merkucio v Shakespearově Romeovi a Julii anebo Noah T. Simmons zvaný Bejk ve veleúspěšné inscenaci muzikálu Terrence Naillyho a Davida Yazbeka Donaha, která měla premiéru v roce 2005 a dodnes je na repertoáru divadla.

V roce 2005 si dává dobrovolně pauzu od divadla. Nevydrží to ovšem dlouho a tak přijímá nabídku od režiséra Petra Kracíka a účinkuje v jeho inscenaci Shakespearova Othella, která je uváděna při Letních shakespearovských slavnostech. V té době hostuje v různých představeních, rok a půl hraje v inscenacích Divadla Metro, černého divadla Františka Kratochvíla. Odjakživa ho to táhlo k filmu a tak s úspěchem zkouší uplatnit se i ve filmařském prostředí. Díky tomu se dostane i k Suchého a Šlitrově Dobře placené procházce, kterou na naší první scéně inscenoval Miloš Forman.

Počátkem roku 2009 se vrací do Olomouce, kam ho přilákala osobnost šéfa souboru Romana Groszmanna. Hraje v jeho inscenaci Tančírny, Spirku v  inscenaci Koně k nezkrocení Vasilije Šukšina a Vladimíra Vysockého, V Hostinci u zeleného stromu Petera Kovalčíka hrál Doda a roli Karotky Rudykopalssona v inscenaci hry Terryho Pratchetta a Stephena Briggse Muži ve zbrani.

Jeho první rolí na scéně Mahenova divadla byl Jonathan Harker v Groszmannově inscenaci Nemrtvý aneb Upír z Transylvánie podle románu Brama Stokera, následovala role v roli Barona v Zaslíbených Marka Hladkého a Lenky Plaché nebo postava vévody florentského v Peškově adaptaci Shakespearovy hry Konec dobrý, všechno dobré.

Nyní se s ním můžeme setkat ve Shakespearových Veselých paničkách windsorských, kde hraje postavu smírčího soudce Šalby, v postavě Kadeta v Rostandově Cyranovi z Bergeraku a především v Rajmontově inscenaci Machiavelliho Mandragory, kde hraje postavu Doktora Nicia nebo v Nekvasilově adaptaci Bergmanovy Sedmé pečeti, kde v hlavní roli Rytíře Bloka rozehráva šachovou partii se Smrtí.

V populárním televizním seriálu Četnické humoresky hrál strážmistra Toníčka Šebestíka. S režisérem Milanem Pilařem spolupracoval na filmu Ležáky 42 v produkci Triton filmu. V neposlední řadě je zakladatelem a ředitelem „Studia DrUpIn“.

Jeho heslem je Udržet si zdravý rozum.

Motto: Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život. (Lucius Annaeus Seneca)

zdroj ND Brno,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář