Jdi na obsah Jdi na menu
 


Patrik Bořecký

Patrik Bořecký,*3.7.1967 - herec

 

Patrik Bořecký je český divadelní herec. Studoval brněnskou JAMU, kterou v roce 1995 zdárně ukončil. Poté dostal angažmá v Divadle 7 ½ v Brně. Od 1. června 2000 je stálým členem souboru Městského divadla Brno.

Role v Městském divadle Brno
Florindo Aretusi – Sluha dvou pánů
István – Cikáni jdou do nebe
Nahum, žebrák – Šumař na střeše
Gooper – Kočka na rozpálené plechové střeše
Grimaud, paní Surmajová – Tři mušketýři
Archambaud, doktor – Blbec k večeři

zdroj Osobnosti,cz

Patrik Bořecký (7.11.1967)

Patrik Bořecký v RackoviNež se Patrik začal věnovat herectví, působil jako kulisák, k čemuž by se pravděpodobně vrátil, kdyby musel opustit hereckou dráhu. Studium JAMU ukončil v roce 1995. Několik let poté byl v angažmá v Divadle v 7 a půl a od 1. 6. 2000 je jeho stálou scénou Městské divadlo Brno.

Dříve ztvárnil role Heatcliffa ve hře Na Větrné hůrce, Petra v inscenaci O utrpení a vzkříšení Ježíše Krista, Otce Šafara v Očích bludných hvězd, Quilta v Lolitě, Buznu v Tančírně, Eda ve hře Ed a Bo, Lapáka v Libuši, Pistolinova člověka ve hře Dvě gorily proti mafii.

Ve svém mateřském divadle si zahrál role Korovjeva v Mistrovi a Markétce, Baroneta v inscenaci Libertin, Billyho Bibbita v Přeletu nad kukaččím hnízdem, Švochněva v Hráčích, Borise Trigorina v Rackovi, Hlásného a jiné v Osudech dobrého vojáka Švejka, Ivana v Maškarádě, Luckyho v Čekání na Godota, Sebastiana v Bouři, lupiče Celia ve Znamení kříže, Háda v muzikálové féerii Odysseia, Hraběte Aubespineho v Marii Stuartovně, Postavu v Labyrintu či Otce v dramatu Sbohem, lásko.

V současnosti hraje Florinda Aretusiho v komedii Sluha dvou pánů, žebráka Nahuma v Šumařovi na střeše, Titta-Naneho v Poprasku na laguně, Istvána v muzikálu Cikáni jdou do nebe, knížete Dolgorukého ve Smrti Pavla I., Druhého žida v Koločavě, Mladého jezdce v komorním dramatu Equus, Grimauda ve Třech mušketýrech a také Strážníka, Kněze a ministranta, Sluhu a Námořníka v Shakespearově Večeru tříkrálovém. Momentálně je jeho nejvýraznější rolí Ivan (Patrik) v komedii Yasminy Rezy Kumšt.

Patrik Bořecký v BouřiPatrik se věnuje také režii – v Divadle v 7 a půl režíroval inscenace Kauza Maksudov, Lolita, Milenec Lady Chatterleyové či Johan Doktor Faust. Režíroval také předávání divadelních cen Křídla 2005.

Se svým kamarádem z Divadla v 7 a půl Luďkem Kašparovským založil divadlo Koule, s nímž také spolupracují Patrikovi kolegové Alan Novotný nebo Zdeněk Junák. Zde režíroval hru Podnebí, kvůli které vlastně divadlo vzniklo, jelikož by ji podle autorů "žádné jiné divadlo neuvedlo".

V televizi se objevil jako Ježíš ve zpracování Hrabalovy prózy Příliš hlučná samota. V divácké anketě Křídla, vyhlašované Městským divadlem Brno, se v sezóně 2003/2004 umístil na 2. místě v kategorii Nejpopulárnější herec a v sezóně 2004/2005 se v téže kategorii umístil na místě čtvrtém. Je ženatý a společně se svojí manželkou vychovává dvě dcery.

A jak se Patrik dostal do MdB? „Zdeněk Černín mi nabídl hostování v Mistrovi a Markétce, potom přišla další nabídka na Sluhu dvou pánů a s tím i následné angažmá. Já jsem na to řekl, ať se na mě nezlobí, ale pokud mi nikdo nic oficiálně nenabídl, tak nemůžu nic přijmout. A druhý den mi volal ředitel Moša s tím, že se mnou chce mluvit, no a – nabídka přišla. Napadlo mě – je rok 2000, což je přelom, a mně v tom roce bylo 33 let, tak jsem si řekl, že s tím už musím něco dělat. A tak jsem to vzal. Myslím, že jsem udělal dobře.“
 

zdroj Neoficiální stránky MdB,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář