Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oldřich Nový

Oldřich Nový,*7.8.1899 - 15.3.1983 - herec, zpěvák, režisér

 

Oldřich Nový byl český herec, zpěvák a režisér. Ve svých filmových rolích vytvořil typ elegantního světáka. Snad nejznámější je jeho věta z filmu Kristián: "Zavřete oči, odcházím...".

Oldřich Nový se setkával s herectvím od svých dětských let. Ke hraní jej přivedl převážně otec Antonín, který jako pražský vrchní hasič zajišťoval požární hlídku ve všech tehdejších kinech a strýc Miloš Nový, jenž jej brával s sebou do Národního divadla, kde hrál. Oldřich se vyučil typografem (sazečem), ale když se později začal objevoval v kabaretu jako zpěvák operet, zařídil mu jeho strýc studium herectví u herce Národního divadla Karla Želenského.

V roce 1919 začínal v operetě a činohře v Ostravě. Od roku 1920 působil v brněnském Národním divadle. Tam strávil celkem 16 let. Nejprve jako herec, pak i jako režisér. V roce 1928 uvedl jako režisér úplně nový typ představení - muzikál. V polovině 30. let přesídlil do Prahy, kde otevřel svoje Nové divadlo a začal se také častěji objevovat před filmovou kamerou.

Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 začalo těžké období jeho života. Jeho žena Alice Nováková byla Židovka. Nový jí zcela jistě zachránil život, neboť se s ním odmítl rozvést. V roce 1944 byli oba zatčeni a převezení do koncetračního tábora. Po válce se Oldřich Nový k filmu vrátil, ale po roce 1948 se objevoval pouze sporadicky. Těžištěm jeho práce se stalo divadlo, úzce spolupracoval s rozhlasem a občas také s televizí.

Autor: RedBot, ArthurBot, JAnDbot,

zdroj Osobnosti,cz

Smutný a nedůstojný odchod: Takhle se s divadelním publikem loučil někdejší první milovník Oldřich Nový

18. února 2017 9:59

S neduhy stáří, přibývajícím věkem a odchodem z výsluní popularity se špatně vyrovnává většina slavných herců a hereček. Výjimkou v tomto ohledu nebyl ani jeden z nejpopulárnějších herců třicátých a čtyřicátých let Oldřich Nový (✝83).

Ten po roce 1948 ztratil punc buržoazní hvězdy, dobrovolně se vzdal svého divadla, kde řediteloval, a filmových rolí podstatně ubylo. Nejsmutnější pro něj byla léta sedmdesátá, kdy mu začaly docházet síly a on se s milovaným kumštem začal loučit.

V roce 1971 se před kamerou mihl naposledy v kultovním seriálu Taková normální rodinka. Nedlouho poté se představitel filmového Kristiána rozloučil i s divadlem. Poslední rolí Oldřicha Nového byl Podkolesin v Ženitbě, kterou jako režisér inscenoval v tehdejší pobočce karlínského divadla, v Hudebním divadle v Nuslích.

„S přibývajícími lety se velice trápil, že je na něm jeho věk vidět. Rozloučení Oldřicha Nového s divadelním publikem bylo velice smutné. On už špatně dýchal, přehnaně dbal na artikulaci, aby mu bylo rozumět. Bylo to tristní. To divadlo bylo takové ošuntělé. Bylo to velice smutné a nedůstojné, že se taková hvězda loučila právě takhle,“ vzpomínal po letech v dokumentu Příběhy slavných Ondřej Suchý.

Ve druhé polovině let sedmdesátých se Nový uzavřel do sebe a přestal vycházet z domu. K tomu se přidaly i zdravotní problémy a splíny. Nakonec už se i svým přátelům, kteří jej navštěvovali, odmítl ukazovat. Do hereckého nebe Oldřich Nový odešel v tichosti na jaře roku 1983. 

Jiří Nedvídek , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář