Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Vladyka

Miroslav Vladyka,*24.9.1959 - herec, moderátor dablér

Miroslav Vladyka se narodil 24. září 1959 v Praze, je český herec a moderátor.

Po ukončení svých studií DAMU v roce 1982 působil až do roku 1996 ve Vinohradském divadle, odkud posléze přešel do Studia Ypsilon. Nyní je hercem ve svobodném povolání, hostuje v Divadle ABC (Městská divadla pražská).

Ve filmu začínal již coby pětiletý v dětských a chlapechých rolích. První větší filmovou roli dostal v rodinném snímku KÁŤA A KROKODÝL (1965). Z dalších známých filmů ho můžeme vidět například PŘIJELA K NÁM POUŤ (1973), BUMERANG (1997) aj.). Velký úspěch mu přinesla role učitele Karfíka ze seriálu MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ a roli učitele si zopakoval i v oblíbeném seriálu KŘEČEK V NOČNÍ KOŠILI, PŘÍPAD MRTVÉHO MUŽE (1974), BRÁCHA ZA VŠECHNY PENÍZE (1978).

Dále ho můžeme vidět ve filmech VRCHNÍ, PRCHNI (1980), KRAKONOŠ A LYŽNÍCI (1980) a začal dostávat i větší příležitosti v postavách nesmělých i svérázných mladíků (LÁSKA NA DRUHÝ POHLED (1981), TEN SVETR SI NESVLÍKEJ (1981), další možnosti mu začala skýtat i televize KOTVA U PŘÍVOZU (1980).

Během devadesátých let se frekvence Vladykových vstupů před kameru výrazně snížila, nadále se s ním ale diváci setkávali především v televizních pohádkách, inscenacích a seriálech. Filmové role se staly spíše výjimkou (DIVOKÉ PIVO, 1993; BUMERANG, 1996), hlavní roli mu ale přinesl koprodukční německo-chorvatský film JOSEPHINE (2001). Ze seriálů, v nichž se objevil, připomeňme ŽIVOT NA ZÁMKU (1995), ZDIVOČELÁ ZEMĚ (1997) nebo ŠKOLA NA VÝSLUNÍ (2008). Zatím naposledy se s ním diváci mohli setkat ve filmových komediích DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ (2010) nebo ROMÁN PRO MUŽE (2010).

Na TV obrazovkách se objevil i jako moderátor zábavného pořadu ŠANCE a jeho hlas nás provází po celé Zemi v CESTOMÁNII (1999-2004) a NOVÉ CESTOMÁNII (2004-2006). Pro mnohé je nezapomenutelný jeho dabing, již v 80. letech namluvil dětské seriály ŠMOULOVÉ a PŘÍHODY DRÁČKA SOPTÍKA, a jedné z hlavních postav kultovního sci-fi sitcomu britské televize BBC ČERVENÝ TRPASLÍK.

zdroj Osobnosti,cz

Miroslav Vladyka

Miroslav Vladyka Foto: Olga Hrušková

Odstáté uši, nos jak bambulu a stejně je o něj zájem: O množství práce tohoto českého herce si jiní nechávají jen zdát

4. listopadu 2014 7:57

Role Karfíka s ním zůstane už na věky věků, a někteří by možná měli problém vzpomenout na další, ovšem množství filmových, seriálových a divadelních postav Miroslava Vladyky (55) je úctyhodné a už dávno překročilo hranici stovky rolí.

K nejčerstvějšímu patří jeho účinkování ve hře Francise Vebera Chlap na zabití (Divadlo Palace), která měla premiéru posledního říjnového dne a Vladyka se v ní bude potkávat s Filipem Blažkem, Alžbetou Stankovou, Michalem Slaným, Jaroslavem Šmídem a Milanem Šimáčkem.

Rozhovory Vladyka příliš nedává, raději - slovy často užívané fráze - za sebe nechává mluvit svou práci. S takovou filmografií je těch slov habaděj, co říkáte? 

Jana Hofmanová, Super.cz

Miroslav Vladyka se objevil po boku své dlouholeté přítelkyně.

Miroslav Vladyka se objevil po boku své dlouholeté přítelkyně. Foto: Showpix

Konečně nechal nahlédnout do svého soukromí: Učitel Karfík z My všichni školou povinní ukázal blonďatou přítelkyni

2. července 2015 5:55

Herec Miroslav Vladyka (55), který je neodmyslitelně spjat s postavou učitele Karfíka ze seriálu My všichni školou povinní, si střeží soukromí jako oko v hlavě. Jen málokdy se proto ve společnosti objevuje po boku své přítelkyně Vlaďky.

S pěknou blondýnkou žije už téměř šest let a po delší době se spolu ukázali na Letních shakespearovských slavnostech, kam svou partnerku doprovodil na jedno představení.

O tom, že se Vladyka svými protějšky nerad chlubí, svědčí i to, že se ve společnosti moc neobjevoval ani se svou tehdejší manželkou Kateřinou, s níž má tři děti. Do současné přítelkyně Vlaďky se Vladyka zamiloval krátce po rozvodu. 

Anna Veškrnová, Super.cz

 

 

Miroslav Vladyka se synem Matějem

Miroslav Vladyka se synem Matějem Profimedia.cz

Tohle je syn Karfíka z My všichni školou povinní: Podobu byste hledali marně

23. listopadu 2015 13:54

V sobotu měla premiéru hra Ani za milion! s Jiřím Langmajerem a Adélou Gondíkovou v hlavních rolích. V hledišti v Divadle v Rytířské zasedly i dcery protagonistů, Adélina Nela a Jiřího Tereza. Ta přišla i s přítelem. Syna do divadla vzal také herec Miroslav Vladyka.

Ten v díle zrežírovaném Petrem Hruškou nehraje, přišel jen podpořit své kolegy a užít si divadlo i z té druhé strany, z publika, nikoli z jeviště, kde se vyskytuje obvykle. V mladém muži po jeho boku byste ale syna nejspíš nehledali, v případě ‚Karfíka‘ a sedmnáctiletého Matěje totiž nikdo nikomu z oka nevypadával.

Vladyka má vedle Matěje ještě dvě starší dcery. 

Lucie Sieglová , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář