Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček,*4.11.1934 - 29.3.2015 - kameraman

 

Základní školu dokončil v roce 1949 a jako syn živnostníka nesměl studovat. Nastoupil do učebního oboru, kde se učil práci se železem, a o rok později přešel do učebního oboru filmového laboranta. Po ukončení učebního oboru nastoupil do laboratoří Barrandovských ateliérů, následně se stal asistentem kamery a později asistentem zpravodajského filmu. Začal studovat večerní školu filmové tvorby na FAMU v Praze.

Teprve po dvanácti letech se dostal k práci na celovečerních filmech, kdy začal spolupracovat jako kameraman, na filmech Miloše Formana a Ivana Passera. Miroslav Ondříček se podílel jako kameraman na čtyřech desítkách celovečerních filmů, kdy polovinu z nich natočil v zahraničí. Mezi nejslavnější filmy, na kterých se podílel, patří: Lásky jedné plavovlásky, If, Hoří, má panenko, O Lucky Man, Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont, Taking Off. Spolupracoval i s českým režisérem Vávrou, americkým režisérem Mendelem, Hillem a Angličanem Lindsayem Andersenem.

Je členem správní rady Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Rodinnou tradici kameramanů přebírá jeho syn David.

Ocenění :
1981 nominace na Oskara za Formanův Ragtime
1984 nominace na Oskara
Zlatá soška za film Amadeus
1999 Český lev za dlouholetý přínos českému filmu
2003 cena za celoživotní dílo v makedonské Bitole
2004 cena Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii v Los Angeles
2004 Krišťálový globus za uměledký přínos světové kinematografii na karlovarském festivalu
2005 cena za celoživotní dílo Asociace českých kameramanů
2006 Medaile Za zásluhy I.stupně

zdroj osobnosti,cz

  29. března 2015 • 12:55

Po dlouhé nemoci zemřel kameraman Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček
Miroslav Ondříček (Foto: Aha! - ara)
 
 
 
 
 

 

Ve věku 80 let zemřel slavný český kameraman Miroslav Ondříček. Jeho smrti předcházela dlouhá doba strávená v nemocnici. V roce 2011 podstoupil závažnou operaci aorty, která vážně poznamenala jeho zdraví.

Smutnou zprávu potvrdil pro server idnes.cz jeho syn. „Na to člověk nemůže být nikdy dost připraven, ale čekali jsme to. Půl druhého měsíce už byl otec v nemocnici a nyní poslední týden v umělém spánku, takže odchod byl nakonec milosrdný,“ uvedl Ondříčkův syn David.

Ve svém oboru se Miroslav Ondříček proslavil mnoha českými i zahraničními filmy, byl dlouholetým spolupracovníkem Miloše Formana, s nímž natočil film Amadeus a Ragtime, oba byly nominovány na Oscara. Z jeho českých filmů patří k nejoblíbenějším Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky nebo Homolka a tobolka.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář