Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Hanuš

Miroslav Hanuš,*1963 - herec

nar. 1963 v Praze
dcery Alžběta, Eliška a Jindřiška
absolvent DAMU 1987

Předchozí angažmá:
Divadlo Jaroslava Průchy, později Středočeské divadlo Kladno a Mladá Boleslav
Labyrint

Pro hereckou dráhu se Miroslav Hanuš rozhodl bez předchozího varování uprostřed prvního ročníku Vysoké školy ekonomické, na níž z nedostatku jiného zájmu a na přání rodičů studoval obor vnitřní obchod. Sám nedokáže vysvětlit, co ho vedlo k tomu, aby se po několika spíše náhodných návštěvách dramatického kroužku v LŠU pokusil o přijímací zkoušky na divadelní fakultu. Nepřijali ho, ale s ekonomikou byl stejně konec a po prázdninách se stal kulisákem v Divadle na Vinohradech, kde udělal rychlou kariéru, a druhé, tentokrát již úspěšné zkoušky na DAMU skládal jako jevištní mistr. Studium herectví zakončil diplomovou prací, v níž se mimo jiné zabýval otázkou, proč vlastně při své introvertní povaze touží po veřejné produkci na jevišti. Po absolutoriu DAMU nastoupil Miroslav Hanuš do kladenského divadla, společně s režisérkou Hanou Burešovou pak přešel do pražského Labyrintu a odtud do nově vzniklého Divadla v Dlouhé. Miroslav Hanuš je podle vlastního vyjádření herec lehce staromódního typu s romanticko-skautskými ideály, které se projevují i v běžném životě potřebou vnášet spravedlnost do okolního dění a díky nimž například dohrál představení i s přeraženým předním zubem (kromě toho se jednou na jevišti zhroutil, ale to nebylo z romantismu, nýbrž z přepracování). Vedle herectví se věnuje také režii (Středočeské divadlo Kladno, Městské divadlo Příbram, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Divadlo v Řeznické, Divadlo ABC a další), což zřejmě souvisí s jeho potřebou ovlivňovat celek (mimo divadlo by rád byl školníkem či kastelánem). Inscenuje zejména hudební komedie, k nimž má blízko i jako herec (kromě zpívání, tancování a stepování se postupně naučil vedle klavíru hrát na saxofon, bicí, kytaru, akordeon...) . Je též autorem řady písňových textů, básní a veršovánek.

zdroj Divadlo v Dlouhé,cz

Miroslav Hanuš s manželkou

Miroslav Hanuš s manželkou Michaela Feuereislová

Herec z Případů 1. oddělení se pochlubil manželkou: Tahle dáma tančila ve Formanově oscarovém filmu Amadeus

8. března 2017 8:56

Herec Miroslav Hanuš (53) se v posledních letech zapsal do diváckého povědomí rolí šéfa kriminálky v úspěšném seriálu České televize Případy 1. oddělení. Známý je také díky seriálu Ulice, kde si zahrál starostu Antonína Hložánka.

Letos sympatický herec získal i jedno filmové ocenění. V lednu si na cenách České filmové kritiky odnesl cenu za herecký výkon ve filmu Nikdy nejsme sami, v němž exceloval v roli bachaře. Hanuš tak samozřejmě nemohl chybět ani na udílení Českého lva.

Žádnou cenu si tentokrát bohužel neodnesl, ale zato se na červeném koberci pochlubil šarmantní manželkou.

S uznávanou choreografkou Janou Hanušovou, která tančila ve Formanově oscarovém snímku Amadeus má tři dcery - Alžbětu, Elišku a Jindřišku. Oběma to moc slušelo, a tak je škoda, že je ve společnosti moc často nevídáme. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář