Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mirko Musil

Mirko Musil,*26.8.1924 - 14.6.1999 - herec

 

Mirko Musil se narodil v Praze , ale vyrůstal v Choceradech. Jeho otec byl lékař, ale předtím zpíval v operetě, matka byla původně koncertní zpěvačkou. S rodiči již jako dítě hrával Musil v ochotnických představeních, na gymnáziu účinkoval v dramatickém kroužku. Původně chtěl sice studovat medicínu, ale po uzavření vysokých škol na počátku války nastoupil na dramatické oddělení Státní konzervatoře. Také tato škola byla v průběhu okupace uzavřena, takže studium dokončil až po válce (1948). Své profesionální herecké začátky absolvoval v Realistickém divadle (1948-1950), čtyřicet let byl pak členem hereckého souboru Městských divadel pražských (1950-1990). Mirko Musil na divadelních prknech odehrál 160 rolí, nikdy mu ale nebyla svěřena stěžejní postava. Od mládí hrál charakterní role s občasným příklonem ke komice a grotesce.

Také ve filmu byly Musilovou doménou výhradně vedlejší až epizodní role. Poprvé se objevil v krátkém filmu UDÁLOSTI DNE (1956), od následujícího roku pak začal hrát v několika filmech ročně, nezřídka se objevil ve vojenské nebo železničářské uniformě, hrál také číšníky, vrátné, číšníky, dělníky, ale i výše postavené profese. Výčet sedmdesáti filmových rolí Mirko Musila by byl dlouhý, ale vzhledem k jejich nevelkému významu není zcela nutné všechny jeho tituly připomínat. Nicméně je fakt, že díky často reprízovaným filmům si jeho herectví i v drobných rolích můžeme připomínat.

Například jen v roce 1974 hrál v několika dodnes populárních komediích (DRAHÉ TETY A JÁ; HODÍME SE K SOBĚ, MILÁČKU?; JAK UTOPIT DOKTORA MRÁČKA; JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE). Od poloviny 60. let spolupracoval také s televizí, objevil se v řadě televizních seriálů (SŇATKY Z ROZUMU, 1968; F. L. VĚK, 1971; CHALUPÁŘI, 1975; ARABELA, 1979), v různých rolích hrál také ve čtyřech dílech TŘICETI PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1975). Před kamerou se Mirko Musil objevil naposledy ve filmu MALOSTRANSKÉ HUMORESKY (1995).

Výraznou stopě po sobě zanechal Mirko Musil v oblasti dabingu, kde pracoval od poloviny 60. let. Zvláště se uplatnil ve filmech a seriálech pro děti, za všechny připomeňme šéfa bandy lupičů v Mrazíkovi nebo strýčka Skrblíka v Příbězích z Kačerova.

Mirko Musil zemřel v Praze 14. června 1999 ve věku nedožitých 75 let.

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář