Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miloš Zavadil

 Miloš Zavadil,*11.7.1940 - 17.9.2007 - herec

Miloš Welde Zavadil, rodným jménem Miloslav Zavadil (11. července 1940 v Praze – 17. září 2007, Maria Anzbach, Rakousko) byl česko-rakouský tanečníkherecchoreograf a posléze i chovatel a cvičitel koní.

Mezi jeho nejznámější a vůbec největší filmové práce patří hlavní role v prvním českém filmovém muzikálu Starci na chmelu z roku 1964 režiséraLadislava Rychmana, kde si s úspěchem zahrál hlavní zápornou postavu studenta Honzy, který se snaží získat atraktivní spolužačku Hanku a bojuje o ni s intelektuálsky zaměřeným spolužákem Filipem.

 

Po středoškolských studiích na průmyslové škole vystudoval geologii, teprve poté se věnoval dalšímu studiu choreografie na Taneční konzervatoři. Ještě jako student konzervatořevystupoval v několika tanečních souborech, po ukončení studií tančil pohostinsky v činoherních představeních v pražském Národním divadle a vystupoval také v pražské Alhambře.

Kromě tance se aktivně věnoval i choreografii. V polovině 60. let 20. století dostal nabídku na roční hostování ve Vídeňské státní opeře v muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina, který zde ve Vídni jeho uvedení sám osobně připravoval, manažer vídeňské opery mu v něm nabídl roli Cliffa. Jeho tamější angažmá si zpestřoval drobnými roličkami v zahraničních filmech, čímž se tehdy velmi znelíbil tehdejšímu vládnoucímu komunistickému režimu, také proto se nakonec rozhodl pro emigraci a do Československa se již nevrátil.

Rakousku se posléze stal nevlastním synem rakouské rodiny von Welde, která jej adoptovala, čímž také získal rakouské státní občanství. Zde se pak posléze stal úspěšným chovatelem, cvičitelem, choreografem a fotografem koní. Věnoval se zde, mimo jiné, také choreografii velkých jezdeckých a vozatajských přehlídek a show. V Čechách se po sametové revoluci v této roli objevil pouze jednou jedinkrát, stalo se tak v roce 1991 na Kladrubských dnech.

Zemřel ve věku 67 let na rakovinu.

 

zdroj wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář