Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michal Staninec

Michal Staninec,*24.12.1952 - dětský herec

 

 

Michal Staninec se narodil na Štědrý den 24. 12. 1952, v západočeském městě Cheb. Vyrůstal v Praze v lékařské rodině a vůbec nesnil o tom, že by se mohl stát dětským idolem rodičů i dětí, ve filmu. Když bylo Michalovi pět let a filmaři hledali pro film malého chlapce, objevili jej v mateřské školce v Praze ve Vršovicích. Pro hlavní roli v povídkovém filmu Milana Vošmika Hry a sny (1958).

A máme na světě velký herecký, dětský talent, který svým výkonem zaujal nejen režiséra, ale i diváky v kinech. Když ruský režisér Stanislav Rostocký připravoval natáčení filmu Májové hvězdy, Michal jej natolik učaroval, že ho v povídkovém filmu obsadil do hlavní role českého chlapce Dušana, kterému hraje maminku Jana Dítětová a navíc se přátelí se sovětským generálem (Alexandr Chanov), v povídce Dušan a generál v sovětsko - československé koprodukci. Psal se rok 1959.

Svoji další hereckou postavu, roli Péti Štěpánka, syna důstojníka pohraniční stráže (V. Hrubý), který se prostě ztratí a pohraničníci jsou na nohou, aby jej našli, vytvořil ve Vošmikově povídce Bloudění z dramatu Vstup zakázán (1959). Svoji poslední roli dostává ve filmu Vyšší princip (1960), kde hraje syna komisaře. Potom se více věnuje škole, aby po základce, v listopadu 1966, emigroval do Los Angeles, kde vystudoval Bancroft Junior High School (1968) a Fairfax High School (1970).

Vysokoškolské vzdělání získal v oboru biochemie na University of California v Berkeley (1974), doktorát jako zubní chirurg na University of California v San Francisku (1980). Působí jako uznávaný stomatolog v San Francisku s odbornou praxí, pedagogickou a publikační činností. To je další konec herecké hvězdy, který svojí dětskou bezprostředností a krásným dětským úsměvem nás učaroval a navždy bude malým chlapcem Dušanem, pro kterého je generálská čepice tím nejdůležitějším na světě...

Autor: jarda53,
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krásný dětský herec

(Eva Hájková, 31. 8. 2017 12:38)

Právěvse dívám na nádherný film MÁJOVÉ HVĚZDY,tady ten Míša hrál tak ,že to musí učarovat každému. Pamatuju si ho též z filmu MILENCI Z BEDNY a tam to bylo zrovna tak. Dá se říct,že byl miláček jako Tomáš Holý,ovšem tento je v USA a Tomáš daleko dál !