Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael Beran

Michael Beran,*4.10.1980 - herec 

- Svobodný

- Absolvent Brněnské konzervatoře - obor hudebně dramatický (2001). V roce 2006 absolvoval na JAMU - obor divadelní manažerství

-Divadlo - Městské divadlo Brno - muzikál West Side Story

- Film a Tv: Pelíšky (1998), Vetřelci v Coloradu (2001), Místo nahoře (2004), Snowboarďáci (2004), Poslední sezóna (2006), Ro(c)k podvraťáků (2006)

V Hřebejkových nezapomenutelných Pelíškách toužil jako puberťák nejen po srdci spolužačky Jindřišky, ale i po ,,západních" kovbojských botách. Ani jednoho nedosáhl.Snímek z filmu Ro(c)k podvraťáků, kde si zahrál s Vojtou Kotkem (vlevo) a Martinem Písaříkem (vpravo).

MICHAEL BERAN: Potřebovali ňoumu a outsidera

"Mami, Michal má hlavu v troubě a nedejchá, asi se otrávil."... "Otrávil? V naší elektrický troubě?" ... tak takhle nějak vypadá trochu nepřesný pokus o připomenutí jednoho z dialogů filmu Pelíšky.

Snímek je jedním z bezkonkurenčně nejoblíbenějších a divácky nejúspěšnějších porevolučních českých filmů. Každá z postav se stává, v závislosti na častých reprízách Pelíšků, pomalu, ale jistě nesmrtelnou.

Stejně tak i fl egmatický puberťák Michal, který miluje spolužačku Jindřišku, provokuje despotického otce majora Šebka a tváří se, že je mu ... "fakt všecho úplně fuk!" Natáčení Pelíšků začalo v červenci 1998 v barrandovském studiu. Poslední exteriérové scény se zimními motivy - například obraz, kdy Elien shodí Michala z bicyklu - se natočily v lednu 1999. Nikdo asi v tu dobu netušil, že se tento film stane takřka kultovním. Nemohl to tušit ani student brněnské konzervatoře Michael Beran, pro kterého to byla první velká role před kamerou. Navíchned taková, že spolu s ostatními svými filmovými kolegy vstoupil do pomyslného zlatého fondu české kinematografie.

S Michaelem jsme se sešli skoro před půlnocí v jednom z bister na kraji Prahy na výpadovce do Brna. Proč na tak konspirativním místě? Vysvětlení je jednoduché - Michael žije v Brně a toho večera byl v Praze jen takzvaně na otočku - na koncertě v pražské Sazka Aréně.

"Táta je hudebník - kytarista. My jsme hudební rodina, vyrůstal jsem tak trochu v jakémsi komediantském rytmu. Když jsem byl malej, chodil jsem do dramatického kroužku," zavzpomínal. Úplně poprvé se objevil v komparsu v první sérii Četnických humoresek. "Byl jsem tam někde v pozadí. Je náhoda, že když už bych býval dostal roli, kde bych byl vidět, zkřížily mi to právě Pelíšky. Ještě jsem hrál v americkém filmu, který se točil na hradě Pernštejn. Mnicha, ale když jsem se díval na videokazetě na hotový film, tak jsem se tam nenašel. Asi mě vystřihli, " směje se Michael. "Co mě vedlo k tomu, abych šel na herectví, si opravdu nepamatuju," říká o svých hereckých zážitcích. Velké zkušenosti s tímto oborem neměl. Účinkoval jen v dabingu, ale na konzervatoř ho vzali hned napoprvé.c hned poprvé zahrál skvěle a ty ho vyhouply na pomyslný stupínek slávy. A pak jsou další, které přestože byly též dobře zahrány, jejich představitele žádný výrazný herecký vzestup nečekal.

"No jasně, že jsem si trochu myslel, že mi tahle role pomůže k dalším příležitostem. I na premiéře filmu to vypadalo, že se mi otevřel svět. Tehdy si to myslel každý, všichni mi říkali, jak jsem to perfektně zvládl. Ale - nestalo se tak. Říkal jsem si - teď to pojede. Hodně rychle jsem se musel vrátit na zem," říká Michael dnes. "I když trochu mně Pelíšky k další práci přece jen pomohly, " upřesňuje. "U kamery byl ostřič, který točí všechny filmy s Karlem Janákem. Na jeho doporučení mě obsadil do svých filmů. Byl jsem ve Snowboarďácích a v loňském roce ve filmu Ro(c)k podvraťáků." Naposled stál Michael Beran před kamerou v seriálu Poslední sezóna, kde hrál brankáře hokejového mužstva. Zúčastňuje se castingů, účinkuje v Městském divadle v Brně. Je to milý, nenafoukaný a příjemný kluk. "V současné době jsem na volné noze. Takže - bez zaměstnání, chcete-li, " směje se a vydává se na dvouhodinovou noční cestu po D1 do Brna.

zdroj FDb,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář