Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martin Stránský

Martin Stránský,*11.2.1970 - herec, dabér

Po studiu na gymnáziu, během něhož uvažoval o dráze profesionálního sportovce nebo alespoň učitele tělocviku, prožil rok jako elév v Horáckém divadle v Jihlavě. Poté byl přijat na pražskou DAMU, odkud nastoupil v sezóně 1993/94 do angažmá v DJKT.

Jeho schopnost silného vnitřního zaujetí, rozsáhlé výrazové spektrum, energičnost i mužné kouzlo mu umožnily vytvořit na zdejší scéně přes padesát osobitých a přesvědčivě vystavěných rolí – od drsných cyniků a samolibých kariéristů přes posměšně vtipkující frajery či spravedlivě rozhněvané mládence až k citlivým zraňovaným mužům. Ztvárnil také postavy nekompetentních, slabošských parazitů, halících svou neschopnost do záplavy řečí. Působivě a s obdivuhodnou vnitřní pravdivostí vytvořil něžného Franciho v „Periferii“, touhou sžíraného Leonarda v „Krvavé svatbě“, Míťu v „Bratrech Karamazových“, zbabělce Mánka v „Gazdině robě“ i nepřijímaného Jamieho v „Cestě dlouhým dnem do noci“.

V poslední době nadchl rolí groteskního teroristy Padraica v „Poručíkovi z Inishmoru“, výraznou postavou dramatu „Divoká kachna“ Hjalmarem Ekdalem, pohodlným člověkem, jehož nejvýraznější vlastností je prostřednost a nezralá nevyrovnanost, a hlavní rolí nájemného vraha a agresivního násilníka, kterému ale nešlo upřít jisté kouzlo, ve hře „Zabiják Joe“.

Martin Stránský účinkuje i v komediích, vytvořil například intelektuálně slabšího, zato výřečného Žvanikina v „Ženitbě“ nebo ironického Algernona ve hře „Jak je důležité míti Filipa“. Jako host v souboru operety hrál Nicka Arnsteina ve „Funny Girl“ nebo Bejbyho v „Šakalích létech“.

Dlouhodobě a intenzivně spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmovými produkcemi.

zdroj DJKT Plzeň,cz

 

Herec Stránský se tajně oženil s těhotnou právničkou: Už mají syna!

 
 
4. září 2014 ● 05:00

Tak to je šok! Hvězda seriálu Doktoři z Počátků Martin Stránský (44) zasadil početným zástupům fanynek velkou ránu. Představitel doktora Oty Kováře se tajně oženil a dokonce stihl už i zplodit syna! Kdo je jeho vyvolená?

 

Martin Stránský se rozhodl zpečetit svůj pětiletý vztah s právničkou Martinou a odhodlal se podruhé stanout před oltářem. Svou vyvolenou během obřadu láskyplně objímal a hladil jí pod šaty vzdouvající se bříško. Jen slepý by si nevšiml, že překrásná nevěsta byla na svatbě v pokročilém těhotenství.

„Je to pravda, oženil jsem se, ale nechci k tomu víc dodávat,“ přiznal Stránský. Nám se ale podařilo zjistit, že šlo o malý obřad o pár lidech, který se konal v březnu na zámku v Blovicích. Martina k oltáři vedla jeho maminka. Celá akce byla přísně utajená a i když herec žije přes 20 let v Plzni, kde je členem Divadla J. K. Tyla, ani tam se slůvkem nezmínil, že se hodlá ženit.

Herec se pak dokonce ani nepochlubil druhou šťastnou novinou. Před třemi měsíci se mu narodil syn Filip, kterého dokonce už stihl pokřtít na Moravě, odkud pochází. A z pokračovatele rodu má očividně velkou radost. „Když jsem doma, tak se snažím pomáhat s přebalováním nebo koupáním,“ potvrdil deníku Aha! Stránský, který si jinak střeží své soukromí. „Jsem pyšný táta,“ svěřil se.

 

 

 
 
 
 

 

 Autor: lm, kl

zdroj Blesk,cz

Pohádka Peklo s princeznou: Děsivý pád Lucifera Stránského!

 
 

Na natáčení filmové pohádky režiséra Miloše Šmídmajera (55) se Stránský, který je známý třeba ze seriálu Doktoři z Počátků, těšil. „Hrál jsem asi všechno, ale čerta ne,“ smál se herec, které ho na pekelníka maskovali přes hodinu.

Během natáčení došlo ale na strašidelně vypadající situaci, kdy představiteli Lucifera zmrzl úsměv na rtech. Za všechno mohl jeho kostým.

„Při jedné klapce jsem si krásně šlápnul do svého pláště a rozplácl jsem se asi o půl metru jinde, než kde jsem se měl původně rozplácnout a kde na mě čekala matrace. Na tu jsem se bohužel netrefil a vzal jsem to v podstatě kostrčí o hranu schodu,“ živě si vybavuje hrůzostrašný pád Stránský.

 

Dohrál v bolestech

Na zlomeniny naštěstí nedošlo, následkům se ale Lucifer neubránil. „Po pár dnech se mi na zadku vylila nádherná modřina,“ prozradil Martin s tím, že v natáčení pokračoval dál. „Měl jsem dohromady asi šestnáct natáčecích dní a po tom pádu to bolelo jak čert, ale přerušovat jsem nic nemusel,“ vysvětlil hrdinsky herec Blesku.

Blesk Víte, že?

Jediného čerta, který o sebe v pohádce pečoval, hrál Roman Vojtek (42). „Všichni byli takoví klasičtí, špinaví, chlupatí a zanedbaní čertové a já jsem byl jediný metrosexuál. Měl jsem havraní vlasy, knírka a pečoval jsem o sebe.“

Čert z Ameriky

Menší roli čerta na žádost Miloslava Šmídmajera přijal i věhlasný režisér Miloš Forman (82). Tehdy přiletěl z Ameriky.

 

 

Autor: P. Machan, Bioscop, archiv

Autor: Mirka Dvořáková
zdroj Blesk,cz
Martin Stránský

Martin Stránský Foto: Archiv TV Nova

Český Dr. House o boji s vážnou nemocí: Nebezpečný virus mu napadl játra!

18. ledna 2015 14:21

Před dabingovým mikrofonem coby český hlas Dr. House a před kamerami Novy jako doktor Kovář nejdříve z Ordinace v růžové zahradě a nyní v Doktorech z Počátků bojuje už léta s nemocemi pacientů, sám ale jednu dostal a to hodně nebezpečnou! Těžký sympaťák Martin Stránský (44) se rozpovídal o svém boji s cytomegalovirózou, jež napadá játra a kvůli níž má přísnou dietu.

 
 
 

„Tuhle civilizační chorobu jsem chytil kvůli svému nasazení! Cytomegaloviróza je něco jako mononukleóza, která sedne na játra,“ uvedl v sobotním Magazínu Práva Stránský. Dostal dietu a musel zvolnit. Choroba většinou totiž napadá ty, kteří mají sníženou imunitu.

Infekce, která mu zkomplikovala život, se projevuje horečkami, záněty dýchacích cest a napadením jater viry. Když má člověk imunitu v pořádku, nemusí vůbec o napadení viry vědět. Oslabení jedinci mohou mít ale velké potíže. Naštěstí herec tvrdí, že je na nejlepší cestě se z problémů úplně vyhrabat. 

 

David Zápal, Super.cz

 31. května 2015 • 05:00

Čachry s Martinem Stránským! Z Počátků naskočí do mašiny na peníze

Martin Stránský
Martin Stránský (Foto TV Nova, ara)
 
 
 
 

Přebíhá z jednoho seriálu do druhého. Martin Stránský (45), kterého v současnosti můžete vidět jako doktora Otu Kováře v seriálu Doktoři z Počátků, se opět vrátí na místo činu. V Ordinaci v růžové zahradě 2 by se měl objevit už za několik měsíců.

 
 
 

„Ano, budu se do seriálu vracet. Nevím zatím pořádně nic o své lince. Těším se ale moc, zase po dlouhé době vstoupím do jiné rodiny, kterou jsem předtím opustil,“ svěřil Aha! herec, na kterého si ale fanoušci Ordinace budou muset počkat do začátku nového roku. Nutno podotknout, že svým návratem taky možná udělá mnoha divákům v hlavách zmatek. To, že se Stránský objeví opět v Kamenici, už z televize Nova zaznělo i oficiálně . „Můžeme potvrdit, že Martin Stránský se do Ordinace v růžové zahradě 2 vrátí. Věříme, že jeho návratem do Kamenice uděláme radost všem divačkám i divákům,“ řekla deníku Aha! Alžběta Cimová.

Plynulý přechod

Natáčení seriálu Doktoři z Počátků se pomalu chýlí ke konci. A zatímco jedni skončí na dlažbě a přijdou o roli, Stránský je v klidu. Užije si během léta pár měsíců volna a s novou sezonou se vrhne do seriálu, ze kterého před dvěma lety odešel. „Zhruba od října bych měl začít točit a na začátku nového roku se na obrazovce objevit,“ prozradil Martin. „Myslím, že moje role plynule přejde z Počátků, které opravdu skončí okolo Vánoc a objevím se v Ordinaci po Novém roce, takže to na sebe pěkně naváže,“ dodal herec.

V nemocnici v Kamenici pracoval Martin Stránský alias Ota Kovář jako traumatolog. Psychicky neustál nepovedenou operaci dcery Míši a opustil celý svůj život, kamarády a přítelkyni sestřičku Kateřinu Vránovou neboli Janu Strykovou (36). Do Počátků přijel Ota začít nový život a po celé dva roky tu pracoval jako obvodní lékař. Teď se vrací zpět...

zdroj Aha,cz

autor vin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bývalá tchýně

(Jaroslava Šperlová, 8. 4. 2015 13:25)

Jó cytomegaloviróza, já bych Vám mohla vyprávět, jak se k takové nemoci dá přijít.