Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ladislav Lakomý

Ladislav Lakomý,*14.11.1931 - 11.4.2011 - herec, dabér

 

Lakomý se narodil v roce 1931 v Náměšti na Hané. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a většinu života spojil s brněnskými scénami. Začínal v Divadle bratří Mrštíků. V druhé polovině 60. let byl krátce uměleckým šéfem divadla v Uherském hradišti. Poté zakotvil v Národním divadle Brno, které se stalo jeho domovskou scénou.

Podle encyklopedických hesel Lakomého herectví vynikalo vnitřní silou a neokázalou přesností, jež mu umožňovala vytvářet nejrůznější psychologické typy. Z jeviště neodešel ani v pozdním věku. Pravidelně se objevoval například v komorních inscenacích Divadla U stolu.

V Lakomého filmografii je bezmála 80 filmových a televizních postav. Objevil se například ve válečném dramatu Oznamuje se láskám vašim, ve filmu Člověk proti zkáze ztělesnil Vladislava Vančuru, zahrál si v pohádce Kouzelný měšec a koprodukčním snímku Podzimní návrat.\

Jako dabér Lakomý propůjčil svůj hlas hvězdám jako byli Jean Marais, Horst Buchholz. V roce 1998 získal za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského.

zdroj: Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář