Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Pospíšil

Karel Pospíšil,*4.1.1938 -11.4.2015 - herec

 

Karel Pospíšil je český filmový a divadelní herec.

Počátky
Narodil se v Třebíči a studoval na Brněnské JAMU. Od roku 1962 do roku 1966 přišla první herecká angažmá v divadle v Pardubicích.

Televizní a filmová kariéra
Poprvé se objevil před kamerou v roce 1974 v televizním filmu Hodinky bez vodotrysku. Jeho televizní kariéra byla spíše sporadická a vidět jsme jen mohli jen v několika filmech, televizních snímcích či seriálech. Vidět jsme jej mohli ve filmu Proč? či v seriálech jako Detektiv Martin Tomsa, Rodinná pouta či Velmi křehké vztahy.

Divadelní kariéra
Z počátku své kariéry působil v menších divadlech v Pardubicích, Liberci či Hradci Králové. Od roku 1985 působil v pražském divadle Zdeňka Nejedlého a od roku 1994 je členem činohry Národního divadla. Zahrál si v takových hrách, jakými jsou La Musica, Travestie nebo Sluha dvou pánů.
 

Autor: kikina966

zdroj osobnosti,cz

Ve věku 77 let zemřel herec Karel Pospíšil,bývalý člen činohry ND

 
 
12. dubna 2015 ● 16:09
 
 

Ve věku 77 let zemřel v sobotu 11. dubna po dlouhé těžké nemoci herec Karel Pospíšil, bývalý člen činohry Národního divadla v Praze. ČTK o tom dnes informoval mluvčí činohry české první scény Tomáš Staněk. Řadu významných rolí ztvárnil Pospíšil od konce 60. do začátku 80. let také v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

 

 
 

Pospíšil pracoval v činohře ND od roku 1995 do listopadu 2011. Začínal rolí Pantalona de Bisogni ve Sluhovi dvou pánů a postavou Šlechty v Steigerwaldově Nobelovi. Poté například v Klicperových Weselohrách hrál Kotrče, Kořínka a Ladinského a v Syngeově Hrdinovi Západu Jimmyho Farella (1996). V roce 2005 ztvárnil v úpravě hry Larse Noréna Okruh osob 3.1. roli Ředitele v rámci Cyklu Národní divadlo jak ho neznáte! hraného v suterénu "zlaté kapličky". Publikum ho mohlo donedávna ještě vidět mimo jiné v roli Pantalona de Bisognos, v níž se objevil více než třistakrát.

Karel Pospíšil absolvoval herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění v roce 1962. Poté začínal ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde hrál například Achaba v Dobývání princezny Turandot nebo Jindřicha v Konci masopustu. V letech 1966 až 1981 byl členem libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde vytvořil dlouhou řadu významných rolí - například Filipa ve hře Jak je důležité míti Filipa nebo Ariela v Bouři.

V královéhradeckém divadle, kde působil další dvě sezony, byl mimo jiné Lorenzem v Romeovi a Julii, titulním Becketem, Mattim v Panu Puntilovi a jeho sluhovi Mattim. V roce 1983 se vrátil na libereckou scénu. V pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, pozdějším Divadle Labyrint, byl angažován o rok později a zůstal v něm až do roku 1994. Tam jej mohli diváci vidět například jako Devátého v Dobových tancích nebo Henryho Carra v Travestiích.

Autor: ČTK
zdroj Blesk,cz

Zemřel herec Karel Pospíšil: Parťák Donutila ve Sluhovi dvou pánů podlehl rakovině

12. dubna 2015 ● 12:06

Bojoval dlouho a statečně, ale rakovina byla silnější. V sobotu zemřel herec Karel Pospíšil (†77), člen Národního divadla. Hrál s Miroslavem Donutilem (63) ve slavném představení Sluha dvou pánů.

 

„Ano, Karel Pospíšil nás po dlouhé těžké nemoci opustil,“ potvrdil informaci mluvčí ND Tomáš Staněk. „Čest jeho památce.“

Do Zlaté kapličky nastoupil herec, který předtím působil na několika oblastních scénách, v roce 1994 a odehrál zde mnoho krásných představení.

Televizní diváci znali Karla Pospíšila především ze seriálu Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy. Zahrál si ale i ve Smyczkově filmu Proč? a v seriálu Detektiv Martin Tomsa.


 
Autor: höh
zdroj Blesk,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář