Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Höger

Karel Göger,*17.6.1909 -4.5.1977 - herec

 

Od dětských let vystupoval spolu se staršími sourozenci v ochotnických představeních.

Po absolvování učitelského ústavu působil několik let na vesnických školách v okolí Brna. V letech 1929-32 studoval na brněnské konzevatoři a dalších 8 let byl členem Zemského divadla. V roce 1940 byl angažován do Národního divadla v Praze. Již první filmové role mu přinesly značnou diváckou oblibu. Mimořádně významné bylo také jeho časté účikování v rozhlase, nahrávacích studiích a později v televizi. Vedle velkých filmových rolí v historických i současných titulech namluvil řadu komentářů k nehraným snímkům.

Po léta působil na uměleckých školách jako pedagog (Státní konzervatoř, DAMU, FAMU - kde byl od roku 1966 jmenován řádným profesorem).
První filmovou roli vytvořil v roce 1941 v romantickém milostném příběhu ZA TICHÝCH NOCÍ a postupně se stal významnou hereckou osobností své generace. Někdy byla pouhá jeho přítomnost jedinou kvalitou snímku.

Z těch mimořádnějších rolí si připomeňme Ing. Prokopa z KRAKATITU (1948), bilancujícího knihovníka Jana ze ZLATÉ RENETY (1965), dr. Heřmana z JÁ, SPRAVEDLNOST (1967) a šlechtice Donovalského z historického podobenství ČEST A SLÁVA (1968).

Ve snímku Romeo a Julie ztvárnil hlavní roli společně s Danou Medřickou.

Autor: dino, dg

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář