Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Hlušička

Karel Hlušička,*25.8.1924 - herec

Narodil se 25. srpna 1924 v Praze. Studia herectví zahájil na pražské Státní konzervatoři, během druhé světové války však byl totálně nasazen a v roce 1945 se aktivně zúčastnil Pražského povstání. Po skončení války ještě rok pokračoval ve studiích herectví na pražské konzervatoři, studia však dokončil na konzervatoři brněnské (1949).
Do svého prvního angažmá nastoupil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde se vedle herectví věnoval také divadelní režii. Z rolí: Ruy Blas (V. Hugo: Ruy Blas), Laertes (W. Shakespeare: Hamlet), Petr Petrus (P. Kohout: Taková láska), Fiesco (F. Schiller: Fiescovo spiknutí v Janově) aj.
Od roku 1959 je členem Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). Z rolí: McLachlen (J. Patrick: Kamarádi McLachlena), Rio Rita (B. Behan: Rukojmí), Lymon (E. Albee:Balada o smutné kavárně), Jeremiáš (F. Kafka, M. Brod: Zámek), Serafín (D. Diderot, J. Gruault: Jeptiška), Kardinál (V. Petrov: Mušketýři po třiceti letech), Harry Berlin (M. Schisgal: A co láska?), Kreon (J. Anouilh: Medea), Josef (N. Rej: Život Josefa Egyptského), Nělkin (A. Suchovo-Kobylin: Svatba Krečinského), Ichthuriel (A. Drda: Dalskabáty hříšná ves), Porotce č. 11 (R. Rose: Dvanáct rozhněvaných mužů), Giacomo Casanova (K. Gassauer: Casanova), Leopold Mozart (P. Schaffer: Amadeus), Candy (J. Steinbeck: O myších a lidech), Merea (A. Camus:Caligula), Druhý herec (P. Kohout: Ubohý vrah), Pastýř (Sofoklés: Oidipús vladař), Solomon (A. Dumas, J.-P. Sartre: Kean) aj. Významné je také jeho účinkování ve filmu – hrál mj. ve filmech Už zase skáču přes kaluže, Zatykač na královnu, Zbraně pro Prahu, Výstřely v Mariánských lázních, Cesty mužů, Vánice nebo Počkám, až zabiješ.
Účinkoval také v mnoha televizních filmech (mj. Úklady a láskaa Černá horečka, Nenávist), hrál v seriálu Třicet případů majora Zemana. Hojně také daboval - v roce 2004 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v tomto oboru. Již od roku 1945 spolupracuje s rozhlasem.
 

 

V současné době můžete Karla Hlušičku vidět v těchto inscenacích:

D. Seidler: Králova řeč (Lékař)

 


 

V srpnu oslaví náš kolega KAREL HLUŠIČKA krásné devadesátiny. 
Požádali jsme kolegy, aby nám pro Karla Hlušičku napsali krátké přání. Za všechny jich pár citujeme:
 
"Karle, obdiv za neskutečnou trpělivost a profesionalitu nejen při zájezdech s představením "Králova řeč". Děkuji i za celoživotní přísun toho nejkvalitnějšího a nejsladšího medu za celou moji početnou rodinu J. Povyšuji Vás do rytířského stavu! Váš král David, toho času v abdikaci." Ivan Jiřík 

------------------------------------------------------------------------------------------
"Ráda bych připojila svou gratulaci k neuvěřitelným narozeninám Karla Hlušičky. Neuvěřitelným – protože stále hraje a často nás „mladší“ zahanbuje (na četných zájezdech s Královou řečí) svou energií. Karel je mým posledním „příbuzným“, když jsem se ve třech letech s rodiči přistěhovala do Českých Budějovic, byl už ve zdejším angažmá, hrál u mého táty M. Macháčka ve slavné inscenaci HAMLETA, u otčíma O. Haase v úvodní inscenaci na otáčivém hledišti v Krumlově ve ZTRACENÉ TVÁŘI. Když jsem před více než 40-ti lety přišla na Palmovku, byl už ve zdejším angažmá. Hráli jsme spolu v bezpočtu inscenací, hrajeme i v naší poslední ...
Karle, líbám, přeju hodně zdraví a krásných představení, a už mi dochází med ...!" Kateřina Macháčková

---------------------------------------------------------------------------------------------

"Zdravím tě, Mistře!

Přeju ti, jen to nejlepší a z toho blbého opravdu pomálu, neboť je toho okolo fakt hodně. Přiznávám bez mučení, že ti vlastně závidím, protože tohohle se já určité nedožiju. Tak ať nám ještě dlouho vydržíš a ať je s tebou pořád stejná, ne-li větší prdel. S úctou a hlubokosklonem Tvůj Stráňa." Martin Stránský

-----------------------------------------------------------------------------------------------

"Tak už jsi v klubu zralých lidí,
co s nadhledem vše kolem vidí.
Jsi muž světa znalý
a ve všem všudy dokonalý.
I víno - ať cizí nebo zdejší-
čím starší, tím kvalitnější.
Parsky slunce ať tě dále hřejí,
to je přání od Moniky Dobošový."  (inspektorka hlediště)
------------------------------------------------------------------------------------------------

 "… tak teď už věřím, že ten jablečný ocet, který pan Hlušička celý život po ránu pije, je fakt zázrak. Začínám ho pít také …" Jolana Běhounková (inspice, nápověda a herečka menších rolí)
 
 ----------------------------------------------------------------------------------------------
"Karle, řekni mi, jak to děláš? Jsme generačně plus minus na stejný úrovni, a přitom já jsem toho Romea nehrál a ty skoro pořád. Na mne čekaly šestnáctky po představení s žádostí o autogram či fotku jen minimálně, na tebe permanentně. S tím se už holt nedá nic dělat. Tak ti k tvým kulatinám přeju ještě nějaký fanynky navíc a nějaké zdraví. Tvůj kolega Jan Skopeček."

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Milý Karle, za tu dobu, co tě znám, se změnilo leccos – století, tisíciletí, režim, přišly povodně, zkrátka – vše se mění … až na tebe. Jak ty to děláš?" Simona Vrbická 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Ke všem přáním se připojujeme a přejeme Karlu Hlušičkovi zdraví, energii a moc se těšíme, až si s ním společně přiťukneme na zdraví na jevišti Divadla pod Palmovkou! 
 
 
 zdroj Divadlo pod Palmovkou,cz

Boj s rakovinou plic prohrál známý divadelní a seriálový herec Karel Hlušička (✝92), který se objevil ve Třiceti případech majora Zemana, v Sanitce a ve spoustě televizních kriminálek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář