Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Hábl

Karel Hábl,*6.7.1936 - herec

Český herec Karel Hábl se narodil 6. července roku 1936 v Pelhřimově. Od dětství projevoval výrazné pěvecké a herecké nadání. Vystudoval DAMU, již absolvoval v roce 1963. Studoval zde v ročníku Vlasty Fabiánové. Po studiu mu bylo nabídnuto místo v plzeňské operetě, ale odmítl. Nechtěl být výhradně operetním hercem, odešel tedy do Městského divadla v Pardubicích. Zde působil jeden rok a ztvárnil například Rafaela ve hře KONEC MASOPUSTU. Není bez zajímavosti, že jako jediný z ročníku získal hned dvanáct nabídek na angažmá, ale protože v té době měl již rodinu a dítě, rozhodl se právě pro Pardubice.

Po Pardubicích následovalo divadlo v Kolíně. Na této scéně se divákům představil např. jako rytíř Degrieux, jeho partnerkou byla Marie Drahokoupilová. Poté ho přemluvila Zuzana Kočová, manželka E. F. Buriana, k angažmá do svého divadelního studia Maringotka. Toto studio vzniklo při Státním divadelním studiu Praha. Zde se Karel Hábl objevil v roli Vojtína ve hře se zpěvy s názvem BOSORKA. V Maringotce se K. Hábl potkal se svým hereckým kolegou a kamarádem Petrem Pelzerem. Později spolupracoval s Rudolfem Cortézem a jeho dcerou na scéně Vinárny Glóbus. Poté se opět na chvíli vrátil do Maringotky, aby vzápětí vystoupil na scéně Hudebního divadla v Nuslích, kde se představil v dramatu PETR A LUCIE, které nastudoval Michal Pavlata. Po tomto intermezzu byl osloven Ludvíkem Žáčkem k angažmá do Hudebního divadla v Karlíně, kde zakotvil na plných čtyřicet let.

Na karlínské scéně se Karel Hábl představil hned třikrát v muzikálu WEST SIDE STORY. V 70. letech hrál nejprve postavu Bouráka z Tryskáčů, později dvakrát poručíka Schranka. Z dalších rolích na této scéně nelze zapomenout na Pickeringa v MY FAIR LADY, milionáře ve swingovém muzikálu ZASNĚŽENÁ ROMANCE, senátora Murryho ve SNECH Z NOVÉHO YORKU, postavu soudce v HELLO, DOLLY! či konferenciéra v CHICAGU.

Filmová a televizní práce Karla Hábla je velmi bohatá. Neprávem je tento herec často opomíjen, protože ačkoliv má na kontě spoustu vedlejších rolí a roliček, každou z nich ztvárnil s precizností sobě vlastní. Před kamerou se začal objevovat již na počátku 60. let. Vedle některých tzv. bezejmenných rolí se představil např. jako Martinec ve filmu POKLAD BYZANTSKÉHO KUPCE (1966). V roce 1968 vznikl televizní seriál SŇATKY Z ROZUMU, v němž se Karel Hábl rovněž objevil. Na počátku 70. let hrál hlavní roli v šestidílném televizním seriálu pro mládež, šlo o armádní tématiku s názvem STREJDA KAPITÁN pod režijním vedením Milana Růžičky. Dle svých vlastních slov ztvárnil Karel Hábl tzv. uniformovaných rolí celou řadu, byl např. příslušníkem VB v krimi snímku MOTIV PRO VRAŽDU (1974), stejnou postavu vytvořil také v komedii HOLKA NA ZABITÍ (1975), byl i gestapákem v komedii ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (1977), v POHÁDCE O PUTOVÁNÍ (1983) pro změnu oblékl uniformu mysliveckou. Zcela odlišnou postavu horolezce vytvořil Karel Hábl v koprodukčním snímku SAGARMATHA (1988). Jeho herečtí kolegové natáčeli přímo v samotné Himaláji. Karel Hábl představuje horského vůdce, ale jeho scény vznikly v Tatrách při dotáčkách, neboť původně měl přímo v Himaláji hrát tuto roli německý herec, avšak z plánu sešlo.

V poslední době se Karel Hábl objevil v jedné z epizod seriálu ČETNICKÉ HUMORESKY (2. řada, r. 2003). S kolegyní Vlastou Peterkovou, tanečnicí Ilonou Kašpárkovou a hudebníkem Matějem Rakem v roce 2005 vystoupil ve hře LÁSKA JE DUŠE, LÁSKA JE DUCH SVĚTA v Michnově paláci v Praze.

Na scéně Divadla Radka Brzobohatého hraje v anglické komedii JESTLI ŘEKNEŠ, KOLIK MI JE, ZABIJU TĚ po boku Světlany Nálepkové. Ona zde představuje pěveckou hvězdu, on hraje jejího manažéra. V Divadle u Valšů mohou návštěvníci Karla Hábla vidět v roli důkladného majordoma Josefa ve hře PERLOVÁ SVATBA od Lubomíra Brožka.

O jeho ročníku z DAMU byl natočen dokument s názvem DVANÁCT režisérem Viktorem Polesným. Mezi Háblovy spolužáky se řadí např. Iva Janžurová, Marie Drahokoupilová, Václav Mareš, Miroslav Nohýnek. Název dokumentu byl přejat podle stejnojmenné hry dramatika Pavla Kohouta, kterou tyto herecké osobnosti hrály před čtyřiceti lety jako představení absolventské. Natáčení 13. komnaty pro Českou televizi zatím Karel Hábl odmítl. Podle vlastních slov se necítí ničím ukřivděný a tudíž neví, co by v tomto pořadu vytkl jako životní negativa.

Kromě divadelního účinkování také namlouvá filmové komentáře a recituje verše, miluje totiž poezii. V roce 2009 chystá recitaci z nové knihy Pavla Lintymera METAMORFÓZY NĚHY. Společně s tímto autorem připravují komorní hru, v níž by Karel Hábl hrál jedinou mužsku roli. V soukromí se věnuje své rodině, do níž patří dcera Barbora a tři vnučky.

Zdroj: Týdeník Televize 13/2009, čl. „Neklid perlové svatby“ od D. Benešové – Trčkové, str. 16 - 17

Autor: Hortensie
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář