Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Augusta

Karel Augusta,*20.6.1935 - 31.5.1998 - herec

 

Karel Augusta se narodil 6. června 1935 v Praze a byl to český herec.
Divákům se dostal do povědomí filmem "Všichni dobří rodáci", jako mechanik ve snímku "Jáchyme, hoď ho do stroje" nebo ve filmu Krakonoš a lyžníci. Karel Augusta nezklamal nikdy v žádné roli.
Se svou podsaditou postavou a kulatým obličejem jako by Augusta na divadelní prkna ani nepatřil, byl protikladem uhlazených filmových hvězd - a možná právě to bylo klíčem k jeho úspěchu.

Augustovi skvěle padly role veselých či poťouchlých chlapíků, kteří dokázali každého pobavit. Vždyť jako bavič a klaun Augusta začínal!

Augusta se narodil v rodině strojvedoucího. Už jako malý kluk měl »neklidnou krev« a přitahoval ho svět cirkusu. Ale jeho otec si přál, aby měl solidní zaměstnání, a tak šel Karel na obchodní akademii. Dráha účetního nebo bankovního poradce ho opravdu nelákala, a tak se čím dál víc přibližoval k té profesi, která se mu stala osudem.
Objevil se téměř ve sto padesáti filmech a televizních seriálech. Určitě si ho všichni vybavíme v seriálu Život na zámku, bratrance Ludvu z Vrchní, prchni! či padoucha Kadlece v obou dílech "Kamaráda do deště". Měl se objevit i ve třetím díle, ale ten se kvůli jeho smrti nerealizoval.

Jeho největším problémem byl alkohol. Ničil ho jak po psychické, tak i po fyzické stránce, kdy se mu objevily problémy s játry. Dokonce musel i kvůli němu odejít z divadla, jelikož se v opilosti nelichotivě vyjádřil o tehdejším prezidentovi Husákovi.

Ke změně životního režimu ho dohnala až bláznivá láska ke kolegyni, baletce Dagmar. Léčil se z alkoholismu v nemocnici U Apolináře, začal sportovat a podařilo se mu shodit skoro třicet kilo. Jenomže už bylo bohužel pozdě. Zdraví se mu už nevrátilo a zemřel v nedožitých třiašedesáti letech, dne 20. června 1998 v Praze.

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

29. července 2014 • 12:00

Trýznivá smrt Karla Augusty z Pitavala: Upil se 
kvůli milence! Ale zemřít přišel k manželce...

Ke konci života kvůli pití s hraním skončil. Pracoval jako údržbář plavební komory na Vltavě.
Ke konci života kvůli pití s hraním skončil. Pracoval jako údržbář plavební komory na Vltavě. (ara)
 
 

Láska k milence ho dohnala do hrobu! Herec Karel Augusta (†62) se zamiloval do baletky Dagmar a tím si podepsal rozsudek smrti. Kvůli ní představitel zlodějíčka ze seriálu Malý pitaval z velkého města hubl, hlad zaháněl bílým vínem a to byl začátek jeho alkoholismu, který se mu stal osudným. Zemřel na selhání ledvin.

Kdyby ji nepotkal, nepropadl by pití. „V těch sedmdesátých a osmdesátých letech ani v nejmenším neohrozil kvůli alkoholu jediný představení. Všichni jsme si občas vypili po premiéře nebo na zájezdě, ale tím to končilo,“ zavzpomínal na herce jeho kolega Ladislav Mrkvička (75), který je přesvědčený, že za všechny Agustovy problémy mohla milenka. „Měl partnerský vztah s jistou dámou, která začala formovat jeho myšlení,“ prozradil Mrkvička.


Vzorný pacient
Augusta se do baletky zbláznil natolik, že začal i drasticky hubnout. „Řešil to tím, že málo jedl a nosil si sebou láhev bílého suchýho vína. Takže když ten hlad byl velkej, tak se trochu napil vína,“ prozradil začátek Augustovy cesty do hrobu jeho kamarád Milan Heřmánek. „Karel také podstoupil protialkoholické léčení. Myslím si, že byl nejvzornější pacient,“ zavzpomínal Heřmánek, který mu stejně jako jeho nejbližší i odborníci nedokázal pomoct v boji s alkoholem.
Smrt tušil
I když za jeho problémy mohla milenka, manželka se na něj do poslední chvíle nevykašlala. Dokonce měl u ní v bytě i pokoj. „Ta smrt přišla nečekaně. Přišel domů odpoledne, lehl si a druhý den ráno nevstával. A já říkala: Je ti blbě? Chceš jíst? On už tu smrt zřejmě cítil,“ zavzpomínala na poslední hodiny Augustova života jeho žena Alena. „Večer jsem seděla u stolu, on přišel a říkal: Alenko, mám tě moc rád. Já jsem na něj zůstala koukat. A on říkal: Já jenom chci, abys to věděla. A odešel. Šel si lehnout a dopoledne druhý den jsem ho našla mrtvýho, zemřel na selhnání ledvin“ řekla manželka v dokumentu Příběhy slavných.

Autor:  zej

zdroj Aha,cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Neměl malých rolí

(Věra, 20. 6. 2015 8:29)

Muraško v Holce na zabití byl geniální, smůla, že si tak, jako v kuchyni nepočínal v životě.Škoda ho... i po letech.