Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Vinklář

Josef Vinklář,*10.11.1930 - 18.9.2007 - herec

 

Josef Vinklář se narodil v roce 1930 v Podůlší. Již v dětských letech hrával v Dismanově rozhlasovém souboru. Nejprve působil v Divadle satiry kde se objevil mj. jako Černoch ve hře Cirkus plechový. V letech 1946-1948 hrál v Divadle Voskovce a Wericha. Krátce pak působil v pardubickém Východočeském divadle (1948-1950). Od roku 1950 až do roku 1983 ho diváci mohli vidět v divadle Z. Nejedlého v Praze. Objevil se zde např. ve hrách Romeo a Julie (Romeo) nebo Bratři Karamazovi (Smerďakov).

Poté přešel do Národního divadla kde působí dodnes. Z mnoha rolí které Josef Vinklář na prknech tohoto divadla odehrál můžeme jmenovat mj. Ivana ve hře Lucerna, Petra Dubského ve hře Naši furianti či Jana Rudolfa Trčka v Bloudění.

Do diváckého podvědomí se však nejvíce zapsal díky svým filmovým a hlavně seriálovým rolím. Objevil se v takových seriálech jako Nemocnice na kraji města (1977), Sanitka (1984), Život na zámku (1995),Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) nebo Náměstíčko (2003). Z filmů jmenujme např. Hop a je tu lidoop (1977), Pod jezevčí skalou (1978), Anděl s ďáblem v těle (1983) atd.

Zahrál si i v několika velice známých a oblíbených pohádkách, např. Hrátky s čertem (1956) nebo Princezna se zlatou hvězdou (1959).

Josef Vinklář má dva syny a byl dvakrát ženatý. Nejprve s herečkou Janou Dítětovou a později s herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou.

V úterý 18. září 2007 ve věku 76 let podlehl vážné nemoci.

zdroj Osobnosti,cz

10. října 2013 • 05:00

Syn Josefa Vinkláře Adam prozradil: Táta měl jedno přání, než zemřel...

Josef Vinklář a jeho syn Adam
Josef Vinklář a jeho syn Adam (Profimedia.cz, Aha! - Zbyněk Pecák, koláž Ahaonline.cz)
 

 
 
 

Když toho muže potkáte a podíváte se mu do obličeje, do pár vteřin budete mít jasno. Uvidíte totiž neuvěřitelně laskavé oči Josefa Vinkláře (†76). Jeho syn Adam má i ústa herecké legendy. Brzy se objeví i v novém Kameňáku 4.

Adam říká, že rysy měl vždycky po tátovi. „Teď jsem přibral 20 kilo, a když se kouknu do zrcadla, vidím skutečně tátu,“ řekl Blesku muž, který na premiéru Kameňáku 4 dorazí s maminkou Ivankou Devátou. Komedie, která navazuje na Troškovu trilogie, není první hereckou zkušeností Adama. Už si střihnul epizodní role ve Velmi křehkých vztazích nebo v Dokonalém světě. Do Kameňáku se dostal na pozvání produkce a bude hrát trochu přihlouplého tělocvikáře.

Syn slavného herce také prozradil, proč herectví nestudoval. Tvrdí, že by se na DAMU nedostal bez pomoci táty, který ale z duše nenáviděl jakoukoliv protekci. Adam se proto vyučil truhlářem. Teď dělá podlahy a parkety, zároveň nicméně hledá lepší práce. Stihl už se oženit i rozvést. Z manželství má dva kluky. Přiznává, že je po otci cholerik.

Vinklář prý před synem více než měsíc tajil, že má rakovinu. Když už musel s pravdou ven, nabrala nemoc rychlý spád. „Operovali ho, ale nepovedlo se to. V nemocnici už zůstal a za čtrnáct dnů byl konec. Pamatuji se, že den před smrtí jsem mu přinesl pomeranče, byl v pohodě a chtěl, aby mu moje přítelkyně na druhý den uvařila vepřo knedlo zelo. Už se ho ale nedočkal,“ řekl smutně Adam.

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

11. ledna 2014 • 12:00

Smutná role Jany Březinové (†60): Vinklářovy milostné mnohoúhelníky

Mezi Vinklářem a Březinovou se rozhořel vášnivý vztah. On se kvůli ní rozvedl, ale ona se nakonec vrátila k manželovi.
Mezi Vinklářem a Březinovou se rozhořel vášnivý vztah. On se kvůli ní rozvedl, ale ona se nakonec vrátila k manželovi. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 

 
 
 

Celkem zapletený milostný mnohoúhelník se dotkl i předčasně ukončeného života krásné herečky Národního divadla Jany Březinové. A právě jeviště první divadelní scény by mohlo vyprávět, co se vlastně tenkrát událo. Jisté je, že se do vdané herečky bezhlavě zamiloval, též ženatý, Josef Vinklář. Ale to vlastně nebyl úplný začátek tohoto příběhu.

Josef Vinklář byl známým milovníkem žen a o něžném pohlaví se vyjadřoval vždy s láskou. První ženu pojal za manželku již v útlém mládí a stala se jí poněkud nedoceněná herečka Jana Dítětová (†65), se kterou zplodil syna Jakuba, známého to českého malíře. V roce 1958 se však rozvedli. Herec na ni vzpomínal jako na jednu ze dvou žen svého života: "Mimořádná herečka a skvělý člověk. Hodně mi v životě pomohla." Dítětová nakonec zemřela kvůli dentistou přehlédnutému zhoubnému nádoru v ústech.Ještě během manželství s Dítětovou se však osudově zakoukal do další herečky a dnes i spisovatelky Ivanky Deváté (78). Jenže ta byla, stejně jako Vinklář vdaná, a to za herce Miloše Hlavicu (80). Tolik o ní stál, tak ji miloval, že se kvůli němu s manželem rozvedla. To však byla chyba! Vinklář si z ní časem udělal domácí posluhovačku, byl jí opakovaně nevěrný, což nakonec odnesla kolapsem a pobytem v psychiatrické léčebně.

To už ale přelétavá Pepíkova láska zahořela úplně jinde, a bylo to právě ke kolegyni z Národního, krásné Janě Březinové. Jenže ta byla též zadaná, jejím mužem byl, světe div se, opět herec Zdeněk Dušek (71). Vinklář se dlouho nerozpakoval a s Devátou, které v životě pěkně zavařil, se rozvedl. To samé hrozilo i manželství Březinové. Poměr mezi vznešenou pohádkovou královnou, recitátorkou a slavným hereckým kolegou byl veřejným tajemstvím.

Paní Jana se však nakonec nerozvedla, po čase největší opojení láskou opadlo a herečka se vrátila k Duškovi, s nímž měla dceru. Mezi přáteli byla Březinová známá jako čestný a zásadový člověk, podepsal dokonce Několik vět a společně s Josefem Kemrem i petici za propuštění Václava Havla v lednu 1989. Naneštěstí předčasně zemřela v roce 2000 na rakovinu. Stejně jako Josef Vinklář. A hádejte, na koho před smrtí vzpomínal jako na jednu ze dvou žen svého života...

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář