Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Šebek

Josef Šebek,*12.9.1940 - 7.8.2010 - herec

 

Herec Josef Šebek se narodil ve Slaném, je známý divákům například ze seriálů Vyprávěj, Poste restante a Zdivočelá země.

Začínal na sklonku 60.l et jako elév v Severomoravském divadla v Šumperku, odkud načas přešel do Beskydského divadla v Novém Jičíně. Po tříletém studiu herectví na DAMU nastoupil roku 1965 na šest sezon do angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

K vůli filmování načas jeviště opustil, aby se vrátil roku 1978 jako člen Divadla Vítězného února v Hradci Králové a pak Východočeského divadla v Pardubicích.

Už jeho první dvě filmové role vojínů (Každý mladý muž, Vrah skrývá svou tvář) typové určení většiny z následujících tří desítek postav. Nejčastěji úrostlou atletickou figuru oblékal do uniforem vojáků a nižších důstojníků (Černý vlk, Větrné moře, Zánik samoty Berhof, Kouzelníkův návrat,) nebo je propůjčoval příslušníkům bezpečnosti a kriminalistům (Město nic neví, Zítra vstanu a opařím se čajem, Past na kachnu) či agentům (Na konci světa, Akce v Istanbulu). Z osminásobné spolupráce před kamerou s režisérem Jiřím Svobodou (mj. Zrcadlo pro Kristýnu, Řetěz, Schůzka se stíny, Papilio), vytěžil i jedinou hlavní roli ctižádostivého stavebního inženýra Vondráka, jenž se stane obětí vlastních ambicí a podnikatelských machinací svých nadřízených, v dramatu podle skutečné události stavební katastrofy z 20. let minulého století Dům Na poříčí.

Filmaři na něho nezapomněli ani poté, ale svěřili mu jen drobnější role na př. ve snímcích Trhala fialky dynamitem, Nexus, Cesta peklem, O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli, Bumerang, Panství.
Hrál i v tv. filmech: Jehla, Rubikova kostka, Démantový déšť, Dobrý král Václav, Zlá minuta a seriálech: Lucie, postrach ulice, Arabela a Bylo nás pět.

Josefa Šebka si zahrál ve filmu Kajínek. Ten si ve filmu zahrál postavu ministra vnitra, jenž v televizním studiu diskutuje s Kajínkovou obhájkyní v podání Tatiany Vilhelmové.
Pouhé dva dny po premiéře filmu se pak Šebek zadusil vlastními zvratky v sobotu 7. srpna 2010, na lavičce v Hostivicích u Prahy.

Autor: matejhruska

Zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář