Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Šebánek

Josef Šebánek,*23.7.1915 - 13.3.1977 - herec

 

Když ho Miloš Forman lákal do filmu, Šebánek ho varoval, že se nenaučí víc jak dva řádky textu. O to ale Formanovi šlo.

Své herectví Josef Šebánek nebral příliš vážně. Po návratu z konkurzu na svůj první film Lásky jedné plavovlásky se ho ptala manželka, co bude ve filmu hrát. Šebánek jí odsekl: „Zpívám, tančím, stepuji...“ Pro film ho ovšem neobjevil režisér Miloš Forman, ale kameraman Miroslav Ondříček, který měl k Šebánkovým blízko přes manželku Evu. Imponovalo jim, že byl nezkrotný živel, který dokázal bavit společnost. Před filmem se Josef Šebánek celé roky živil jako řidič. Po druhé světové válce měl krátce autodopravu, a když přišlo znárodnění, stal se řidičem náklaďáku u Konstruktivy.

Jinak rád utíkal s kamarády na chatu u Orlické přehrady. Říkal jí Žrapilda - protože se v ní hlavně hodně jedlo a pilo. Přímo naproti přes hladinu stálo letní středisko ÚV KSČ. Šebánek občas při táboráku udělal z rukou kornout a volal na funkcionáře, ať se zastaví na buřta. Nepřišel ani jeden.

Po úspěchu Lásek jedné plavovlásky ho Forman obsadil ještě do Hoří, má panenko. Poté se na jeho talent vrhl Jaroslav Papoušek, který mu svěřil roli dědy Homolky v oblíbené trilogii o malých českých lidech. To už byl ale Josef Šebánek v invalidním důchodu, zlobilo ho srdce a do třetího filmu Homolka a tobolka ho Papoušek musel přemlouvat.

Šebánek zemřel o pět let později, v roce 1977. Bylo mu 61 let. Nabídky na natáčení mu na jeho adresu chodily ještě dlouho po smrti.

Autor: uživatel(ka) Streee

Autor: leppilampi

zdroj Osobnosti,cz

  9. července 2014 • 05:00

Děda Homolka Josef Šebánek (†61): Vdova o smrti geniálního herce!

Josef Šebánek
Josef Šebánek (ara)
 
 
 
 
 

Žádný scénář nikdy nepotřeboval. Josef Šebánek (†61) byl při natáčení série o rodině Homolkových na place sám za sebe. „Nikdy s ním nebyla nuda. Jemu šly nápady jak z forbesu,“ vzpomínala manželka Marie Šebánková.

 

Šebánek miloval auta. Vyučil se automechanikem, dělal řidiče i autojeřábníka. Pro film si ho vyhlédl Miloš Forman (82). Manželka jeho dvorního kameramana Miroslava Ondříčka (79), nedávno zesnulá Eva, vzala jednou Formana i s jeho manželkou Věrou Křesadlovou (70) k tetě a strejdovi Šebánkovým do pražského Karlína. A bylo rozhodnuto.


Forman chtěl okamžitě Pepiho do filmu Lásky jedné plavovlásky. Šebánek byl pro každou legraci, jen varoval, že se žádný scénář učit nebude. Ani nemusel.
Po Formanovi si geniálního neherce, který byl přímo ukázkovým symbolem českého človíčka s láskou k fotbalu, pivu a cigaretám, všiml režisér Jaroslav Papoušek (†66). Trilogie o Homolkových zajistila Šebánkovi nesmrtelnost. Napřed se zdráhal vstoupit před kameru vedle Heleny Růžičkové (†67) a Františka Husáka (†55). Když je ale několikrát v přestávkách rozesmál, rozpaky z něj spadly. „Hrál sám sebe. I ty proslulé hlášky byly jeho,“ prozradila vdova Marie. „Pepi rád bavil společnost, bylo ho všude plno,“ zavzpomínala.

Trpěl mnoha nemocemi
Šebánek umřel bratrovi v náručí. Infarkt to nebyl, srdce se mu zastavilo. Příběhy slavných na ČT mluví také o nešťastné kombinaci jeho nemocí.

● Nádor v močovém měchýři
● Vrozené onemocnění srdce
● Otékání nohou, zavodňování těla
● Silná cukrovka
● Oslabené ledviny
● Psychické problémy (nesnášel tmu)

Autor:  höh

zdroj Aha,cz

 
 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář