Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Langmiler

Josef Langmiler,*12.4.1923 - 8.8.2006 - herec, dabér

 

Josef Langmiler byl český herec.

Po absolutoriu pražské konzervatoře v roce 1948 hrál v různých mimopražských divadlech (Brno, Ostrava, Zlín). Od roku 1960 až do roku 1986 působil jako herec pražského Divadla E .F. Buriana. Měl velmi kultivovaný a krásný hlas, který ho spolu s vyšší postavou předurčoval zejména na divadle pro role milovníků a kultivovaných intelektuálů.

I ve filmu a v televizi si zahrál poměrně dost rolí, hrál zejména v kriminálních a detektivních filmech, zde ovšem dost často hrál záporné nebo nepříliš sympatické postavy.

Jednalo se také o vynikajícího dabingového herce (dabéra), v roce 2000 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

zdroj Osobnosti,cz

  17. srpna 2014 • 12:00

To si nezasloužil: Josefu Langmilerovi (†83) dva roky odumíral mozek, než v bolestech skonal!

Josef langmiler trpěl postupným odumíráním mozku. Zemřel v srpnu 2006.
Josef langmiler trpěl postupným odumíráním mozku. Zemřel v srpnu 2006. (Foto: Aha! - ara)
 
 
 
 

Jeho hlas zná každý, kdo propadl filmům o krásné Angelice. Josef Langmiler totiž namluvil  svým podmanivým hlasem Jeoffreye de Peyrac. Objevil se v desítkách seriálů, televizních inscenacích a filmů. Málokdo ovšem ví, že uznávaný herec neměl zrovna lehký odchod z tohoto světa. Od jeho smrti právě uplynulo osm let...
 

Josef Langmiler poslední měsíce života nevěděl, co se kolem něho děje. „Často působil nepřítomným dojmem. Kontakt s ním dokázala navázat jen jeho milovaná manželka. Po zbytek času si žil svůj vlastní život ve snech. Vybavovaly se mu vzpomínky na filmové a divadelní role a kolegy,“ vzpomíná jeden z jeho ošetřujících lékařů na chvíle, kdy herec vyprávěl o kamarádkách Jiřině Švorcové, Libuši Švormové nebo o Jaroslavu Marvanovi.


„Pan Langmiler trpěl aterosklerózou neboli kornatěním tepen v mozku, při němž se v jejich stěnách ukládají tukové látky, což vede k postupnému zužování a špatnému prokrvování tepen a následnému odumírání mozkových buněk. Rozvinula se u něj demence, byl zmatený a dezorientovaný,“ vzpomíná doktor. 
"Základní diagnóza u něj byla poškození mozku stářím. Poslední dobou ztrácel představu, co se kolem něj děje. Svou milující ženu ale při častých návštěvách poznával,“ říká lékař s tím, že Langmiler trpěl velkými bolestmi. „Moc se mu snažila pomoct, často domlouvala konzultace jiných lékařů a dokonce manžela nechala převážet i do jiných zařízení. Jeho nemoc se ovšem zhoršovala a medicína mu v posledních měsících už nemohla nabídnout žádnou pomoc,“ uznává lékař.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář