Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Hlinomaz

Josef Hlinomaz,*9.10.1914 - 8.8.1978 - herec, ilustrátor, novinář, malíř

 

Josef Hlinomaz byl český herec, novinář, ilustrátor a významný naivní malíř.

Za svůj život si v na divadle, v televizi a zejména ve filmu zahrál na desítky rolí, v převážné většině případů se jednalo o menší role či o vedlejší role, nebo o role epizodní. Nicméně jeho neobyčejně zemitý a osobitý umělecký projev i charakteristický herecký styl ho předurčoval zejména pro role komické ba přímo parodické. Nezapomenutelná zůstává, mimo jiné, jeho výrazná roje smradlavého Grimpa v divadelním představení v Brdečkově muzikálovém kusu Limonádový Joe aneb koňská opera, kterou si pak vskutku originálním způsobem zopakoval i ve světoznámém stejnojmenném filmu (trojici filmových padouchů s ním tehdy ztvárnili Waldemar Matuška a Karel Effa). Ztvárnil mnoho podobných rázovitých postav z lidu, zahrál si i v oblíbeném televizním seriálu Chalupáři a v dalších televizních filmech. Je také velmi dobře znám coby vynikající a velice osobitý naivní malíř, kde ztvárňoval často náměty ze světa divadla, varieté, cirkusu a umění vůbec. Jeho naivistické obrazy jsou dnes ozdobou nejedné renomované galerie. Jednu z největších sbírek obrazů Josefa Hlinomaze údajně vlastní Severočeská galerie v Litoměřicích, která se na sbírání obrazů různých naivních umělců specializuje již po mnoho let.

Narodil se v rodině hudebního skladatele a pedagoga Václava Hlinomaze. Mládí strávil v Dobříši, kde studoval gymnázium a ochotnicky hrál divadlo. Po svém tatínkovi zdědil výrazné umělecké vlohy hudební, herecké i výtvarné. Po maturitě nejprve dva roky studoval malířství na uměleckoprůmyslové škole, ale po neshodách s tamnějšími pedagogy raději přešel studovat na na studium herectví na státní konzervatoři, kterou absolvoval v roce 1940. Zpočátku své herecké dráhy vystřídal řadu oblastních divadel, často hrával i po estrádách. Dva roky působil v Divadle satiry, dva roky hostoval i v Národním divadle, tři roky hrál v pražském Realistickém divadle. Od roku 1958 až do své smrti pak působil v hereckém souboru Filmového studia Barrandov. Jeho herecký projev byl velmi zemitý a realistický, působil velmi živelným, leckdy až improvizovaným dojmem, nicméně byl to projev ozdobený výrazným hlasem, velmi dobrou mimikou jakož i výrazným pohybovým nadáním, na němž spočívalo jeho zvláštní osobité klaunství i nesporné osobní kouzlo, jímž oplýval.

Tak jako bylo osobité jeho originální herectví, byly velice osobité i jeho poeticko surrealistické obrazy, které se vyznačovaly velkou dávkou humoru, poezie a humorně laděné fantazie. Kromě naivního malířství se také věnoval knižním ilustracím, ilustroval například Poláčkův román Bylo nás pět a další knihy. Přispíval také svými články a fejetony do různých novin a časopisů.

Autor: didier

zdroj Osobnosti,cz

  1. srpna 2014 • 12:00

Pikanterie z Chalupářů: Co Josef Hlinomaz (†63) ukrýval na záchodě?

Josef Hlinomaz studoval scénáře na toaletě.
Josef Hlinomaz studoval scénáře na toaletě. (Foto: reprofoto ČT, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 

Točil seriál Chalupáři, ale skoro nic o něm nevěděl! Originální herec a naivní malíř Josef Hlinomaz (63) hrál chalupníka a člena tehdejšího JZD, ale jinak byl mimo. „Pepa už byl takový, scénář jen zběžně četl na záchodě,“ prozradil kamarád Michal Herzán (65).

Hlinomaz viděl první díl seriálu v televizi v hospodě, kde seděl právě s producentem a moderátorem Herzánem. „Pepa užasl. Koukal na obrazovku a najednou mi povídá, oni tam Sovák s Kemrem hrajou hlavní role. To jsem teda nevěděl. A napil se piva,“ vzpomíná Herzán.


Hlinomaz prý věděl jen to, že Chalupáři nebudou politický seriál a že se to bude odehrávat na vesnici. „Když jsem se ho ptal, o čem to konkrétně je, řekl, že neví, protože se točí napřeskáčku. Proto není divu, že mu ušlo, že Sovák coby Huml a a Kemr jako Bohouš jsou hlavní postavy,“ vysvětluje moderátor.
Hlinomaz byl prý přímo pověstný tím, že scénáře pořádně nečetl, moc se je ani neučil, a pak byl příjemně překvapený jako běžný divák, který dopředu nezná děj. „Měl takový zvyk, že scénáře nejen na záchodě četl, ale taky je tam skladoval. Celé stohy. V životě jsem něco takového neviděl,“ uzavírá Herzán.

Autor:  hoh

zdroj Aha,cz

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář