Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Dvořák

25. 4. 2014

Josef Dvořák,*25.4.1942 - herec

josef-dvorak.jpg

 

Josef Dvořák se narodil v roce 1942 v Horní Cerekvi. Nejprve hrál v ochotnickkém divadle v Kadani a později v ústeckém Kladivadle. V roce 1969 se seznámil s Jiřím Suchým během natáčení filmu Nevěsta, kde exceloval v roli podivínského sběratele panenek. Díky tomu Suchý o tři roky později přizval Dvořáka do divadla Semafor. Zde během zkoušek hry Kytice oslnil Dvořák v roli Polednice, když zaskočil za nepřítomnou herečku, a rázem se z něj stala hvězda, druhá role v Kytici - Vodník - se stala dokonce na dlouhá léta jeho vůbec nejslavnější. Se Suchým a Jitkou Molavcovou vytvořili trio Kašpar, Baltazar a Melicharová, a hráli tak ve hrách Zuzana v lázni a Elektrická puma. Poté se se Suchým názorově i umělecky rozešli a Dvořák založil v Semaforu vlastní skupinu (např. představení Má hlava je včelín, S Pydlou v zádech nebo Hrabalovy Taneční hodiny pro starší a pokročilé), což se roku 1990 stalo důvodem jeho výpovědi z divadla. Založil proto Divadelní společnost Josefa Dvořáka, se kterou slaví úspěchy stále.

Josef Dvořák se však nejvíce proslavil díky svým televizním a filmovým rolím. Zahrál si v takových filmech jako jsou Hop a je tu lidoop (1977), Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Létající Čestmír (1984), Lucie, postrach ulice (1984), Černí baroni (1992) atd.
V roce 1996 se objevil v roli kuchaře v seriálu Hospoda na TV Nova.
Zahrál si i v dalších televizních seriálech (Nemocnice na kraji města, Arabela, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech).

Kromě herectví se Josef Dvořák věnuje také dabingu. Svůj hlas nezapomenutelným způsobem propůjčil mnoha animovaným postavičkám, jako jsou např. Bob a bobek nebo Maxipes Fík. Ačkoliv není zpěvák, během spolupráce s Jiřím Suchým také nazpíval i několik písní na desky (Vesnická romance, Stádo velocipedů, Hojivá mast, Tak a teď jsme tu..).

V roce 2007 proběhla médii zpráva, že Josef Dvořák spolupracoval s STB, měl krycí jméno Komik a "donášel" na své kolegy, zejména na Jiřího Suchého. Zápisy ze setkání s agentem STB ovšem měly místy tak absurdní obsah, že jim nelze přičítat velkou důvěryhodnost (Dvořák měl např. o Suchém, o kterém je obecně známo, že je abstinent, tvrdit, že pořádá ve své vile divoké večírky s funkcionáři, které následně fotí v kompromitujících situacích). Navíc na žádném z dokumentů nebyl Dvořákův podpis. Sám Dvořák se kauze věnuje podorobněji ve své vzpomínkové knize Netahej čerta za fousy.

Autor: semafor
zdroj Osobnosti,cz

25. dubna 2014 • 12:00

Josef Dvořák slaví 72. narozeniny: Víme, co mu připravila manželka! Radost mít nebude...

Josef Dvořák
Josef Dvořák (ara)
 
Těžký život herce. Populární herec Josef Dvořák má dnes 72. narozeniny, ale na oslavu to moc nevypadá.

 

 

 

 

 

Zatímco včera večer vyučoval na zájezdovém představení Taneční hodiny pro starší a pokročilé, dneska je už na chalupě u Sobotky. „Chystám se k zubaři. Pak manželka Jája rozhodla, že budu sekat trávu a dělat dřevo,“ vysvětlil se smíchem Dvořák .

 

 

 

 

 

Nejznámější český vodník se sladil se ženou: Koukněte, jak jim to po víc jak 30 letech manželství sluší

4. prosince 2014 8:55

Zahrál si mnoho skvělých rolí, ale možná nejvíc je Josef Dvořák (72) spojován s těmi pohádkovými. Vodníků, kteří k němu patří stejně pevně jako žena Jája, s níž už je víc než třicet let, prý bylo na desítky. Jeden mu dělal společnost také na benefiční aukci panenek pro UNICEF.

 
 
 

Do akce se zapojilo mnoho známých osobností, z nichž každá vytvořila panenku, jež se následně dražila. Výtěžek ze všech poputuje na nákup vakcín a další náklady spojené s proočkováním dětí z rozvojových zemí proti záškrtu, černému kašli, spalničkám, tuberkulóze, dětské obrně a tetanu. UNICEF uvádí, že každým rokem zemře na choroby, proti kterým existuje očkování, 1,5 miliónu dětí. Proto rozvíjí očkovací programy ve více než 150 zemích, kde trvale působí.

„Naše panenka se jmenuje Pepijája a Pepa ji dostal ke svým sedmdesátým narozeninám od přátel a od rodiny. Pepijája je vodník, který drží ulovenou rybu a představuje vlastně naše seznámení – to, jak mě Pepa kdysi ulovil,“ uvedla pro UNICEF paní Dvořáková.

Vodníček Josefa Dvořáka k celkové částce téměř tří miliónů korun přispěl 350 tisíci. 

 

Jana Hofmanová, Super.cz

 
Josef Dvořák s manželkou Jájou, která stojí za výtečnými vztahy s jeho exmanželkami.

Josef Dvořák s manželkou Jájou, která stojí za výtečnými vztahy s jeho exmanželkami. Hermína

Čtyřikrát ženatý český herec (72) to má dobře zařízené: Jeho (ex)manželky jsou kámošky!

10. května 2015 12:18

Vztahy, které panují v rodině herce Josefa Dvořáka (73), se hned tak nevidí. Se třemi ženami čtyřikrát ženatý Dvořák (jednu si k oltáři vedl dvakrát) našel ve své poslední manželce Jáje poklad, díky němuž vychází také s bývalými ženami. A jak dobře!

„Víte, máme jednu zvláštnost. Všichni jsme jedna rodina, všichni spolu komunikujeme a všichni máme vzájemné citové vazby. Rozvody, nerozvody, jsme prostě stále nejlepšími přáteli, což je možná nepochopitelné, ale všem nám to vyhovuje. Přiznávám, je to ale zásluha mé současné manželky Jáji, že to všechno takhle nádherně klape. To ona pozvolna zašla za mými bývalkami, za dětmi a dala nás dohromady. My nejsme bývalí a současní, jsme prostě jedna velikánská rodina. A děkuji za to štěstí i kliku, že to takhle dopadlo,“ osvětlil Josef Dvořák vazby s bývalými ženami na natáčení pořadu Sejdeme se na Cibulce.

Tam jej také mnoho členů, dcery, zeťové i vnoučata, jeho velikánské rodiny přišlo podpořit. 

Jana Hofmanová, Super.cz

  26. června 2015 • 12:00

Nejslavnější český vodník se ženil čtyřikrát a tohle je výsledek!

Rodinný klan herce Josefa Dvořáka
Rodinný klan herce Josefa Dvořáka (Foto: TV Barrandov)
 
 

Oženil se celkem čtyřikrát, a tak není divu, že má herec Josef Dvořák (71) rodinu pěkně početnou. Fakt, že měl samé dcery mu nyní osud vynahrazuje v podobě čtyř vnuků. Všichni bez rozdílu se v dědovi vidí.

 

„Beru Pepu jako vlastního dědu,“ říká Dominik (23), syn vyženěné dcery Markéty. „Jsem s ním odmalička, bral mě na fotbal, je to skvělej dědeček,“ dodal. Benjamin (17), druhý vyženěný vnuk k tomu dodává: „Vídal jsem dědu víc v televizi, ale taky jsem s ním jezdil na chalupu.“ Vnučky Anežka (12) a Marjánka (8) si pochvalují, že jim dědeček rád a často vypráví pohádky. Z jeho rolí nejvíc milují seriál Návštěvníci. A všechna vnoučata bez rozdílu vyžadují, aby na ně dědeček mluvil jako Maxipes Fík!

autor ara

zdroj Aha,cz

Jako Hujerovi: Nejznámější český vodník vyvedl na křest kuchařky Haliny Pawlowské početnou rodinku včetně exmanželky

19. listopadu 2015 7:57

Oblíbený herec Josef Dvořák (73) se pyšní velkou rodinou, kterou se rád pochlubí i ve společnosti. Početné příbuzenstvo doprovodilo herce i na křest nové kuchařky Haliny Pawlowské (60), kde to vypadalo jako u Hujerů.

Čtyřikrát ženatý Dvořák (jednu ženu si vzal dvakrát) Halininy recepty představil nejmladší dceři Tereze a vnoučkovi Oskarovi. Na akci ale kromě Dvořákovy současné manželky Jáji nechyběla ještě jeho exmanželka a starší dcera.

Za to, že spolu všichni perfektně vychází jako jedna velká rodina, ostatně může právě Dvořákova manželka Jája, která dala všechny „bejvalky“ dohromady natolik, že mezi nimi nepanuje žádná nevraživost. Jak je vidět, Pepa Dvořák si to zkrátka uměl zařídit. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

Josef Dvořák s manželkou

Josef Dvořák s manželkouProfimedia.cz

Klape jim to už více než třicet let: Nejznámější český vodník se pochlubil vitální manželkou

13. května 2017 18:12

Oblíbený herec Josef Dvořák (75) je už více než třicet let šťastný po boku manželky Jáji, se kterou si nadmíru rozumí.

 

Seznámili se během natáčení seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka a klape jim to dodnes. Ve společnosti se naposledy objevili na slavnostním otevření jedné pražské kavárny, kam dorazili ruku v ruce.

A jak je vidět, moc jim to společně sluší. Dvořákova manželka je velmi tolerantní a rozumí si i s manželovými „bejvalkami“. Herec byl totiž čtyřikrát ženatý (jednu ženu k oltáři vedl dokonce dvakrát).

Pepa má celkem tři dcery, Jája jednu. A to nepočítáme vnoučata. Rodinka si však nadmíru rozumí a žádná nevraživost mezi exmanželkami nepanuje. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kralici,v,klobouku,bob,a,bobek

(petr,špetik, 11. 9. 2015 10:26)

no,co,povědět,o,josefu,dvořakovi
že,,dobře,udělal,maxipes,fik,z
holčičkou,ajou,dobře,taky,udělal
jak,jsem,jiš,řekl,kralici,v,klobouku
boba,bobka,kteři,žiji,v,klobouku
kouzelnika,pokustona,no,co,řict,o,
josefu,dvořakovi,že,se,narodil.
25.4.1942.v,době,protektoratu,kdy
tu,byl,řisky.protektor,rejnhard,hajdrych
no,zpatky,k,josefu,dvořakovi,vyčil,
se,automechanikem,,nejprve,hral,jako
ochotnik.v.kadani,no,mimochodem,
je,i,to,kdese,josef,dvořak,narodil,v,
horni,cerekvi,,tak,tedy,když,josef,dvořak
skončil,jako,ochotnik,.hral,v,usteckem.kladivadle
v,roce,1969.se,seznamil,z,jiřim,suchym,.během
natačeni,filmu,nevěsta.kde,exeloval,roli.podivinskeho
zběratele,panenek,diky,tomu.ho,jiři,suchy,přizval
josefa,dvořaka,do,divadla,semafor,a,zpět,k,filmovym
a,televiznim,,rolim,v,serialu,hospoda,hral,kuchaře,kachnu
trošku,slabomislnou,ale,ta,postava,ma,trošku.za,ušima
pak,to,byl,serial,rozpaky,kuchaře,svatopluka,kde,exceloval
jako,kuchař,restavorace,jako,svatopluk,kuřatko,hral.ve,filmu
parta,hic,film,se,natačel,v,ostravě.no,pak,hral.v,serialu
cirkus,humberto,ktery,se,odehrava,v,19.stoleti,o,zednicich
kteř.ač,nechazeli,obživu,uplatnily,se,v,cirkusu,humberto