Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Alois Náhlovský

Josef Alois Náhlovský,*15.12.1949 - herec,  komik, bavič

 

Josef Alois Náhlovský je český herec, komik a bavič, původním povoláním učitel českého jazyka.

Původně začínal v Ústí nad Labem jakožto moderátor společně s bavičem Petrem Novotným jako speaker u hudební skupiny Fešáci. Dnes tvoří komickou dvojici se svým hereckým partnerem a kolegou Josefem Mladým, spolupracuje také s moderátorem a bavičem Karlem Šípem. Je autorem humoristické teorie o fiktivním národu starých Krušnohorců, kterou zpracoval do své humoristické knihy Krušnohorská kronika. Sám sebe také často označuje termínem poslední žijící Krušnohorec.

zdroj Osobnosti,cz

22. března 2015 • 05:00

Profesor češtiny Josef Náhlovský o slovíčku VOLE: "Používali ho i Voskovec s Werichem!" A co vy? Vadí vám?

I Voskovec s Werichem si mezi sebou říkali vole, tvrdí Náhlovský.
I Voskovec s Werichem si mezi sebou říkali vole, tvrdí Náhlovský. (ara)
 
 
 
 

O tom, že bavič Josef Alois Náhlovský (65) je původní profesí učitel, ví skoro každý. O tom, že kromě dějepisu učil také češtinu, už se ale tak moc neví. On sám dnes říká, že stav našeho rodného jazyka je hrozný.

 

Náhlovský se obává, aby se z češtiny nestal mrtvý jazyk. Poukazuje na to, že řadu výrazů přebíráme z angličtiny a vzniká tak vlastně jakási čechoangličtina. Na některých školách dokonce vyžadují výuku pouze v angličtině.

Bývalý učitel také upozorňuje, že se dramaticky snižuje slovní zásoba mladých lidí. Četba knih je pro ně totiž nezajímavá. „Chybí jim pak slovní zásoba. Dokonce jsou slova, jimž už dnešní žáci nerozumí. Pýřit se či temný hvozd. Nevědí, co je hvozd. Nebo slovo bytelný,“ říká Náhlovský v rozhovoru pro Blesk.

Tam také připustil, že v minulosti sám používal slovíčko, které je už pomalu tradičním českým nešvarem. „Já jsem používal vole. Dokonce Voskovec s Werichem si říkali vole. To jediné přežívá, i když už to nemá nic společného s tím zvířetem,“ uzavírá bývalý profesor češtiny.

A co vy? Vadí vám slůvko vole v češtině?

Anketa

Co si myslíte o používání slovíčka "vole" v češtině?
Celkem 169 hlasujících
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář