Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Sequens

Jiří Sequens,*23.4.1922 - 21.1.2008 - režisér

 

Jiří Sequens byl český filmový a televizní režisér.

Studoval na gymnáziu; v roce 1946 absolvoval dramatické oddělení brněnské konzervatoře a již jako student účinkoval na scéně Zemského divadla a pracoval v brněnském rozhlase. Poté studoval na moskevské filmové škole VGIK a pracoval jako asistent Sergeje Gerasimova na filmu Mladá garda, poté jako stipendista UNESCO pokračoval ve studiích na filmové škole IDHEC v Paříži. Po návratu působil jako režisér v Divadle E. F. Buriana a v roce 1949 se stal uměleckým vedoucím nově vzniklého Divadla státního filmu. V témže roce zahájil i svou filmovou dráhu ve Filmovém studiu Barrandov a v roce 1951 natočil svůj první celovečerní film, agitku o zakládání zemědělských družstev - Cesta ke štěstí.

Postupně se vyprofiloval v jednoho z nejrozporuplnějších tvůrců, který na jedné straně měl nesporný talent a ovládal řemeslo, na straně druhé však tyto schopnosti využíval k tvorbě snímků poplatných komunistickému režimu. V 60. letech zazářil výtečným válečným dramatem Atentát, díky jehož úspěchu režíroval dvakrát v Řecku, a půvabným televizním seriálem Hříšní lidé města pražského.
Nechvalně se však proslavil propagandistickým seriálem Třicet případů majora Zemana, který se stal vlajkovou lodí totalitní televizní tvorby.

K jeho oblíbeným hercům patřili Vladimír Brabec, Josef Vinklář, Radoslav Brzobohatý či Květa Fialová.

Po roce 1989 se uzavřel před světem, za kameru se definitivně naposled postavil v roce 1998, kdy natočil nevydařený seriál Hříšní lidé města brněnského.
Plány na bizarní parodickou akční komedii Major Zeman se vrací! odmítl. Jeho filmy získávaly ocenění zejména na moskevských festivalech a různých domácích filmových přehlídkách.

V roce 1972 byl jmenován zasloužilým umělcem; v roce 1979 mu byl udělen titul národní umělec.

Zemřel po dlouhé těžké nemoci. O jeho životě a tvorbě vznikl v roce 2006 dokument Jaroslava Spěváčka Hříšný člověk Jiří Sequens, který Česká televize odmítla uvést.

 

Autor: paxik

zdroj Osobnost,cz

26. května 2014 • 11:00

Režisér Sequens měl trable s obsazením: Zemana měl hrát Slovák!

Kvietik hrál kuchaře, který se chvástal horolezeckými úspěchy. Na žádný kopec ale nikdy nevylezl
Kvietik hrál kuchaře, který se chvástal horolezeckými úspěchy. Na žádný kopec ale nikdy nevylezl ( Foto Aha! – Martin Hurda, ara)
 
 

Prvním adeptem na roli Jana Zemana byl totiž slovenský herec Štefan Kvietik (80). To ale měl ještě seriál pod palcem režisér Jaroslav Šikl (†55) a právě on si ho vyhlédl. Když pak později převzal režijní vedení Jiří Sequens, postavil se zásadně proti.

Slováka mu dodali z nařízení tehdejšího komunistického vedení televize, aby nebyla narušena rovnoprávnost obou národů. Sequens protestoval a hnal to dokonce přes politiky, aby se Kvietika zbavil.

To už byl ovšem Štefan Kvietik rozhodnutý nabídku nepřijmout. Jak dnes říká, obával se velkého rozsahu role, kvůli které by se musel vzdát jiných závazků, a také měl strach, že by se v tak krátké době nenaučil perfektně česky a na případný dabing své postavy nechtěl přistoupit.

•    Zemana mohl hrát Brzobohatý
Jiří Sequens si pak vyhlédl Radoslava Brzobohatého (†80). Byl by pro něj ideální, vždyť mu skvěle zahrál několik let před tím v dramatu Atentát (1964). Jenomže se přepočítal. Brzobohatý měl po Uchu a Rodácích distanc!

„Vy jste se zbláznil. Vždyť Brzobohatý má přece zákaz,“ údajně ječela televizní dramaturgyně Jarmila Balášová na Kavčích horách na režiséra Sequense. Postavu majora Zemana psal tehdy právě na tělo Radku Brzobohatému. Vydupal mu pak aspoň malou roli, aby tolik nevyčníval.
Jenže oblíbený herec a představitel tvrďáků dostal roli agenta Bláhy, kterého si diváci okamžitě oblíbili. A zase vypadal jako provokatér. Sympatický zloduch! Jeho postava byla rozepsána do několika příběhů, v Honu na lišku uniká letadlem, ale měl se znovu objevit ve všech epizodách druhé desítky dílů.


Není bez zajímavosti, že roli v Kachyňově Uchu (1970), která Brzobohatému tolik uškodila, měl původně hrát Vladimír Brabec!

Kvietik: Zahrál si aspoň kuchaře…
Štefan Kvietik dostal aspoň zajímavou roli kuchaře Vláda z dílu Tatranské pastorále! Proč měl být ale přímo samotným kriminalistou? V roce 1964 ztvárnil v televizní inscenaci »Sam voják v poli« hlavní roli sovětského rozvědčíka působícího během druhé světové války v německém týlu. Jeho pojetí postavy se autorům námětu (Šikl – Železný) zalíbilo, a proto o podobné romanticky pojaté a idealizované postavě uvažovali.

Jenže se uvažovalo ještě o úplně jiném herci! Zemana měl hrát Petr Kostka! Byly s ním dokonce natočeny kamerové zkoušky, jako kriminalista se zdál ideální. Už z toho důvodu, že s dvojicí Šikl – Železný točil v roce 1970 seriál Rozsudek. Kostka byl hojně obsazován a měl seriálu zajistit patřičnou atraktivitu. Bylo mu čtyřiatřicet! Nakonec ale bylo všechno jinak a roli dostal Vladimír Brabec, kterému v té době už bylo čtyřicet.

Zeman měl mít policejního psa!

 

aneb Jak to také mohlo všechno být

•    Major Zeman měl mít psího pomocníka, proto režisér Jaroslav Šikl, který měl původně seriál točit, objížděl po Čechách nejen exteriéry, ale i psí útulky a vyhlížel vhodného adepta.

•    Šikl byl ovšem po vyškrtnutí z KSČ z pozice režiséra tak zásadního politického opusu odvolán. Nahradil jej Jiří Sequens.

•    Jaroslav Šikl napsal společně se scénáristou Oldřichem Železným několik scénářů, ale ty nebyly využity. V jeho režii měly být díly pouze dvacetiminutové.

•    Každý díl měl začínat pohledem do pracovny zhruba padesátiletého muže, kriminalisty, který vzpomíná na své nejslavnější případy.

•    Autorská práva navíc vlastnilo Federální ministerstvo vnitra, aby nevznikly v budoucnu spory o uplatňování autorského vlivu.

Autor:  mich

zdroj Aha,cz

 
 7. prosince 2014 • 05:00

Syn režiséra majora Zemana Jiřího Sequense: Herci nejdřív škemrali o role a po revoluci ani nepozdravili!

Jiří Sequens mladší měl všechny informace z první ruky. Proto nám také mohl prozradit, co jeho tátu tak strašně zklamalo.
Jiří Sequens mladší měl všechny informace z první ruky. Proto nám také mohl prozradit, co jeho tátu tak strašně zklamalo. (Aha! – Petr Novotný, Martin Přibyl, ČTK, ara)
 
 
 

Kdo byl favoritem na hlavní roli majora Zemana?

„Táta měl v hlavě Radka Brzobohatého. To byl jeho hlavní adept. Nakonec se ale rozhodl jinak.“

Říká se, že Vladimír Brabec o tu roli velice usiloval a dokud ji nedostal, skoro denně vašeho tatínka lámal a uháněl, aby ji svěřil právě jemu…

„Víte, pan Brabec je starší pán a nebylo by vůči němu fér tohle rozebírat. Jednou třeba napíšu knihu, kde popíši, jak to všechno bylo. Můžu říct snad jen to, že táta se na něj nakonec šel podívat do divadla, kde účinkoval ve hře Cyrano z Bergeracu a nutno uznat, že tam byl skvělý.“

Je pravda, že o další role v té době byl mezi herci velký boj?

„To můžu potvrdit. Spousta herců za tátou večer chodila k nám domů na kávu, na vínečko a důvod proč tak často přicházeli, byl jasný…“

„Byli dva… Jarka Adamová, která měla hrát v díle z osmašedesátého, ta za tátou přišla a řekla rovnou: Jirko, nezlob se, ale já tam prostě hrát nemůžu a pak Petr Čepek. Jinak nikdo.“

Major Zeman byl ve své době obrovsky populární a někteří herci si prý díky tomu žili jako v bavlnce a měli velké výhody. Jak to bylo u vás, v rodině slavného režiséra?

„Ti, co v tom uměli chodit, se špatně neměli. Někdo dostal luxusní bydlení, někdo létal vrtulníkem na lovy, na mejdany na zámečky. Ale i tohle bych nechtěl moc rozvádět do detailů. Mohu odpovědět, jaké výhody jsme měli my. Táta dostal kartičku, že může parkovat tam, kde se jinak nesmělo, jinak nic. Nebyl ten typ člověka, který by toho využíval, neměl to rád. Mě například nepustili ani do Jugoslávie, nedostal jsem výjezdní doložku.“

Žili jste si nad poměry?

„Žili jsme si velice dobře, stejně tak jako ostatní lidi, co tenkrát točili filmy nebo v nich hráli. Třeba auto jsme měli Fiata 27.“

„Byl to vzdělaný člověk, měl zkušenosti, věděl, jak to v dějinách chodí, takže to nesl pragmaticky. Spíše mu vadilo, jak se lidé, kterým dával role, které proslavil, které bral jako své přátelé, kterým pomohl, se jako mávnutím kouzelného proutku změnili a jejich chování k němu se obrátilo o sto osmdesát procent. Přerušili s ním veškerý kontakt, přestali zdravit, na ulici přecházeli na druhý chodník. Jako bychom ani neexistovali. Tohle ho hodně zklamalo…“

Autor:  dan

zdroj Aha,cz

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář