Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Macháček

Jiří Macháček,*6.7.1966 - herec, zpěvák

 

Jiří Macháček se narodil v roce 1966 v Litoměřicích a žije v Praze. Roku 1990 ukončil studia na Právnické fakultě UK v Praze a v roce 1995 na European Film Academy v Dánsku) Věnuje se převážně herectví. Vystupoval v několika divadlech (Na Zábradlí, Sklep atd.) a zahrál si v mnoha filmech. Za film Samotáři (2000), ve kterém se objevil v roli věčně zhuleného Jakuba získal Českého lva za nejlepšího mužskou vedlejší roli. Dále si zahrál např. ve filmech Jedna ruka netleská (2003),Mazaný Filip (2003) nebo Návrat Idiota (1999)

V roce 2004 byl opět nominován na Českého lva a to za hlavní mužskou roli ve filmu Horem pádem, kde si zahrál rasistu a fotbalového fanouška Františka, který vychovává dítě tmavé pleti.

Kromě herectví se Jiří Macháček věnuje své hudební skupině MIG 21, ve které působí jako zpěvák a textař. S touto skupinou již vydal tři alba. V roce 2005 si zahrál roli řezníka v celovečerní filmové grotesce Skřítek (rež. Tomáš Vorel) pro který vytvořil s MIG 21 hudbu.

Byl jedním ze zakladatelů a moderátorů (vystupoval jako Doktor Vinetú) mystifikačního, dnes již neexistujiciho Radia Limonadový Joe. Herectví se krátce věnoval na European Film Academy v Dánsku.

zdroj Osobnosti,cz

Jiří Macháček musí ve filmu ukázat tělo, a tak zhubnul.

Jiří Macháček musí ve filmu ukázat tělo, a tak zhubnul. Foto: Archiv Pohádkář

Pivní mozol je pryč: Jiří Macháček musel kvůli roli zhubnout patnáct kilo a vypadá skvěle

16. října 2014 15:04

Nová filmová love story Pohádkář není jen o ženách, které ztvárňují Aňa Geislerová (38) a Eva Herzigová (41), ale také o jejich osudovém muži v podání Jiřího Macháčka. Pro něj ovšem bylo natáčení ještě náročnější. Musel se na ně připravovat dost dlouho.

„Když jsme se s režisérem Vladimírem Michálkem dohodli, že do toho spolu půjdeme, řekl mi, že musím asi o patnáct kilo zhubnout… A poslal mne za svým trenérem, skvělým klukem. Já jsem už v té době hledal způsob nějakého cvičení, protože se mi zdálo, že je těžší a těžší si zavázat boty a vyjít schody, tak jsem to přivítal. A tak i teď u cvičení zůstávám, je to takový dobrý ostrov jistoty,“ vzpomíná Jiří Macháček.

„Ta postava má několik identit a on sám vlastně ani nepovažuje za důležité, která z nich je ta pravá. Byl okolnostmi donucen se tak trochu vyhýbat zákonu, který ho neustále stíhá, ale já přesto někde uvnitř cítím, že je to člověk, který se v lidském rozměru snaží být sám sebou, i když mu to působí čím dál větší překážky a potíže“ představuje svého hrdinu herec. „Na jednu stranu se musí navenek maskovat každou chvíli novou identitou, ale ve skutečnosti hledá sám sebe.“

Herec, pro nějž je prvořadá pravdivost a uvěřitelnost postavy, kterou hraje, však kromě hubnutí musel využít i svůj hudební talent. „Zároveň jsem se musel kvůli filmu naučit hrát na ukulele. Mára je ve scénáři hudební producent, který zároveň hraje na kytaru a mě napadlo, že by mohl hrát na ukulele. Vladimír nadšeně souhlasil, tak jsme s Xavierem Baumaxou nazkoušeli nějaké písničky. Já jsem vždycky záviděl americkým hercům, že mají čas na náležitou přípravu na každou roli a jsou za to taky zaplacení. U nás jsme sice zaplacení adekvátně našemu malému trhu, ale abych jim nemusel závidět, tak jsem si ten čas k přípravě na tuhle roli prostě udělal,“ říká Jiří Macháček.

Kromě několika skladeb, které zahraje přímo ve filmu, je Jiří Macháček zároveň i autorem textu k titulkové písni Pohádkář. Hudbu složil Roman Holý a Jiří Macháček ji nazpíval se svými hereckými partnerkami Evou Herzigovou a Aňou Geislerovou. 

Saša Šeflová, Super.cz

Poznáte ho? Polonahý mladík na fotce je vystudovaný právník, kterého neproslavila soudní síň, ale role věčně zkouřeného týpka

4. července 2015 5:55

Hubený mladík na fotce, který pobíhá po tenisovém kurtu, je často označován jako "zpívající herec a hrající zpěvák". Ač vystudoval práva, stal se z něj úspěšný herec, kterého proslavila role věčně zhuleného týpka, jenž si před zraky své současné holky vzpomene, že už vlastně jednu přítelkyni má. Už víte, kdo to je?

Na archivním snímku není nikdo jiný než oblíbený herec a zpěvák Jiří Macháček, který se málem stal právníkem. Nakonec ho ale zlákalo herectví, ač nedokončil studium DAMU. Absolvoval ale Ježkovu konzervatoř a herectví studoval také na dánské European Film Academy.

Macháček se do povědomí diváků dostal díky roli zhuleného Jakuba ve filmu Samotáři. Od té doby dostával nabídky na jednu úspěšnou roli za druhou.

Zahrál si v divácky oblíbených filmových počinech Jedna ruka netleská, Nestyda, Muži v naději, Ženy v pokušení či Pohádkář.

Kromě herectví se věnuje také muzice. S kapelou MIG 21, ve které působí jako textař i zpěvák, vydal už několik desek. Macháček žije už patnáct let s o dvanáct let mladší partnerkou Kristinou Dufkovou, s níž má syna Antonína a dceru Bertu. Za sebou má jedno nevydařené manželství. 

Anna Veškrnová, Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář