Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Klem

Jiří Klem,*18.3.1944 - herec

 

Jiří Klem je český herec a divadelní pedagog. Jedná se o herce s velmi výrazným a znělým a charakteristickým hlasovým projevem, který využívá i v dabingu.

Od mládí hrál ochotnicky divadlo, po absolutoriu střední školy v Červeném Kostelci vystudoval v roce 1966 pražskou DAMU. Své první angažmá si odbyl v dnes již legendárním Krejčově souboru Divadla za branou, odkud po jeho zrušení přešel do smíchovského Realistického divadla (po jeho přejmenování pozdější Divadlo Labyrint), kde působil téměř 25 let. Zvrat proběhl na počátku 90. let v souvislosti se společenskými změnami po Sametové revoluci. V roce 1994 byl po úraze bez angažmá na ve svobodném povolání, od roku 1998 do roku 2002 působil v Divadle Komedie, od roku 2002 hraje v Divadle ABC, které spadá pod Městská divadla pražská.

V letech 1975 až 1990 působil také jako divadelní pedagog na pražské DAMU.

Ve filmu a v televizi se jedná v převážné míře o herce malých a vedlejších rolí, zde snad s výjimkou televizní adaptace hry Kráska a zvíře z roku 1971, kde si úspěšně zahrál hlavní úlohu prince.

Z jeho hlasových počinů jmenujme například ságu Star Wars nebo úspěšné české filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny kde propůjčil svůj hlas postavě Jindřicha, kterou ztvárnil Vlastimil Harapes. V TV Nova a Telka namlouvá upoutávky a různé komentáře.

 

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář