Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Holý

Jiří Holý,*27.11.1922 - 11.11.2009 - herec, malíř

 

Na přání otce, který ho od profesionální herecké dráhy zrazoval, absolvoval obchodní akademii. Zájem o výtvarné umění ho přivedl ke studiu na UMPRUM, kde se vzdělával až do uzavření vysokých škol nacisty.

Za okupace hrál v Nezávislém divadle a po osvobození pokračoval v profesionální herecké činnosti. Prošel oblastními divadly ve Zlíně, Ostravě a Pardubicích, kde se uplatnil také jako scénograf a kostýmní výtvarník.

Od roku 1960 patřil k oporám hereckého souboru Divadla E.F.Buriana v Praze, jemuž zůstal věrný až do odchodu do důchodu v roce 1986.

Vytvořil hodně rolí na jevišti: Král Lear, Richard III. Hrál ve filmech: Anna proletářka, Král Šumavy,
Horoucí srdce, Spanilá jízda, Kladivo na čarodějnice, Dny zrady, Sokolovo, Osvobození Prahy i v seriálech: 30 případů majora Zemana, Nejmladší z rodu Hamrů, Zlá krev, Inženýrská odysea, Místo v životě. Uplatňuje se i v dabingu a za celoživotní mitrovské působení v něm získal Cenu F. Filipovského.

Herectví vyučoval na JAMU a na pražské konzervatoři. Po celý život se nepřetržitě věnuje vtvarné tvořbě (olejomalba a řezbářství), kterou představil na kolektivních i samostatných výstavách.

Autor: didier

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář