Jiří Novotný přišel do Semaforu v roce 1969, původně měl funkci tajemníka Jiřího Suchého a pak funkci tiskového tajemníka. Později začal i hrát.

Jiří Datel Novotný

Jiří Datel Novotný v Návštěvnících

FOTO: Česká televize

V sedmdesátých letech se dostal k menším rolím u filmu, např. Takže ahoj nebo Nevěsta. Známější jsou filmy Zánik samoty Berhof nebo A zase ta Lucie a také seriál Návštěvníci.

Jiří Datel Novotný (vpravo) v seriálu Návštěvníci

Jiří Datel Novotný (vpravo) v seriálu Návštěvníci

FOTO: Česká televize

Jiří Datel Novotný (vlevo) ve filmu Kvaska

Jiří Datel Novotný (vlevo) ve filmu Kvaska

FOTO: H.C.E.

Jiří Datel Novotný na archivní fotografii

Jiří Datel Novotný na archivní fotografii

FOTO: Josef Strouhal, Právo

Role vědce z budoucnosti, doktora Jacquese Michella, je dodnes jeho nejslavnější. Návštěvníci byli díky kombinaci sci-fi a humoru dost neobvyklým a velmi úspěšným projektem i v zahraničí. Natáčeli se ve spolupráci se západními Němci a Švýcary. Pojmy jako „amarouny” a „Centrální mozek lidstva“ v Česku brzy zlidověly.

Novotný si zahrál mimo jiné také v Sanitce, Arabele, Četnických humoreskách a naposledy v retro seriálu České televize První republika. Z filmů pak v Tiché bolesti, Kvasce nebo ve Smrti pedofila.

zdroj novinky,cz

Jiří Datel Novotný v roce 1983 a před dvěma měsíci

Jiří Datel Novotný v roce 1983 a před dvěma měsíciFoto: reprofoto: Česká televize/Návštěvníci, Herminapress

Poslední foto před smrtí: Ve starém pánovi byste šviháckou hvězdu Návštěvníků nepoznali!

30. srpna 2017 19:50

Herecký svět ve středu obletěla zdrcující zpráva o smrti Jířího Datla Novotného (✝73). Tohoto muže si diváci mohou pamatovat coby doktora Jacquese Michella alias Michala Nolla v českém sci-fi seriálu Návštěvníci, v němž se po boku Dády Patrasové, Josefa Dvořáka a Josefa Bláhy při cestě do minulosti snažil získat od Adama Bernaua sešit s rovnicí na záchranu lidstva. Od doby své nejslavnější role se hodně změnil!

 

Jiří Datel Novotný se naposledy na veřejnosti objevil na začátku července, když přišel na pohřeb kamaráda režiséra Vladimíra Drhy (✝73). Moc lidí ho však nepoznalo. Na obrazovkách se už léta výrazněji neobjevoval, věnoval se jiným svým profesím (byl například i scenáristou a zkusil si i režii). Mihnul se však v seriálu První republika, předtím se ukázal naposledy v roce 2007 ve filmu Kvaska coby postava autora.

A proč měl vůbec prostřední jméno Datel dokonce i v občance? Prý kvůli tomu, že v šoubyznysu fungovalo víc Jiřích Novotných a produkce jim špatně posílaly i honoráře. Datel byla Jiřího přezdívka z dětství. Jak vznikla, to už muž, který se proslavil také v Semaforu (původně tam nastoupil jako tajemník Jiřího Suchého), si v dospělosti nepamatoval. 

 

David Zápal , Super.cz