Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jindřich Plachta

Jindřich Plachta,*1.7.1899 - 6.11.1951 - herec

 

Jindřich Plachta, vlastním jménem Jindřich Šolle byl český herec a spisovatel.

Mládí
Otec Jindřicha Plachty nechtěl o herecké dráze svého syna ani slyšet. Mladý Plachta musel jít na obchodní akademii. Měl se z něj stát účetní. Později vzpomínal na svá studia: „Spíš by se našlo u krávy nadání ke hře na citeru než u mne atom pochopení pro podvojné účetnictví.“ Během studií vystupoval Plachta potají v plzeňském divadle jako statista. A s přáteli založil ochotnický spolek Jaro. Po vystudování v roce 1919 odešel do Prahy, kde si našel se dvěma kamarády podnájem na Smíchově a pracoval na šekovém úřadu.

Divadelní kariéra
V Praze vzniklo po válce velké množství divadélek a kabaretů. Plachta začínal v kabaretu Satyr v hostinci U Znamenáčků. Jeho první role byla pražská klepna - paní Vůněslava Acetylénová. Po zániku kabaretu se nechal zaměstnat jako nápověda v kabaretu Červená sedma. Podle pamětníků mu to však moc nešlo - napovídal příliš hlasitě a afektovaně gestikuloval. Jenže obecenstvo řvalo smíchy. Proto ho šéf kabaretu Jiří Červený na Silvestra v roce 1921 angažoval opět jako bábu Acetylénku.

Uplynulo jen několik měsíců a Plachtu uviděl král českých komiků Vlasta Burian. Jeho herecký projev se mu natolik zalíbil, že mu nabídl angažma ve svém divadle. Podobně jako Jaroslav Marvan měl dělat „nahrávače“. Plachta si začal získávat přízeň publika a Burian začal cítit konkurenci. Napjatou situaci vyřešil Plachta odchodem z divadla.

O práci Plachta neměl nouzi. Okamžitě jej angažovali (v roce 1929) Jiří Voskovec s Janem Werichem. Plachta zářil ve hrách Osel a stín či Kat a blázen, ale hlavně v revue Rub a líc. Další scény na kterých hrál byly Tylovo divadlo, v letech 1938 až 1941 Kohoutovo Divadlo U Nováků a za války Nezávislé divadlo a Velká opereta (dnešní Divadlo v Dlouhé).

Po válce následovalo Divadlo 5. května (dnešní Státní opera). Několikrát dostal Plachta nabídku stát se členem Národního divadla. Pro svou vrozenou skromnost a malou víru ve své nadání, ji vždy odmítl. Až v letech 1948-1949 v Národním jednu sezonu působil. Krátce působil jako umělecký vedoucí v Divadle umění lidu v Karlíně potom až do své smrti byl v Ústředním divadle československé armády (dnešním vinohradském divadle).

Film
Jako filmový herec začal působit ještě v éře němého filmu. Jeho herecké schopnosti se projevily až po nástupu zvukového filmu. První roli dostal v sedmadvaceti letech v němé verzi filmu Dobrý voják Švejk. Filmovou hvězdou se stal až začátku třicátých let, po filmech s Vlastou Burianem a také v Mužích v ofsajdu. Do konce války Plachta natočil skoro osmdesát filmů. Většina jeho rolí diváky okouzluje dadnes. Například profesor Matulka z filmu Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Více ve filmografii.

Protože byl Plachta přesvědčeným komunistou, neměl po válce problémy přejít do zestátněného filmu. Dokonce si sám napsal scénář k filmu Pan Novák, který propagoval tehdejší heslo „70 tisíc lidí z administrativy do výroby“. Zahrál si úředníka, který je přeřazen do továrny.

Spisovatel
Jindřich Plachta psal humoristické články a črty, především do Rudého práva. Napsal ve své době známou humoristickou knihu Pučálkovic Amina (o žirafě v činžáku).

Osobní život
Jindřich Plachta se svou ženou Alenou měli dvě děti, dceru Alenu a syna Zdeňka. Po válce, i když nebyl zdráv, jako komunista chodil na brigády do kladenských dolů a pomáhal budovat socialismus. Možná to uspíšilo jeho předčasnou smrt ve dvaapadesáti letech.

Zajímavosti
Umělecké jméno Plachta si Jindřich Šolle dal podle své přezdívky. Ta vznikla za školních let, kdy mu jeho matka ušila velkou pelerínu, která na jeho hubeném těle doslova vlála. Jeden z učitelů na něj zavolal: „Kam s tou plachtou?“ a přezdívka mu od té doby zůstala.

zdroj Osobnosti,cz

26. října 2014 • 12:00

Plachta vs. Burian: Proč nemohl král komiků čahouna vystát?

Plachta byl příliš dobrý, a tak mu začal Burian ztrpčovat život.
Plachta byl příliš dobrý, a tak mu začal Burian ztrpčovat život. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 

Bába Acetylénka
Jindřich Plachta si svůj herecký pseudonym vysloužil kvůli krátkému plášti, který jako student nosíval a na jeho vytáhlé postavě vlál jak ta plachta na lodním stožáru. Ve svých začátcích provozoval něco na způsob one-man show, kdy převlečený za pavlačovou klepnu Vůněslavu Acetylenovou bavil publikum kabaretu Satyr v hostinci U Znamenáčků. Podnik zanikl a Plachta získal angažmá jako nápověda v kabaretu Červená sedma. Jeho nápovědy však změnily představení ve frašku, napovídal příliš hlasitě, komicky gestikuloval a diváci se mohli potrhat smíchy.


Přerůstal Burianovi přes hlavu
Na pódiu se tak znovuzrodily potlachy báby Acetylénky a Plachta se stal miláčkem pražského publika. Tak ho poznal i Vlasta Burian, který byl z jeho hereckého talentu unešený a neváhal mu nabídnout zprvu hostování a nakonec i stálé angažmá ve svém divadle. Burian měl na talenty čich, ale používat herecké hvězdy jako byl Marvan nebo Plachta jako pouhé "nahrávače", to nebyl nejlepší nápad. Plachta byl obecenstvem natolik oblíbený, že i vedle takového mistra jako Burian doslova exceloval. To se šéfovi jaksi zajídalo a začal soka srážet.
Pomohli V+W
Nakonec byla atmosféra tak vyhrocená, že dobrosrdečný dlouhán musel odejít. Ale to už přišla 30. léta, Plachtu k sobě přetáhnul Voskovec s Werichem do Osvobozeného divadla, následovala jedna filmová role za druhou a na nevraživost žárlivého krále komiků rychle upadla v zapomění.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

1. února 2015 • 05:00

Tajemství fenomenálního herce Jindřicha Plachty: Nechal se operovat, byť mu nic nebylo! Proč?

Jindřich Plachta prošel všemi kultovními kabarety a divadly té doby. Ke spolupráci si ho vybral i Vlasta Burian, ale brzy se ho zbavil. To když zjistil, že diváky dokáže Plachta pobavit víc, než on! Zajímavý je i vznik jeho uměleckého jména. Původně Jindřich Šolle byl syn strojního zámečníka a na popud rodičů se rozhodl studovat obchodní akademii, kde nosil velmi dlouhou pelerínu. Vysoký mladík pak běhal po chodbách a plášť za ním jenom vlál. Spolužáci mu začali říkat »plachta« a on si tuto přezdívku nechal jako své umělecké jméno.

Byl žádaným hercem, skákal z jedné role do druhé a diváci ho milovali. Toho za války chtěli zneužít Němci ke své propagandě. Během okupace odmítl hrát v německých filmech a po domluvě se svým známým, doktorem, se nechal dokonce operovat! Šel pod kudlu zkrátka proto, aby měl důvod zůstat na lůžku a nemusel vystupovat v pořadech podporující Němce. A nejen to, odvážně spolupracoval s odbojem a pomáhal ukrývat několik odborářů. Škoda, že jedna z nejvýznamnějších tváří českého filmu musela odejít v pouhých 52 letech.

 

 
 

 

 

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář