Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaroslav Vozáb

Jaroslav Vozáb,*16.12.1919 - 2.4.1988 - herec


Dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana se narodil 16.12. 1919 ve Velvarech u Prahy. Původní profesí překladatel se k dnes již legendárnímu souboru připojil v roce 1969 a poprvé se objevil ve hře Hospoda Na Mýtince. V mužském souboru byl častým představitelem ženských postav. Ve společnosti divadelních kolegů jsme jej v menších, leč rozhodně ne zanedbatelných rolích, mohli vídat i ve filmu.

Jaroslav Vozáb měl velmi specifický projev a nezaměnitelný hlas. Právě proto byl režiséry obsazován a z epizodních rolí se díky němu stávaly nesmrtelné a hlášky pronesené jeho ústy až kultovní. Kdo neslyšel větu "Hujer, metelesku, blesku!" tak by se měl podívat na komedii Marečku, podejte mi pero! (1976). Jaroslav Vozáb zde v roli tlumočníka doprovází zahraniční delegaci továrnou a uvedená replika měla být překladem příkazu "Hujere, jděte si po svejch!". Scénář z pera duchovních otců českého velikána Járy Cimrmana (S+S) je zde opět dotažen k dokonalosti.

Jeho filmografie obsahuje takové klenoty české kinematografie jako Na samotě u lesa (1976), Kulový blesk (1978), Vrchní, prchni! a Postřižiny (oba 1980), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a mnoho dalších. V "gotickém příběhu" Jana Švankmajera Otrantský zámek ztvárnil hlavní roli badatele. Krátkometrážní pseudodokument odhaluje historii jednoho hradu v Severních Čechách.

3. dubna 1988 Jaroslav Vozáb navždy odešel. Pochován je v rodných Velvarech.

Autor:matejhruskadalší autoři

zdroj osobnosti,cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář