Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaroslav Štercl

Jaroslav Štercl,*11.11.1919 - 4.4.1996 - herec

 

Jaroslav Štercl byl český herec, estrádní a kabaretní komik, originální lidový bavič, muzikálový a operetní zpěvák a trampský muzikant.

Ačkoliv patřil celý život k nejoriginálnějším českým komikům, jeho humor zůstal dodnes nedoceněn. Za svůj život si zahrál mnoho desítek drobných a epizodních roliček ve filmu a v televizi. Celý život se hrdě hlásil k trampské osadě Ztracenka, odkud pocházela i skupina Settleři či Jarka Mottl i mnozí další významní trampští muzikanti a umělci.

Málo se ví o tom, že ač byl nejvíce znám jako komik, byl velice vzdělán v mnoha oborech. Zejména jeho obrovské encyklopedické vědomosti jej přímo předurčily k tomu, abyse stal jedním z prvních "odborných poradců" v pravěku televizních vědomostních soutěží, pro které jej objevil dr. Jan Pixa. Souboj s pamětí, Osm vteřin a dost – a jako hlavní "star" komik Štercl. Jeho nápovědy byly dost často zaobaleny do tak neuvěřitelného "kabátu", ale v jádru byly vždy velmi přesné. Jeho knihovna čítala několik tisíc svazků, ve kterých se orientoval mnohem rychleji, než kde která počítačová databáze.

Až do své smrti ale nezapomněl na své diváky a svěřepě objížděl i ty nejmenší vesnice jako jeden z moha účinkujíích v estrádním pořadu Abeceda humoru, kde vystupoval po boku např. Standa Procházky, Richarda Adama, Jaroslav Čejky či např. Jiřího Helekala. Rád navštěvoval Nuselskou kavárnu v Praze - Nuslích, kde v letech 1955 až 1968 podle svědectví pamětníků bavil zdarma celé osazenstvo. Kdo viděl, jak doslova řádí téměř hodinu nesleze z jeviště, těžko uvěřil, že jeho smrt přišla tak rychle.

Je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze.

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář