Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaromír Spal

Jaromí Spal,*18.7.1916 - 22.3.1981 - herec

 

Jaromír Spal se narodil 18. července 1916 v Novém Strašecí. Vystudoval na chrudimském gymnáziu a už zde hrál v divadelním studentském souboru. Odešel definitivně do Prahy a svoji další kariéru nasměroval na studium práv na právnické fakultě. Po několika semestrech nakonec přešel na pražskou Státní konzervatoř a její dramatické oddělení absolvoval v roce 1942 u profesorů Jiřího Plachého, Anny Iblové a Milana Svobody. Ještě jako student hostoval v činohře Národního divadla, Honzlově Divadélku ve Smetanově muzeu a jako vychovatel dětí ze šlechtické rodiny v Kunraticích.

 
Po ukončení školy hrál v Nezávislém divadle (1942 – 1943), vinohradském Městském divadle (1943 až 1945), D 46 E. F. Buriana (1945 – 1946), Činohře 5. května (1946 – 1948), opět v činohře Národního divadla (1948 – 1950), Divadle státního filmu (1950 – 1952) a Městských divadlech pražských (1952 až 1980), kde pracoval až do odchodu na odpočinek. V 50. letech hostoval v Městském oblastním divadle Hořovice.

Byl charakterním hercem světového i domácího klasického repertoáru. Zpočátku své kariéry byl nejlepším představitelem lyricky křehkých milovníků s atraktivním zjevem, vysokou postavou, jemnou tváří a hustými vlasy. Svůj civilní projev, smysl pro konverzaci a komickou karikaturu umocňoval zejména tvárným, melodickým a lyrickým hlasem s širokým výrazovým rejstříkem (např. „Romeo a Julie", „Léto", „Hadrián z Římsů", „Bělouši", „Ulička odvahy", „Rajská zahrádka", „Lucerna", „Jan Hus", „Revizor" apod.).
 
I když do českého filmu vstoupil titulní úlohou čističe bot Františka Bureše v Holmanově BLÁHOVÉM SNU (1943), tak v naší kinematografii vytvářel, až na další výjimky titulního houslisty Josefa Slavíka v životopisném snímku Václava Kršky HOUSLE A SEN (1946) a úředního praktikanta Václava Bavora v Krejčíkově TÝDNU V TICHÉM DOMĚ (1947), menší a střední roličky ve větších časových intervalech.

Do konce 50. let se ještě představil jako sklářský dělník Tomáš (JARNÍ PÍSEŇ), mladík (LAVINA), horník Vojáček (PRŮLOM), hodinář Ruda (AŽ SE VRÁTÍŠ...), mladý průvodčí tramvaje (NĚMÁ BARIKÁDA), kočí a mlékař Juránek (VSTANOU NOVÍ BOJOVNÍCI), malíř Liška (MIKOLÁŠ ALEŠ), účetní Cyril Benda (USMĚVAVÁ ZEM), synovec Jirka Zach (SLOVO DĚLÁ ŽENU), sklář Alois Mikeš (KONEC STRAŠIDEL), havíř Mašek (NAD NÁMI SVÍTÁ), náš spisovatel Jan Neruda (Z MÉHO ŽIVOTA), představitel Svazarmu (NÁVŠTĚVA Z OBLAK), četař Hrabák (NEPORAŽENÍ) a předseda ZV Karel Habrna (ZDE JSOU VLI).
 
V 60. a 70. létech se zjevil ve filmových titulech LOV NA MAMUTA (inženýr), NIKDO SE NEBUDE SMÁT (předseda uličního výboru), KDO CHCE ZABÍT JESSII? (předseda soudu), MŮJ DŮM – MŮJ HRAD (komentátor), MARATÓN (odbojář ve škole), MĚSTO NIC NEVÍ (Touš), HŘIŠTĚ (muž na hřišti) a zcela poslední PŘÍPAD MRTVÝCH SPOLUŽÁKŮ (plukovník).

Jistě u diváků je neznámější jeho úloha otce Bláhy ve Vorlíčkově pohádkové komedii DÍVKA NA KOŠTĚTI (1971). V 60. letech namluvil ve čtyřech filmech své kolegy Josefa Kozáka, Bohuše Hradila, Ivana Růžičku a Josefa Svátka (NESCHOVÁVEJTE SE, KDYŽ PRŠÍ, STRACH, POSTAVA K PODPÍRÁNÍ a FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU).
 
Už od roku 1942 byl velmi zaměstnávaným rozhlasovým hercem desítek rozhlasových relací, recitátorem a spíkrem („Matka", „Listy z mého mlýna", „Jak se zpívá v Poddubí", „OK 12 startuje", „Ze zpěvů staré Francie", „Gruzínské povídky", „Americký nápadník", „Hadrián z Římsů", „Oblomov", „Romance", „Břeh snů", „Sedlské námluvy", „Římská balada", „Strakonický dudák", „Perlový náhrdelník", „Nikola Šuhaj loupežník", „Macbeth", „Romeo a Julie", „Zámek v poušti", „Richard III.", „Naši furianti", „R. U. R.", „Pro číslo", „Krakatit", „Bilance", „Aj, hvězda" atd. atd.).

Jako spíkr pracoval též pro dokumentární snímky. Například BOJ PROTI MANDELINCE, Z ARGENTINY DO MEXIKA, LOVCI LEBEK, AFRIKA II., MLADÉ DNY, CIRKUS JEDE! aj. A jako herec v dabingu (ZLATÉ VĚŽE, MILIÓNOVÁ BANKOVKA, PYRAMIDA BOHA SLUNCE, MUŽ Z RIA, VĚZNICE PARMSKÁ, DOKTOR V DOMĚ nebo HOMBRE).

Využívaly ho též televizní inscenace (SLUNEČNICE, SOUBOJ, ČERT NA ZEMI, KONEC JEDNÉ SLUŽEBNÍ CESTY, PŮLPENNY či JAK SE ZRANIT VE SLUŽBĚ) a seriály (SŇATKY Z ROZUMU a 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA). Herec Jaromír Spal zemřel 22. března 1981 v Praze ve věku nedožitých šedesáti pěti let

Jarda "krib" Lopour

zdroj ČSFD,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář