Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Šmíd

Jan Šmíd,*21.4.1938 - herec

 

Herec Jan Šmíd se narodil v roce 1938 a svoje přání, stát se hercem, si splnil v roce 1954, kdy mu bylo šestnáct let a hraje hned ve filmu Botostroj, který pojednává o magnátovi ze Zlína, Baťovi. Byla to epizodka, ale v jeho věku to byl odrazový můstek k rolím, které teprve přijdou. V době, kdy se připravoval film Probuzení (1959) o narušené mládeži, potřeboval režisér kladného hrdinu k Janě Brejchové jako protipól a roli dostal, Jan Šmíd, který si s rolí poradil, v originále se mu Janu Brejchovou přivést na správnou cestu nepodařilo, film nebyl vpuštěn do kin, dokud se několik scén nepřetočilo a film neskončil happyendem a mravním ponaučením. Ale i přesto má film své diváky a občas jej vidíme ve filmech pro pamětníky.

V roce 1960 hraje studenta Františka Havelku v thrilleru Vyšší princip, kdy po bláznivém vtipu a udání na gestapu, se dostanou tři studenti mávnutím ruky na popraviště. Ve scénách v garáži, jen několik minut před popravou, kdy František Havelka ústy Jana Šmída naříká hrůzou a klepe se strachy, jde mráz po zádech jenom z jeho sugestivního hlasu. Film byl ohromným úspěchem, kde hlavní role hráli František Smolík a Jana Brejchová.

Přišly další filmy jako Transport z ráje (1962) o přesunu židů do koncentračních táborů a pionýrský film o tom, jak na svět přivést potají kuřata, ale také se o ně postarat - Kuřata na cestách (1962). V seriálu Hříšní lidé města pražského, v epizodě Lady Macbeth z Vinohrad si zahrál jenom drobnou roli a objevil se i ve filmu Vražda v hotelu Excelsior (1971). V 70. letech se na dvacet let odmlčel až v roce 1992 se ještě před kameru vrátil v inscenaci Královský život otroka. Další role nám Jan Šmíd již nenabídl.

Autor: jarda53

zdroj FDb,cz


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář