"Odešel pokojně po naplněném životě," řekla jeho dcera Kateřina Špačková. Její otec podle ní pracoval ještě nedlouho před smrtí. Jeho posledním hereckým počinem byl televizní kriminální seriál Policie Modrava, který bude od konce letošního února vysílat televize Nova.

Rodák z Karlových Varů se k herectví dostal v padesátých letech na vojně, kde byl konferenciérem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Poté získal angažmá v zájezdovém Vesnickém divadle, od roku 1960 byl členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov.

Herec Jan Pohan

Herec Jan Pohan

FOTO: Vlasta Luťanská, Právo

Ve filmu se Pohan poprvé objevil v roce 1958. V psychologickém dramatu Zde jsou lvi, si zahrál milence nevěrné manželky hlavního hrdiny. Následovaly role vojáků a důstojníků českých i cizích armád.

Objevil se například ve filmech Práče, Reportáž psaná na oprátce, Kdyby tisíc klarinetů nebo Markéta Lazarová. Kriminalisty či příslušníky bezpečnosti ztvárnil herec mimo jiné ve filmech Kdo chce zabít Jessii?, Flirt se slečnou Stříbrnou, Na kolejích čeká vrah, Diagnóza smrti a Bílá spona.

Od šedesátých let také pravidelně vystupoval v televizních inscenacích a filmech. Diváci si ho pamatují nejvíce jako hajného Antoše z trilogie s Tomášem Holým - Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.