Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Pivec

Jan Pivec,*19.5.1907 - 10.5.1980 - herec

 

Jan Pivec byl vynikající český herec. Vždycky rád říkal, že se stal hercem, protože se nikdy nenaučil deskriptivní geometrii. Jeho studium bylo opředeno neúspěchy, a tudíž se rozhodl přidat ke kočovné divadelní skupině. Stal se tedy divadelním hercem a posléze i hercem filmovým.

Po vystřídání několika divadelních scén zakotvil v Národním divadle, ve kterém setrval bezmála čtyřicet let. Vrcholem Pivcova divadelního herectví byla role Falstaafa v Shakespearových Veselých paničkách windsorských.

Ve filmu proslul jako tradiční milovník, jako například ve snímku Poznej svého muže pod taktovkou režiséra Vladimíra Slavinského. Spoluúčinkovali například Jaroslav Marvan, Theodor Pištěk anebo Marta Fričová. Nezapomenutená je také, mimo jiné, jeho nádherná role panského správce v televizním filmu se zpracováním Jiráskovy Lucerny.

Herecká generace Jana Pivce se stávala z aktéru jako Ladislav Pešek, Jiřina Steinmarová, Jiřina Štěpničková anebo Stanislav Neumann. Po druhé světové válce přišla i nová vlna v kultuře, a tak nebyl Jan Pivec příliš žádán zejména v divadle, ve kterém se navíc stále střídalo vedení. Své štěstí zkusil ve filmu, působil například v Janu Husovi (1954), Janu Žižkovi (1955) nebo Lásce jako trám (1967). Do svých 51 let byl starým mládencem, žil se svou matkou. Svou ženu Věru potkal v Národním divadle, kde byla nazaměstná jako účetní. Navzdory svému povolání herce nebyl příznivcem bujarých večírků a tudíž se jich účastnil jen poskrovnu. V soukromí domova si rád četl a maloval. Herectví se musel vzdát, protože trpěl srdečním astmatem a ucpáváním cév. Zemřel ve svých 73 letech ve Vinohradské nemocnici v Praze.

 

zdroj Osobnosti,cz

31. srpna 2014 • 09:40

Rýpavý Jan Pivec (†72): Drsně natřel Lukavského a Filipovského!

Jan Pivec byl kritický i k takovým kolegům, jako byli Radovan Lukavský či František Filipovský.
Jan Pivec byl kritický i k takovým kolegům, jako byli Radovan Lukavský či František Filipovský. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 

Lakomý a úzkostlivý škudlil, morous a nepříjemný člověk. Tak na Jana Pivce někteří vzpomínají. Jiní naopak vyzdvihují jeho dobré vlastnosti a herecký um. O tom jaký byl, svědčí i vzpomínání herce Antonína Hardta (79) v knize Jan Pivec známý neznámý.

Průser s Radovanem

Jan Pivec byl prý starý rýpal, i když šlo jen o přátelské škádlení. Své kolegy rozhodně nešetřil. Antonín Hardt vzpomíná na jeden společný okamžik v Národním divadle, když se obul do Radovana Lukavského (†88): "Podívej se, oni do Hamleta obsadili Lukavčíka. Ježiš, Lukavčík jako Hamlet? To může bejt pěknej průůůůser." Jako na zavolání se ve dveřích zjevil pomlouvaný herec a Pivec obrátil: "Radovane, právě o tobě mluvím. To bude dobrý, ten Hamlet, to bude dobrý."


Byl Filipovský příliš ušatý?

Niť nenechal suchou ani na králi dabingu, oblíbeném Františku Filipovském (†86). Jeho herecké výkony perfekcionistu Pivce neuspokojovaly, a tak si při jiné příležitosti opět pustil pusu na špacír. "Tady se člověk dře na jevišti celej večer, a pak přijde ten českej Mickey Mouse a slízne všechnu smetanu." Podle Antonína Hardta sice Pivec mohl působit jako nepříjemný člověk, ale všechno bylo jinak. "On Pivec někdy mohl působit jako morous, ale byla to jeho obrana, jakási maska," tvrdí herec.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář