Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Novotný

Jan Novotný,*25.9.1953 - herec

Herectví na DAMU v Praze absolvoval v roce 1979. Jednu sezonu působil v Západočeském divadle v Chebu (např. Lysandr ve Snu noci svatojánské, Pavel v adaptaci novely Romeo, Julie a tma). Následující čtyři sezony (1980–84) byl členem hradeckého Divadla VÚ (Chlestakov v Revizorovi, titulní Lišák Pseudolus, Sganarelo v Donu Juanovi). Potom už následovala pražská angažmá. Nejdříve Divadlo S. K. Neumanna (Horác ve Škole žen, Franci v Periferii), následně (1988–90) Realistické divadlo ZN (Figaro ve Figarově svatbě a Figarově rozvodu, Hitler v Mein Kampfu). Už od dob svého působení v Chebu spolupracoval s režisérem Janem Grossmanem, který na něho měl zásadní vliv. Spolupracoval s ním v Hradci Králové, později v Divadle SKN a v roce 1990 za Grossmanem odešel do Divadla Na zábradlí (titulní Don Juan, Sidney v Kafkově brku).

V Činohře Národního divadla, kde je v angažmá od roku 1993, jsme ho mohli vidět už v řadě rolí – hrál např. Desgenaise v Mášově adaptaci Mussetovy Zpovědi dítěte svého věku, Helikóna v Calderónově Zázračném mágovi, Schwarzbecka v Dorstově Panu Paulovi, Feďku kriminálníka, později Alexeje Kirillova v Dostojevského Běsech, Viktora v jevištní adaptaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutníka a Jidáše v lidových Pašijích, Martina v Tylově Paličově dceři, představoval dále mimo jiné Menase v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Korovjeva v dramatizaci Bulgakovova Mistra a Markétky, Lebeděva v dramatizaci Dostojevského Idiota, Aigisthose v Aischylově Orestei, Sicinia Veluta v Shakespearově Coriolanovi, Bankéře Nattera v Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, Rowleye v Sheridanově Škole pomluv, Otce Flynna v Shanleyových Pochybách, Proška v dramatizaci Němcové Babičky, Bena ve von Trierově hře Dogville, Billinga v Ibsenově Nepříteli lidu, Peachuma v Brechtově / Weillově Žebrácké opeře, Bazilia v Beaumarchaisově Figarově svatbě.

V současné době se s ním mohou naši diváci setkat na jevišti Národního divadla, kde hraje Brighellu v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, na jevišti Stavovského divadla je Osipem v Gogolově Revizorovi a několika postavami v Enronu.

Aktivní je i mimo mateřskou scénu: je uměleckým šéfem Strašnického divadla, má na svém kontě role v řadě televizních inscenací a seriálů i ve filmech, věnuje se také dabingu.

FILM A TELEVIZE

Hrál například ve filmech Pěsti ve tmě, Swingtime, Rodina je základ státu, Pan Pozdě, Ve stínu, v seriálech Muž v pozadí, Četnické humoresky, Černí andělé, České století.
 

zdroj ND Praha,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář