Soupis rolí:
- ŠKOLA ŽEN: Chrysald, Arnolfův přítel
- VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ: Čór
- KRÁL RICHARD III.: George, vévoda z Clarence
- ZASLÍBENÍ: Vrubel, funkcionář ČSTV
- CYRANO Z BERGERAKU: Kapitán Carbon
- SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ: Argant
- POPELKA: Medoun
- ČERNÁ MADONA BRNĚNSKÁ: Torstensson
- ČERT A KÁČA: Démogorgoň
- ROMEO A JULIE: Kapulet
- APARTMÁ V HOTELU PLAZA: Roy Hubley
- KRÁLOVA ŘEČ: Stanley Balwin, ministerský předseda
Jan Grygar patří již téměř 25 let k významným hereckým osobnostem souboru činohry Národního divadla Brno. Ačkoli je pražský rodák (narodil se roku 1955), své životní a umělecké osudy spojil s Brnem.
Jeho cesta k divadlu nebyla jednoduchá. Už během středoškolských studií se živě zajímal nejprve o umělecký přednes, poté velmi aktivně působil v amatérských souborech. Po maturitě se opakovaně pokoušel o studium na DAMU, ale bezúspěšně. Důvody nebyly umělecké, ale politické. Jeho otec, významný literární teoretik a kritik, působil od konce šedesátých let v Holandsku, kde inicioval velice úspěšně vysokoškolské studium bohemistiky. Nakonec se v roce 1978 přece jenom k divadlu dostal, když byl angažován do tehdejšího Divadla pracujících v Mostě, kde strávil šest sezón. Už jeho první mostecká role, Tofollo v populární komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně, prokázala, že na jeviště přišel kvalitní a zajímavý herec širokého žánrového rejstříku. V Mostě zaujal například rolemi Glumova v Ostrovského hře I chytrák se spálí a Chlestakova v Gogolově Revizorovi.
Členem uměleckého souboru činohry Národního divadla Brno je Jan Grygar od roku 1984 (tehdy přesný název divadla zněl Státní divadlo v Brně). Krátce po příchodu je obsazen do významné role šoféra Mattiho v Brechtově hře Pan Puntilla a jeho služebník Matti. Touto rolí v inscenaci, jež sklidila ovace i při hostování souboru na mateřské brechtovské scéně Berliner Ensemble, prokázal, že jeho angažování byla dobrá volba. Na scéně „Mahenky“ vytvořil od té doby řadu pozoruhodných kreací. V titulní roli Cyrana z Bergeracu v Mošově inscenaci poskytl řadu nových pohledů na interpretaci této klasické postavy. V pozoruhodném představení Steigerwaldovy Neapolské choroby vytvořil roli doktora Schlizouta, velice úspěšná byla jeho setkání se Shakespearem v postavě Malvolia ve Večeru tříkrálovém a Benedikta v komedii Mnoho povyku pro nic.
Velkou rolí Jana Grygara byl Porotce číslo 8 ve hře Reginalda Roseho Dvanáct rozhněvaných mužů. Znamenitě se uplatnil v roli admirála de Colignyho v Dumasově Královně Margot, Chrysalda v Moliérově Škole žen, radního Koženého v Drábkově adapatci Našich furiantů FURIANTI 2008, Novináře v Tajemství Zlatého Draka, sugestivního Enobarba v Antoniovi a Kleopatře, George v Richardu III., Kapitána v Cyranovi z Bergeraku, Vrubela v Zaslíbených, Arganta v Scapinových šibalstvích, Medouna v Popelce, Torstenssona v Černé Madoně Brněnské, Kapuleta v Romeovi a Julii, Roye Hubleyho v představení Apartmá v hotelu Plaza či ministerského předsedu Stanleyho Balwina ve hře Králova řeč. Mimořádné zkušenosti s inscenacemi pro nejmenšího diváka výborně využil v roli Démogorgoňa v Jurášově a Dohnalově inscenaci Čert a Káča.
Jan Grygar se po léta mimořádně aktivně věnuje představením pro malého a nejmenšího diváka. Jeho jméno je nerozlučně spjato s mnoha tzv. „pohádkovými“ představeními na Malé scéně Mahenova divadla, především s dnes již legendární Perníkovou chaloupkou. Tato Grygarova činnost o něm prozrazuje rovněž to, že své zájmy nikdy neohraničoval pouze a jedině divadlem, ale že vždy prokazoval a prokazuje svou ochotu a schopnost angažovat se aktivně i v dalších oblastech života. To dokazuje i to, že působí také jako poradce a lektor rétoriky pro odborné společnosti různých oborů.
Účinkuje rovněž v dabingu, filmu a v televizi, kde si získal širokou popularitu v jedné z nejzdařilejších postav seriálu Četnické humoresky, v roli strážmistra Václava Jaroše.
Motto: Věř sám sobě
Chovatel včel
zdroj ND Brno,cz