Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Apolenář

Jan Apolenář,*31.8.1965 - herec

 

Jan Apolenář absolvoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění v roce 1989. Po škole nastoupil do angažmá Loutkového divadla Radost a zároveň hostoval v divadlech Reduta, Divadlo Na provázku, Divadlo bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo Brno), kde přijal v roce 1991 nabídku stálého angažmá.

Hned první rolí Puka v muzikálu Sny svatojánských nocí si získal nejen diváky, ale byl nominován i Hereckou asociací na historicky první Cenu Thálie. Následovaly role Bastard (ve stejnojmenném scénickém oratoriu Zdenka Merty a Stanislava Moši), Mirko Pajdalović v Kovačevičově inscenaci Maratónci běží čestné kolo, Kouzelník v upravené pohádce Popelka Gustava Skály a Miki Jelínka, Panoš Jan v Klicparádě apod.

V květnu 1995 odešel "na volnou nohu" do Prahy, kde hrál téměř ve všech úspěšných muzikálových produkcích, jako Dracula (trojrole Šašek, Sluha, Profesor, dále role Kněz a Dracula), Krysař (role Osud, Rybář Štěpán, Krysař), Johanka z Arku (role Operátor a Král), Sweet Charity (role Oskara), Kleopatra (role Octavián).

Po nekonečném ježdění po trase Brno - Praha, Praha - Brno, se 1. dubna 2003 znovu vrátil do uměleckého souboru brněnského Městského divadla. Za tu dobu stihl nastudovat nespočet rolí.

Spolupracuje i s Českou televizí, např. pohádky Princezna se zlatým lukem, To vánoční šturmování, O ševci Matějovi a komtesce Julince, úspěšný seriál Četnické humoresky.

Vydal vlastní singl s názvem Všepachuť.

zdroj Městské divadlo Brno,cz

Jan Apolenář (* 31. 8. 1965)

Jesus Christ SuperstarPatří mezi významné a nepřehlédnutelné členy činoherního souboru Městského divadla v Brně. Od dětství chodil do dramaťáku a do školního sboru, v jedenácti letech vyhrál konkurz do filmu Kufr plný nadějí. Po trápení na elektroprůmyslovce a tajném navštěvování dramatického kroužku zkusil talentovky na JAMU, kam ho nevzali, jelikož neměl potřebné doporučení ze střední školy. Rok pracoval "jako uklízečka" v Janáčkově divadle, tak potřebné doporučení získal a ke studiu na JAMU už mu nic nebránilo.

Úplně první divadelní roli hrál v amatérském divadle Domino při OKVS, následovala role Damiána v ročníkové práci tehdejšího studenta režie na JAMU Petra Plevy ve hře Lysistrata aneb Nejkrásnější válka.

Po absolvování brněnské JAMU v roce 1989 nastoupil do angažmá Loutkového divadla Radost a zároveň hostoval v divadlech Reduta, Na provázku či Divadlo bratří Mrštíků (dnešní MdB), kde přijal v roce 1991 nabídku stálého angažmá. A to i přesto, že měl nabídky do pražské Ypsilonky a Hudebního divadla Karlín.

Jánošík aneb Na skle malovanéPrvní role, kterou v Divadle bratří Mrštíků ztvárnil, byla postava vodníka Michala v Jiráskově Lucerně, kde zaskakoval za Erika Parduse. Zazářil však až coby Puk ve Snech svatojánských nocí autorů Merty a Moši - za tuto roli byl nominován na historicky první cenu Thálie v tehdy smíšené kategorii opereta, muzikál. Následovaly role Bastarda (ve stejnojmenném scénickém oratoriu Zdenka Merty a Stanislava Moši), Mirka Pajdaloviće v Kovačevičově inscenaci Maratónci běží čestné kolo, Kouzelníka v upravené pohádce Popelka Gustava Skály a Miki Jelínka, Panoše Jana v Klicparádě aj.

Po mnoha úspěšných rolích se však roku 1995 "Apik" vydává "na zkušenou" do Prahy, kde stráví 8 let a nesmazatelně se zapíše i do tamních muzikálových inscenací jako Dracula (trojrole Šašek, Sluha, Profesor, dále role Kněz a Dracula), Krysař (role Osud, Rybář Štěpán, Krysař), Johanka z Arku (role Operátor a Král), Sweet Charity (role Oskar), Kleopatra (role Octavián). Mezitím ovšem nadále hostuje v teď už Městském divadle Brno, kam se nakonec v roce 2003 vrací do stálého angažmá. Po několikaleté pauze nyní opět v Praze účinkuje, hostuje v Divadle Kalich v Landově muzikálu Touha.

K jeho rolím zde patří Jan (Svět plný andělů), Dannam, král (Babylon), Otec (Máj), Izera (Zahrada divů), Desátník Apik (Kdyby tisíc klarinetů), Kaifáš, velekněz (Jesus Christ Superstar), Strážník (Šumař na střeše), Otto (Ferdinand, kd'E ste?), Buča (Cikáni jdou do nebe), Kozlík (Markéta Lazarová), Císař Napoleon (Červený a černý), Pandur Velitel (Jánošík aneb Na skle malované), Major de Chateau-Gibus (Mam'zelle Nitouche) a Sebastian von Steinberg (Peklo).

Oliver!Po derniéře už mají další hry, v nichž ztvárnil různé postavy - například Řečník a Četař (Hair), Matěj Šumbal (Naši furianti), Glov mladší (Hráči), Théophil Vénot (Nana), Vrah, 3.blázen, Generál a Marek (Osudy dobrého vojáka Švejka), Don Alfonso (Kamenný host aneb Prostopášník), Lord William Sands (Jindřich VIII.), Fagin (Oliver!), Poseidon (Odysseia).

Navíc ho můžeme vidět jako brilantně ztvárněného Stanleyho Gardnera (1+1=3) v G-studiu a nově tamtéž také v hlavní roli komedie Pan Kaplan má stále třídu rád. Bývá oblíbeným hostem na koncertech Jany Musilové. V Divadelním spolku Slawjena sklízí úspěchy za ztvárnění postavy pana Jenkinse v komedii Habaďůra.

Spolupracuje i s Českou televizí: Vidět ho můžeme v pohádkách O princezně se zlatým lukem, To vánoční šturmování, O ševci Ondrovi a komtesce Julince, v úspěšném seriálu Četnické humoresky - psovod Václav Ryba. Epizodně vystupoval v seriálech My holky z městečka (1986) - role Honza, Detektiv Martin Tomsa, Stopy zločinu (1989) - 8. Recept na rozloučení, Zobani (1993) - Voják, Okřídlená hřídel - Nenaučený student, Svatba upírů (1993) - 1. upír, Hříšní lidé města brněnského (1997) - Únos Lili Košvancové - Zpěvák ve Flédině a další. Vydal vlastní singl s názvem Všepachuť.

Jan Apolenář byl za svůj um již několikrát nominován na Cenu Thálie: třikrát do širší nominace - za Bastarda (Bastard), za Krále (Johanka z Arku) a za Buču (Cikáni jdou do nebe) a dvakrát dokonce do užší nominace - poprvé za roli Puka a v sezóně 2005/2006 za roli vůdce londýnských kapsářů Fagina.
 

zdroj Neoficiální stránky MdB,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář