Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Luťanský

Ivan Luťanský,*19.4.1953 - 1.8.1983 - herec

 byl český herec, člen hereckého souboru Národního divadla v Praze.

Vyrůstal v rodině na pražském Žižkově, v dětství navštěvoval dramatický kroužek LŠU. Vyučil se elektromechanikem [1], v roce 1976 absolvoval pražskou DAMU. Od roku 1975 hostoval v menších rolích v Národním divadle v Praze, kde byl po ukončení DAMU angažován jako člen činohry. Zde nastudoval role ve více než 20 divadelních hrách. Byl často obsazován do televizních pohádek, dramatičtějšího rázu byla titulní postava v inscenaci Karel Hynek Mácha. Zahrál si i ve filmu (Na veliké řece, Osada havranů). K jeho zálibám patřil šerm, bojová umění a karate. Zahynul za dosud ne zcela vyjasněných okolností ve věku 30 let při autonehodě ve Vietnamu.
Je pochován v Praze na Olšanských hřbitovech.

zdroj Wikipedie,cz

 

Aha!   14. 4. 2013 Herec Ivan Luťanský (†30): Proč musel umřít ve Vietnamu?!
Příští pátek by se dožil šedesáti let talentovaný herec a člen souboru Národního divadla v Praze Ivan Luťanský (†30). Jeho slibnou kariéru přerušila tragická smrt, která je dodnes obestřena tajemstvím. Mladý herec zahynul před třiceti lety (1. srpna 1983) při soukromé cestě do Vietnamu. I když oficiální verze uvádí, že k úmrtí došlo v důsledku dopravní nehody, Luťanského starší bratr Štěpán (65) s tímto konstatováním nesouhlasí. Podle něj se Ivan stal obětí trestného činu

zdroj 365 dni,cz

1. září 2014 • 12:00

31 let po smrti Ivana Luťanského (†30) ve Vietnamu: Žádná autonehoda, POPRAVILI HO!

Ivan Luťanský patřil mezi nejnadějnější české herce své doby. Na snímku je během natáčení snímku Zápisník zmizelého.
Ivan Luťanský patřil mezi nejnadějnější české herce své doby. Na snímku je během natáčení snímku Zápisník zmizelého. (Aha! – Jaroslav Benda, ČTK, ara)
 
 

Přestavitel princů Ivan Luťanský patřil mezi nejoblíbenější československé herce. Díky urostlé a vysportované postavě se navíc stal snem tisíců žen a dívek. Zpráva o jeho smrti v dalekém Vietnamu proto všechny před jednatřiceti lety nepříjemně zaskočila. V úmrtním listu stálo, že šlo o autonehodu…

Luťanský se vždy toužil dostat do Číny. Jako milovník karate a člověk zajímající se o východní filozofie, si tak chtěl splnit sen. Jenže do Číny ho nechtěli pustit, musel tedy vzít zavděk spřáteleným Vietnamem, kam se dostal díky známému. Na místě byl skoro dva měsíce, když ho zastihla podivná smrt.

Oficiální informace, kterou komunisté naservírovali společnosti, zněla, že zemřel 1. srpna 1983 při autonehodě. Jeho džíp měl narazit do stromu. „Rychle ho převezli v jutovém pytli do Prahy a nechtěli nám ho ukázat. Tělo je prý majetek státu,“ vzpomíná v Blesku jeho bratr Štěpán. Tomu však za 500 Kč (tehdy hodně velké peníze) pracovnice pohřební služby dovolila přes okýnko v rakvi spatřit alespoň hlavu mrtvého bráchy. Ve spánku měl díru.

Štěpán, který od začátku tvrdil, že jeho bratr při autonehodě nezemřel, vzápětí vypátral i studentku medicíny, která byla na pitvě jakéhosi muže, kterého měli rozstříleného přivézt z Vietnamu. Rodina se tehdy zdráhala uvěřit tomu, že by Ivan zemřel následnou smrtí, ale dnes už ví víc. „Ivanův známý, se kterým byl ve Vietnamu, řekl nedávno, že ho zastřelil gangster samopalem,“ uvedl Štěpán. Ivan Luťanský se podle něj stal svědkem přepadení tamního zemědělského družstva. Prý nechtěl jen nečinně přihlížet a zasáhl proti útočníkům, což se mu stalo osudným. „Někdo ho zabil ze zálohy,“ uzavřel Štěpán.
 

 

Autor:  ph, et

zdroj Aha,cz

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krásný, ale příliš poctivý a statečný chlapec

(kubickuv.dum@centrum.cz, 27. 10. 2020 17:05)

Luťanského si velmi dobře pamatuji - v pohádkách, v televizních hrách, ve filmu. Byl opravdu velmi dobrý, měl uvěřitelný a upřímný projev, opravdu veliký talent.
Fyzicky byl velmi sympatický a přitažlivý. Ale svým svobodomyšlením a nespoutaností musel být velkým trnem v oku tehdejšímu režimu. Když jsem mediálně zachytila jeho smrt, byla jsem v šoku.
Jako personalistka dnes mohu říct, že patřil mezi opravdové naděje našeho nejen dramatického umění..................to byla perla.........stýská se mi po něm.............ale zřejmě byl opravdu nerozvážný..každopádně musel z celého srdce milovat svobodu, a to je obsolutní !!!