Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inocenc Březina

Inocenc Březina,*1900 - 1975 - herec

Bodrý ostravský havíř Maruščák - Inocenc Březina se narodil počátkem nového století na jižní Moravě, pro film tohoto povoláním holiče objevil v Ostravě-Hrabové režisér Jiří Weiss. Jako zralého padesátníka ho obsadil do větší role tesaře Kocura ve válečném dramatu Poslední výstřel (1950) a o tři roky později si na něj vzpomněl opět epizodní rolí svářeče Rektorise v dnes již zapomenutém snímku Můj přítel Fabián (1953). Největší popularitu nejen v "jeho obci" , kam se před válkou přiženil, ale hlavně u milovníků pamětnických filmů, mu bezesporu přinesla menší, ale velmi výrazná postava již zmíněného Maruščáka, "Ostravaka s kratkym zobakem". 


Opravdu byste mu věřili, že "jeho ruky su zvykle na sbijačku" , ovšem z věrohodných pramenů a od žijících pamětníků vím, že pan Březina nikdy do dolu nefáral. Herectví se věnoval opravdu jen příležitostně, ovšem spolupráce s velikánem českého filmu Jaroslavem Marvanem si skutečně považoval a ochotně se v místním hostinci U lípy o své zážitky z filmování podělil. Sluší se ještě připomenout menší role ve filmech - Únos (1952), Hudba z Marsu (1955), Tři tuny prachu (1960) a Ohlédnutí (1968). Jeho činorodost doplňovala i funkce dobrovolného hasiče v Hrabové. 

Z dostupných pramenů jsem se dověděla, že p. Březina měl jediného syna Milana, který se stal pekařem a dnes snad ještě užívá podzimu života v Ostravě. Pátrala jsem také v kronice Hrabové, ovšem ta je psána teprve od r. 1990, více jsem se o dnes již téměř zapomenutém I. Březinovi, který zemřel v r. 1975, nedozvěděla.

Autor: Angelika2808

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář