Jdi na obsah Jdi na menu
 


Herbert Lom

Herbert Lom,*11.9.1917 - 27.9.2012 - herec

 

Navštěvoval Univerzitu Karlovu v Praze a studoval herectví v pražské herecké škole. Jako dvacetiletý zahájil v Československu hereckou kariéru dvěma epizodními film. rolemi: Gustav Hodaň, syn ovdovělého advokáta v melodramatu podle románu Maryny Radoměřské Žena pod křížem (r. V. Slavínský) a chasník ve venkovském dramatu na motivy románové trilogie Jana Vrby Boží mlýny (r. V. Wasserman).

V roce 1939 odešel před nacisty do Londýna, kde studoval díky stipendiím na London Embassy School, The Sadlers Wells School a Westminster School a v divadle Old Vic. Za války (1940- 46) působil jako hlasatel v zahraničním vysílání rozhlasové stanice BBC. Navzdory jazykovému handicapu se prosadil na londýnských divadelních scénách, kde slavil úspěch mj. jako Napoleon ve hře Williama Douglase Homea Betzi.

Od poč. 40. let se uplatnil také v britské kinematografii a později účinkoval v evropských i hollywoodských filmech. Pro svůj přízvuk byl však dlouho obsazován pouze do rolí cizinců (mj. Polák, Ital, Řek, Francouz, Němec, Španěl a Maďar), které hrál zejm. v kriminálních a špionážních filmech 40. a 50. let, ale i později. Dráždivý pocit nejednoznačnosti, který uměl navodit, ho předurčil pro ztělesňování nejrůznějších typů zločinců a darebáků, od celkem neškodných až po ty, kteří byli o to nebezpečnější, že napohled působili sympaticky a uhlazeně.

Poměrně věrohodně dokázal interpretovat řadu postav, známých z historie nebo literárních děl, ve výpravných kostýmních filmech; např. Napoleon (Mladý pan Pitt, Vojna a mír), kapitán Nemo (Tajuplný ostrov), Herold Antipas (Velký rybář), Ben Jussuf (Cid), Tigranes (Spartakus), Anthemus (Černá růže) nebo dr. Van Helsing (Hrabě Dracula).

Další početnou skupinu postav, jimž propůjčil svou seriózně zachmuřenou tvář s pronikavýma očima, tvoří role lékařů a vysokých armádních důstojníků, z nichž vynikají např. vnitřně rozpolcený psychiatr Larson v psychologickém dramatu Sedmý závoj (r. C. Bennett), psychiatr Roger Corder v TV seriálu The Human Jungle (1964, Lidská džungle), dr. Hartz v remaku Hitchcockova špionážního thrilleru Zmizelá žena (r. A. Page), generál Huerta ve westernu Pancho Villova jízda (r. B. Kulik) a major DuPaty de Clam v historickém dramatu o procesu s Alfredem Dreyfusem Obviňuji! (r. J. Ferrer).

Světovou popularitu mu však přinesla teprve role vrchního komisaře Dreyfuse, kterého přivádí k šílenství neschopný detektiv (Peter Sellers, Roberto Benigni), v sérii kriminálních komedií Komisař Clouseau na stopě, Návrat Růžového pantera, Růžový panter opět zasahuje, Pomsta Růžového pantera, Stopa Růžového pantera, Kletba Růžového pantera, Syn Růžového pantera (všechny r. B. Edwards).

Jeho manželkou byla literární a film. agentka Dina Scheuová (1948-71), s níž má syny Nicholase a Alecka. Je autorem románu o britském dramatikovi a politikovi Christopheru Marloweovi Enter a Spy (1978, Mistr Guilotin) a románu o slavném francouzském lékaři a vynálezci popravčí sekery Dr. Guillotine. The Eccentric Exploits of an Early Scientist (1992, Dr. Guillotin.

Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu). Věnuje se však také malování a skládání hudby. Na podzim 1992 pobýval v Praze v rámci natáčení TV komedie o vyšetřování ztraceného českého humoru Sherlock Holmes v pánském klubu aneb Komisař Dreyfus zasahuje.

zdroj Osobnosti,cz

 

Zemřel pražský rodák Herbert Lom (†95), komisař z Růžového pantera


AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Ve věku 95 let zemřel dnes v Londýně britský filmový herec českého původu Herbert Lom, který se proslavil především jako komisař Dreyfus ze série filmů o Růžovém panterovi a v Česku je dobře znám i díky roli hlavního "padoucha" Cornela Brinkleyho ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Britská média s odvoláním na rodinu uvedla, že zemřel dnes ráno ve spánku. 

Herbert Lom, zdroj: youtube.com

Lom začínal ve 30. letech epizodními rolemi v českých filmech a v roce 1939 utekl jako dítě židovských rodičů před nacisty do Británie. Zde se postupně prosadil jako herec nejen v divadle, ale objevil se také ve stovce filmů, mezi jiným ve snímcích Spartakus (1960) a Cid (1961) a v komedii Pět lupičů a stará dáma (1955), ve které hrál s Alekem Guinnessem a Peterem Sellersem.

 

Dvakrát hrál Napoleona, z toho jednou v roce 1956 ve filmové adaptaci Vojny a míru s Audrey Hepburnovou a Henry Fondou. Největšího věhlasu však dosáhl ve snímcích o Růžovém panterovi v úloze nešťastného komisaře Dreyfuse, kterého přivádí k šílenství nešikovný inspektor Clouseau v podání opět Petera Sellerse. "Ta role byl dar z nebes. Ale bylo to dvousečné, protože mě lidé začali ztotožňovat s Dreyfusem," řekl o roli Lom

Jeho syn Alec listu Daily Mirror řekl, že "jako každý herec nechtěl být uvězněn v nějaké škatulce". "Poté, co hrál v mnoha filmech východoevropské gangstery, tak ho potěšilo, že ho režisér Růžového pantera Blake Edwards obsadil do komediální role proti Peteru Sellersovi. Tento posun si opravdu užíval," řekl Alec Lom

Po boku Christophera Walkena

"Měl spoustu historek o tom, co s Peterem Sellersem na place vyváděli. Pracovat s Peterem byla noční můra, protože byl velký šprýmař a s otcem tak zničili desítky a desítky záběrů," dodal. 

V ČR byl Lom dobře známý i jako hlavní "padouch" ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Z pozdějších filmů je známá úloha v Mrtvé zóně, kterou v roce 1983 natočil režisér David Cronenberg podle románu Stephena Kinga a v níž Lom hrál po boku Christophera Walkena

Herbert Lom na svou vlast nedal dopustit a do Česka jezdil několikrát do roka. V roce 2006 se zúčastnil ceremoniálu filmových cen Český lev a předal cenu tvůrcům filmu Štěstí. "Poprosili jsme ho, aby předával cenu, ani na chvíli nezaváhal, udělal to velmi ochotně, byl velice vřelý," řekl dnes Petr Vachler, ředitel České filmové a televizní akademie, který cenu organizuje. 

"Měli jsme spolu velice příjemný rozhovor o českém filmu. Mám na něj krásné vzpomínky, protože hrál v mnoha vynikajících filmech, především o Růžovém panterovi, kde byl vedle Petera Sellerse druhou nejdůležitější postavou," připomněl. 

Dva romány

Jediné, co prý Vachlera mrzí, je skutečnost, že Herbert Lom již nedostal příležitost hrát v českém filmu. "Ale to je ale obecně problém všech, kteří odešli. Byl to velice milý, inteligentní člověk, který mě zaujal nejen tím, jak hrál, ale také tím, jak moc miloval svoji zemi," doplnil. 

Lom se narodil jako Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru v roce 1917 v Praze, kde vystudoval filozofii. Po příchodu do Británie studoval na londýnské Královské akademii dramatických umění a v roce 1940 poprvé hrál v anglicky mluveném filmu. 

Napsal také dva romány Enter A Spy a Dr. Guillotin: Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář