Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Řehák

František Řehák,*4.10.1923 - 28.6.2017 -herec

 český divadelní a filmový herec a konferenciér.


Začínal jako ochotník. Po druhé druhé světové válce nastoupil do Středočeského divadla v Mladé Boleslavi, odkud v roce 1948 odešel do Městského oblastního divadla v Olomouci. V roce 1951 přestoupil do Divadla pracujících ve Zlíně (tehdy Gottwaldov), ale roku 1959 se natrvalo vrátil do Olomouce. Často však také hostoval v Praze, významné byly jeho role v Krejčově legendárním souboru Divadlo za branou.

Ve filmu si první větší roli zahrál ve filmu Rozmarné léto režiséra Jiřího Menzela, kde ztvárnil postavu abbého. Od té doby vystupoval ve filmu celkem pravidelně, zahrál si celou řadu drobnějších rolí a roliček nejen ve filmech Jiřího Menzela.

František Řehák byl dlouho členem komunistické strany, ale po projevech nesouhlasu s invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 z ní byl vyloučen a až do roku 1982 nesměl vystupovat v televizi.

zdroj Wikipedie,cz

18. srpna 2014 • 12:00

František Řehák (90) alias líný zedník Lorenc ze "Samoty u lesa": Co mu lidé říkají na ulici?

Františka Řeháka mimojiné proslavila role zedníka Lorence.
Františka Řeháka mimojiné proslavila role zedníka Lorence. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 

 Menzel mu prohodil roli s Hrušínským

Pro film ho objevil Jiří Menzel, to už bylo Řehákovi 44 let, když ho obsadil do filmu podle předlohy Vladislava Vančury Rozmarné léto. "Původně jsem měl hrát Důru, kterého pak hrál Hrušínský. Po mnoha zkouškách mi pak Menzel řekl, ať mu udělám ještě abbého. Toho měl hrát původně Hrušínský, tak jak je to na knížce – Důra velký statný, abbé malý tlustý a majorek takový drobný. Nevěřil jsem, že bych ten film nakonec točil. Ale on mi řekl: Ne, pane Řeháku, vy budete hrát, ale ne Důru, budete hrát abbého," vzpomíná František Řehák v rozhovoru pro web Olomouc.eu.


Když už se dostane František Řehák mezi lidi, tak ho často poznávají. "Třeba film Na samotě u lesa běží v televizi poměrně často. Z toho se stala nejpopulárnější role, navzdory Rozmarnému létu, navzdory všemu. Já sám už si tu roli nepamatuji, ale lidé mi ji běžně přeříkávají zpaměti. Loni na Floře ke mně přišla paní, jestli by mě nemohla seznámit s dětmi, měly kolem dvanácti let a ty citovaly roli pana Lorence a dokonce říkali: My si vás pamatujeme z Vážení přátelé, ano! To byla taky krásná role, s Lasicou. Kdykoli přijede do Olomouce, tak se potkáme," říká oblíbený herec. S Rudolfem Hrušínským a Vlastimilem Brodským pana Řeháka pojilo celoživotní přátelství, stejně jako s Vladimírem Menšíkem nebo Miloslavem Horníčkem. Na jevišti se potkával s dalšími, dnes již mrtvými vynikajícími herci jako Otto Šimánkem, Jiřím Adamírou či Josefem Langmilerem. A na které herce Řehák nejraději vzpomíná? "Na všechny, protože jsem s každým prožil upřímný vztah. A vím, že mají a měli ke mně takový vztah jako já k nim. Snad to nezní neskromně, když řeknu, že si mě mnoho z nich vážilo a váží. A to mi stačí ke štěstí."
Kdyby František Řehák nezvolil životní dráhu herce, má jasno, čím by se zabýval. "Možná kdybych chtěl být něčím jiným, tak sportovcem. Dělal jsem všechny možné sporty, které existovaly. Tenis jsem hrával ještě před dvěma lety. A kdybych mohl ještě na nohy, snad bych hrál i dnes. Ve sportu bych určitě mohl něčeho docílit, jezdil jsem závody na kole, na lyžích, dělal jsem volejbal, košíkovou – skoro desetiboj...," vypočítává představitel líného zedníka Lorence. A my mu přejeme hodně vitality do dalších let!

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 

Zemřel herec František Řehák, známý z filmů Jiřího Menzela

Na snímku František Řehák jako zedník Lorenc na vozíku ve filmu Na samotě u lesa.

29.06.2017 08:00

 
 
 

FOTO: YOUTUBE

AUTOR: ČTK

 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář