Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Němec

František Němec,* 9. 8. 1943 - herec

 

Herectví vystudoval F. Němec na DAMU v letech 1960-64. Na profesionální scéně však vystoupil již v roce 1962 v roli Vilíka Roškota ve Šrámkově Měsíci nad řekou (pražské Divadlo S. K. Neumanna).

Herecky vyzrál v Městských divadlech pražských. Když dostal nabídku od režiséra M. Macháčka vytvořit v Národním divadle titulní roli Shakespearovy tragédie Hamlet (premiéra duben 1982), bylo jasné, že jeho angažmá na první české scéně je jen otázkou času, takže členem činohry ND je od srpna 1982 dodnes. Řada postav, ve které vedle Hamleta byli například Goethův Faust, Alcest z Molierova Misantropa, Vikomt de Valmont z Hamptonových Nebezpečných vztahů, Biskup Dobeš z Hilbertova Falkenštejna, představuje F. Němce jako vynikajícího charakterního herce, schopného vystihnout složitost lidské povahy.

Ješitný Profesor Higgins ze Shawova Pygmalionu pak v Němcově repertoáru zastupuje úspěšně všechny jeho dosavadní komediální role, vyžadující mimo jiné cit pro břitký a inteligentní dialog.

Němec náleží k úspěšným filmovým hercům (Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Koncert na konci léta).

V televizi se uplatnil jak v seriálech (Muž na radnici, Nemocnice na kraji města a dalších), tak v inscenacích (například Joseph Fouché z Pavlíčkovy historické fresky Muž v pozadí, Rodinná pouta).
V roce 1998 obdržel prestižní ocenění - cenu Thalie.

Autor: badynka

zdroj Osobnosti,cz

Po studiích herectví na DAMU v Praze byl od roku 1964 osmnáct let angažován v Městských divadlech pražských. Zahrál si tu řadu vděčných rolí – např. Oresta (Mouchy), Yossariana (Hlava XXII), Lota (Království boží na zemi), Protea (Dva šlechtici z Verony), Zbojníka (Na skle malované), Adamara (Aleluja, dobří lidé).

V Činohře Národního divadla, jejímž členem je od roku 1982, začínal titulními rolemi Shakespearova Hamleta a Goethova Fausta. Ve výčtu rolí, které v Národním divadle dosud hrál, nechyběly takové, jakými jsou Lionato v Zeyerově Staré historii, Jakub Ryba v Boučkově Noci pastýřů, Mlynář v Jiráskově Lucerně, Lopachin v Čechovově Višňovém sadu, Albert v Hubačově Modrém pavilonu, Valmont v Hamptonově hře Nebezpečné vztahy, Robespierr v Büchnerově Dantonově smrti, Páleč v Daňkově Vy jste Jan, pamatujeme si ho jako Macreadyho z Nelsonových Dvou shakespearovských herců, jako Likvidačního tajemníka z Havlovy Zahradní slavnosti, hrál Hraběte z Kentu v Shakespearově Králi Learovi, Higginse v Shawově Pygmalionu, Burruse v Racinově Britannicovi, Kočkareva v Gogolově Ženitbě, Wagnera v Goethově Faustovi, Wilhelma Furtwänglera v Harwoodově hře Na miskách vah (Cena Thálie 1998), Viléma Foldala v Ibsenově Johnu Gabrielu Borkmanovi, Minettiho v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, Primáře v Havlově Pokoušení, Aschenbrennera v Mayenburgově Eldorádu, Sigiberta v Tylových Krvavých křtinách, Šebrleho ve Štechově komedii David a Goliáš, Ivana v Jiráskově Lucerně, Otce Graceho ve von Trierově hře Dogville, Baltazara Slívu ve Stodolově Čaji u pana senátora, Edwarda v Nicholsonově hře Na ústupu atd.

V současném repertoáru hraje na jevišti Stavovského divadla Chlopova v Gogolově Revizorovi, Charlieho Aikena v Lettsově Srpnu v zemi indiánů, Sorina v Čechovově Rackovi, Serebrjakova v Čechovově Strýčkovi Váňovi, v Národním divadle Agamemnona v Shakespearově Troilovi a KressiděCarbona de Castel-Jalouxe v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, v Divadle Kolowrat Doktora Peyrona v Massiniho Ohlušujícím pachu bílé.

FILM A TELEVIZE

Často vystupuje ve filmu a v televizi (např. Jak vytrhnout velrybě stoličku, Byl jednou jeden dům, Dobrá čtvrť, Záchvěv strachu, Mistr Kampanus, Zdivočelá země, Ďáblova lest, Čapkovy kapsy, Ztracená brána atd.)

OCENĚNÍ

1998 - Cena Thálie za roli Wilhelma Furtwänglera v Harwoodově hře Na miskách vah
2008 - Cena Sazky a Divadelních novin za roli Cecila v inscenaci Ledňáček, kterou nastudoval pohostinsky v Divadle Ungelt.

zdroj ND Praha,cz
22. srpna 2014 • 05:00

Drama v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny: Němec se zřítil ze skály!

„Pršelo a ti chlapi, když lezou na ten pískovec, tak po tom dešti na to nelezou, poněvadž říkají, že ten pískovec tak zvaně vysoluje. No ale my jsme museli točit. A já jsem utrhl chyt. Takže ten pád, kdy sletím ze skály, je skutečně originál,“ prozradil Němec drama spojené s natáčením.

„Chlap, který mě jistil, byl naštěstí duchapřítomný a chytl za lano,“ řekl herec, který může mluvit o štěstí, že vyvázl jen s odřeninami. „Akorát jsem si rozbil nohy,“ svěřil se Němec, u kterého musel stát anděl strážný. Kdyby spadl z více než třímetrové výšky, mohl si také srazit vaz. O tom, jak jeho pád hrozivě vypadal, jste se mohli přesvědčit včera večer na Nově.

Tomášův filmový táta František Němec může za to, že režisérka do prvního filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku vybrala právě Holého. „Já jsem jí říkal, že když to mám tomu klukovi všechno věřit, tak to musí být jedině Tomáš,“ svěřil se Němec. S obsazením Holého ale nesouhlasil Poledňákové syn, který režisérku inspiroval k natočení filmu. Když mu bylo osm, sháněl jí tatínky. O fotce z konkurzu prohlásil, že tam Tomáš nevypadá jako správný kluk, ale tlustá teta. Natáčení komplikovaly davy fanoušků Tomáše Holého. „Když jsme byli v Prachovských skalách, rozkřiklo se, že tam točíme. A to už byl Tomáš tak slavný, že okolní dětské tábory dělaly hry, kdo nás dřív najde,“ vzpomíná režisérka Marie Poledňáková (72). „Pronásledoval nás štrúdl zvědavců, kteří chtěli po Tomášovi autogram. On byl hlavně pro ty děti víc slavný než František Němec a Jana Preisová,“ dodala.

zdroj Aha,cz

 
 

 

 


 

 

 

 

30. listopadu 2014 • 05:00

Dusno mezi Němcem a Harapesem: Co baleťák nemohl překousnout?

Kvůli filmu se prý Harapes tak naštval, že s Němcem rok nemluvil.
Kvůli filmu se prý Harapes tak naštval, že s Němcem rok nemluvil. (Foto: Aha! - Martin Sekanina, Daniel Černovský, koláž Ahaonline.cz)
 
Úspěšný film Den pro mou lásku provázely neuvěřitelné komplikace. Žádný z oslovených renomovaných režisérů ho nechtěl vzít, nakonec Juraj Herz (80) přepsal scénář a dostal se tak do soudního sporu s Markétou Zinnerovou (72). Jenže to nebylo jediné zlo, které z natáčení vzešlo a své o tom ví pánové Vlastimil Harapes (68) a František Němec (71).
 

Přesto, že Vlastimil Harapes (68) získal svou první filmovou roli, byl ze začátku z výsledku zklamaný. Není se čemu divit, protože jeho výkon dost podstatně ořezali. Vytočilo ho, že byl nadabovaný hercem Františkem Němcem.

zdroj Aha,cz

 
 

 

 

 

 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář